مصرف اکسیژن فقط با تجویز پزشک

مصرف اکسیژن فقط با تجویز پزشک

درحالیکه استفاده از قلیان اکسیژن از سوی برخی غیرمتخصصان، بی‌خطر دانسته شده، متخصصان علم پزشکی معتقدند که اکسیژن را باید به مثابه یک دارو تلقی کرد و استفاده از آن برای سرگرمی، ضررهای جبران‌ناپذیری دارد. به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، اگر چه وزیر بهداشت با اعلام رسمی، «تایید قلیان اکسیژنی از سوی این […]

درحالیکه استفاده از قلیان اکسیژن از سوی برخی غیرمتخصصان، بی‌خطر دانسته شده، متخصصان علم پزشکی معتقدند که اکسیژن را باید به مثابه یک دارو تلقی کرد و استفاده از آن برای سرگرمی، ضررهای جبران‌ناپذیری دارد. به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، اگر چه وزیر بهداشت با اعلام رسمی، «تایید قلیان اکسیژنی از سوی این وزارتخانه» را رد کرد و به ماجرای آن از نظر تاثیراتش بر سلامتی پایان داد، اما سوالی که شاید برای برخی هنوز وجود داشته باشد، این است که استفاده از اکسیژن به طور سرخود و بدون تجویز پزشک، چه تبعاتی دارد؟ در همین زمینه، دکتر حیدری، رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا با تصریح این که قلیان اکسیژنی که در آن به جای توتون از اکسیژن استفاده می‌شود، باید از مراحل مختلفی از نظر نتایج و آثار بهداشتی بررسی شود تا مورد تایید متخصصان قرار گیرد، اظهار کرد: در همین رابطه، متخصصان مرکز تحقیقات کنترل دخانیات آن را به عنوان روش درمانی مطالعه کرده و قرار است که به صورت پایلوت در برخی بیمارستان‌ها برای بیماران ریوی مورد استفاده گیرد.

وی در عین حال تصریح کرد: با این حال، برخی افراد میان بر زده و از این وسیله به عنوان یک روش جایگزین برای کشیدن قلیان تبلیغات کردند. البته وزارت بهداشت وارد عمل شده و این وسیله جایگزین را تایید نکرده و کاملا با آن مخالفت کرد.

رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات افزود: هنوز عوارض ناشی از مصرف این نوع قلیان در دست نیست. بنابراین چنانچه این وسیله بی‌مهابا، بدون برنامه و کنترل ترویج یابد، هم باعث حفظ عادت کشیدن قلیان در جامعه شده و هم این که اکسیژن با اندازه‌های غیراستاندارد می‌تواند بیماریهای مهلکی را به بار آورد. همچنین با آگاهی بخشیدن به مردم باید شرایط را برای حفظ سلامت جامعه فراهم کرد.

دکتر حیدری با بیان این که استفاده از قلیان ممکن است باعث بروز بیماری‌هایی از راه دهان مانند هپاتیت و سل شود، خاطرنشان کرد: مصرف اکسیژن زیاد نیز باعث رقیق شدن خون، سرگیجه، سردرد، احساس تهوع و در نهایت از بین رفتن سلول‌ها می‌شود. بنابراین مصرف بیش از حد استاندارد اکسیژن به طور قطع این نوع بیماریها را به دنبال خواهد داشت.

رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات با بیان این که قلیان اکسیژنی وسیله‌ای کاملا درمانی است، افزود: از این رو به طور عادی افراد جامعه به آن نیازی ندارند و فرد با یک دم و بازدم می‌تواند اکسیژن بدن را تامین کند. البته این وسیله در بیماران مبتلا به برونشیت‌های مزمن و جراحت در قفسه سینه و با عضلات تنفسی شل و ناکارآمد به افزایش حجم ریه آنها کمک خواهد کرد.

اکسیژن به لحاظ پزشکی یک دارو است

دکتر مژدهی آذر- داروساز – نیز با بیان این که اکسیژن به لحاظ پزشکی یک دارو است به خبرنگار ایسنا گفت: معمولا اکسیژن در احیای بیماران با مشکلات تنفسی و در جراحی‌ها برای تنظیم اکسیژن بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اکسیژن ماده‌ای نیست که هر فردی بتواند به طور بی‌رویه از آن استفاده کند و افراد باید با تجویز پزشک آن را مصرف کنند.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2008-04-22
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز