مصرف سیگار در کشور افزایش یافته

مصرف سیگار در کشور افزایش یافته

در حالی که به گفته‌ی متخصصان، سیگار یکی از عوامل اصلی بروز بیماری‌های قلبی در افراد است، آمارها نشان می‌دهند؛ ۲۰ درصد مردم جهان سیگاری هستند و تاکنون جمعیت سیگاری‌های جهان به بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که از یک سو بیماری‌های قلبی اولین علت مرگ […]

در حالی که به گفته‌ی متخصصان، سیگار یکی از عوامل اصلی بروز بیماری‌های قلبی در افراد است، آمارها نشان می‌دهند؛ ۲۰ درصد مردم جهان سیگاری هستند و تاکنون جمعیت سیگاری‌های جهان به بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که از یک سو بیماری‌های قلبی اولین علت مرگ و میر در جهان عنوان می‌شوند و از سویی دیگر، روز به روز بر شمار افراد مبتلا به سیگار افزوده می‌شود؛ به طوری که روزانه ۹۰ هزار نوجوان و جوان در جهان شروع به سیگار کشیدن می‌کنند.
به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز دوم مهرماه مصادف با بیست و چهارم ماه سپتامبر سال میلادی، به نام روز جهانی قلب نامیده شده است تا به این طریق توجه متخصصان و افراد جوامع به نقش اساسی قلب در زندگی افراد و لزوم توجه به سلامت آن جلب شود.

۱۰ میلیون نفر از هموطنانمان به طور جدی سیگار می‌کشند

ایرانی‌ها با استعمال روزانه۲۰۰ میلیون نخ سیگار به استقبال بیماری‌ها می‌روند

دکتر محمدرضا محمدحسنی دبیر انجمن جراحان اسکلروز قلب ایران، در آستانه فرا رسیدن روز جهانی قلب، در گفت و‌گویی با ایسنا، با اعلام این‌ که در حال حاضر۱۰ میلیون نفر از هموطنانمان به طور جدی سیگار می‌کشند، خاطرنشان کرد: سرانه‌ی مصرف سیگار در کشور روزانه بین ۳ تا ۵ نخ برآورد می‌شود و در واقع هر روز ۲۰۰ میلیون نخ سیگار به مصرف می‌رسد.

به گزارش ایسنا، نقش موثر سیگار در بروز بیماری‌های قلبی در شرایطی است که بر اساس آمار در دو سال گذشته، مصرف سیگار در کشور ۱۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین علاوه بر هزینه‌ کرد روزانه ۱۲ میلیارد تومان برای مصرف سیگار در کشور، مبلغی معادل همین هزینه نیز باید صرف درمان عوارض ناشی از استعمال سیگار در کشور شود.

در این شرایط ، دبیر انجمن جراحان اسکلروز قلب ایران، نسبت به اپیدمی بیماری‌های قلبی تا سال ۲۰۲۰ میلادی در ایران هشدار داد و گفت: این در حالی است که به نظر می‌رسد سن بروز بیماری‌های قلبی در کشور رو به کاهش است.

محمدحسنی افزود: در حال حاضرعلت یک سوم از مرگ و میرها در جهان بیماری‌های قلبی است و ۵۰ درصد از کسانی که دچار سکته‌ی قلبی می‌شوند، پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اعلام این که سیگار کشیدن و چاقی عوامل اصلی بروز بیماری‌های قلبی هستند، دیگر عوامل بروز این بیماری‌ها را اختلال چربی خون، فشار خون بالا، استفاده از روغن‌های خوراکی ناسالم عنوان کرد و یادآور شد: از هر پنج نفر ایرانی، یک نفر مبتلا به فشار خون بالا است. هم‌چنین چاقی به‌ویژه چاقی اطراف شکم روز به روز در حال گسترش است.

دبیر انجمن جراحان اسکلروز قلب ایران با تاکید بر این‌ که کنترل قند و فشار خون، پرهیز از مصرف سیگار، استفاده از غذاهای سالم و ورزش کردن در پیشگیری از بیماری‌های قلبی نقش به‌سزایی دارد، تاکید کرد: کنترل این عوامل امکان‌پذیر بوده و احتمال ابتلا به بیماری‌ها قلبی را تا حد بالایی کاهش می‌دهد.

آلودگی هوا تا ۱۳ درصد احتمال ایجاد بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد

از سویی دیگر محمدحسنی، آلودگی هوا را از دیگر عوامل زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی خواند و با اعلام این‌ که آلودگی هوا تا ۱۳ درصد احتمال ایجاد بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: آلودگی‌های موجود در هوا نه تنها بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کند بلکه موجب بروز این بیماری‌ها نیز می‌شود.

وی به ایسنا، گفت: در حال حاضر، آلودگی هوا یکی از مسایل جدی در شهرهای بزرگ جهان است. از این رو به افراد ساکن در این شهرها توصیه می‌شود تا حد امکان در خیابان‌های شهر حضور پیدا نکنند.

دبیرانجمن جراحان اسکلروز قلب ایران، تامین وسایط نقلیه عمومی برقی، راه‌اندازی سیستم الکترونیک اداری و تولید خودرو‌های دوستدار محیط زیست را از راه‌های کاهش آلودگی هوا برشمرد و گفت: مسوولان کشورها باید برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و متعاقب آن تحمیل هزینه‌های گران درمانی در جوامع بیشتر تلاش کنند.

محمدحسنی با ابراز ناخرسندی از نبود آمار دقیق ومشخص در مورد شیوع بیماری‌های قلبی در کشور، وجود چنین اطلاعاتی را در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی ضروری دانست و گفت: بر این اساس باید مسوولان سلامت کشور، در راه پیشگیری از بیماری‌های قلبی تلاش بیشتری کنند.

وی افزود: البته با توجه به این‌ که شیوع بیماری‌های قلبی در کشورهای در حال توسعه و توسعه ‌نیافته نسبت به کشورهای پیشرفته بیشتر است، به نظر می‌رسد میزان ابتلای هموطنانمان به این نوع بیماری‌ها در حد بالایی باشد.

وی با بیان این ‌که مردم به تنهایی نمی‌توانند از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کنند، ارایه‌ی آموزش به افراد جامعه و وجود امکانات را از شروط لازم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عنوان کرد.

لزوم حداقل یک بار مراجعه سالانه به پزشک به منظور اطمینان از سلامت قلب

هزینه‌ی بالای خدمات درمانی و پوشش ضعیف بیمه از عوامل بازدارنده برای مراجعه‌ی افراد جامعه به مراکز درمانی

دبیرانجمن جراحان اسکلروز قلب ایران با اشاره به اطلاع‌رسانی ناکافی و در برخی موارد اشتباه در مورد بیماری‌های قلبی تاکید کرد: علائم بیماری‌های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می‌شوند. بنابراین مردم باید برای اطمینان از سلامت قلب خود، حداقل باید سالی یک بار به پزشک مراجعه کنند. باید توجه داشت که نداشتن علامت، دلیل بر سلامت قلب نیست.

وی هم‌چنین با بیان این‌ که هزینه‌ی بالای خدمات درمانی، پوشش ضعیف بیمه و انتظار طولانی برای ملاقات پزشکان از عوامل بازدارنده برای مراجعه‌ی افراد جامعه به مراکز درمانی هستند، به ایسنا گفت: در صورت برطرف شدن این موانع، به طور قطع مردم بیشتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

رییس انجمن جراحان اسکلروز قلب ایران به افرد جامعه توصیه کرد تا با استفاده‌ بیشتر از غذاهای گیاهی، میوه و سبزیجات و مصرف کمتر گوشت قرمز در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی اقدام کنند.

هم‌چنین به گفته‌ی محمدحسنی، تنها باید از روغن‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تهیه‌ی غذاهای روزمره بهره برد.

اغلب افراد با افزایش سن و وزن، انگیزه‌ی خود را برای ورزش کردن از دست می‌دهند

وی با بیان این که ورزش کردن نقش مهمی در کاهش بیماری‌های قلبی دارد،هشدار داد: تعداد کمی از افراد جامعه به ورزش می‌پردازند و اغلب افراد با افزایش سن و وزن انگیزه‌ی خود را برای ورزش کردن از دست می‌دهند.

رییس انجمن جراحان اسکلروز گفت: در صورت دسترسی بیشتر به امکانات ورزشی، بهبود شرایط اقتصادی مردم و فرهنگ‌سازی در زمینه‌ی ورزش، رویکرد افراد جامعه به این امر بیشتر و در نتیجه شیوع بیماری‌های قلبی در کشور کمتر می‌شود.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-09-24
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز