مصرف سیگار مهمترین علت بروز سرطان ریه است

مصرف سیگار مهمترین علت بروز سرطان ریه است اعتیاد

مصرف سیگار مهمترین علت بروز سرطان ریه استReviewed by Afshari on Aug 10Rating: ایسنا:به اعتقاد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، مهمترین علت بروز سرطان ریه مصرف سیگار است. دکتر مسعود رحیمیان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران – منطقه یزد- افزود: سرطان ریه شایع‌ترین سرطان منجر به […]

مصرف سيگار مهمترين علت بروز سرطان ريه استReviewed by Afshari on Aug 10Rating:

ایسنا:به اعتقاد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، مهمترین علت بروز سرطان ریه مصرف سیگار است.
دکتر مسعود رحیمیان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران – منطقه یزد- افزود: سرطان ریه شایع‌ترین سرطان منجر به مرگ از بین سرطان‌های موجود است، که در مردان به علت مصرف بیشتر سیگار شایع‌تر است.
وی با بیان این که یک سوم سرطان‌ها‌ با مصرف سیگار در ارتباط هستند، یادآور شد: بالطبع سرطان ریه نیز از این مجموعه مستثنی نبوده و دومین علت مرگ در زنان بعد از سرطان سینه گزارش شده است.
دکتر رحیمیان با اشاره به این که سرطان ریه قابل پیشگیری است، تصریح کرد: نیکوتین موجود در سیگار منجر به اعتیاد بسیار قوی و ترک نشدنی در فرد مصرف کننده می‌شود، لذا جهت پیشگیری از این بیماری می‌بایست از مصرف سیگار حتی در سنین نوجوانی به شدت اجتناب نمود.
وی اظهار کرد: مصرف غیرفعال سیگار و یا همنشینی با افراد سیگاری به همان اندازه و حتی بیشتر، منجر به بیماری‌های ریوی از جمله انسداد ریه( بویژه آسم مزمن) می‌شود.
این متخصص بیماری‌های ریوی علائم اختصاصی سرطان ریه را سرفه، درد سینه و شدت تنگی نفس ذکر نمود و خاطرنشان کرد: افراد سیگاری در صورت مشاهده تغییر در شکل سرفه و عفونت ریه و همچنین دو چندان شدن درد در ناحیه سینه به پزشک متخصص مراجعه و با تشخیص زودرس به درمان بیماری بپردازند.
وی انجام عمل جراحی و شیمی درمانی را از جمله روش‌های درمانی سرطان برشمرد و تاکید کرد: درمان‌های نام برده، مشکلی از مشکلات بیمار را حل نخواهد کرد و بهترین روش جلوگیری از ابتلا به آن از طریق قطع سیگار است.

دکتر رحیمیان در پایان توصیه کرد: افراد مبتلا به سرطان ریه در صورت تماس شغلی با فرآورده‌های نسوز از جمله آزبست، پودر تالک و برخی مواد شیمیایی مشابه می‌بایست از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-08-10 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد