مرگ ۲۰ سال زودترسیگاری‌ها از سایرین

مرگ ۲۰ سال زودترسیگاری‌ها از سایرین اعتیاد

یسنا-به گفته متخصصان داخلی، افراد سیگاری ۲۰ سال زودتر از افراد غیر سیگاری به سرطان مبتلا می‌شوند.دکتر«احمد ارض‌پیما» متخصص داخلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس«بهداشت‌و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: سرطان ریه، نخستین سرطان با علت استعمال دخانیات است و حقایق نشان می‌دهد علت بیش از ۸۵ درصد […]

یسنا-به گفته متخصصان داخلی، افراد سیگاری ۲۰ سال زودتر از افراد غیر سیگاری به سرطان مبتلا می‌شوند.دکتر«احمد ارض‌پیما» متخصص داخلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس«بهداشت‌و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: سرطان ریه، نخستین سرطان با علت استعمال دخانیات است و حقایق نشان می‌دهد علت بیش از ۸۵ درصد مرگ‌های ناشی از این سرطان استعمال دخانیات است. وی با بیان اینکه استعمال‌ دخانیات در بروز تمامی انواع‌ سرطان موثر است، عنوان کرد: استعمال دخانیات همچنین یک عامل خطر مهم در ابتلا به سرطان‌های حنجره، حفره‌دهان و مری و نیز سرطان‌های کلیه، لوزالمعده وسرطان خون به شمار می‌رود.
این متخصص در ادامه با بیان اینکه احتمال ابتلا به سرطان ‌مثانه نیز در پی مصرف دخانیات بسیار افزایش می‌یابد، گفت: ۵۰ درصد سرطانهای مثانه در مردان و بیش از ۳۰ درصد این سرطان‌ها در زنان به علت استعمال دخانیات است.
دکتر ارض پیما همچنین با تاکید برارتباط مصرف دخانیات با سرطان سینه، اظهار داشت: احتمال پیدایش این سرطان نه تنها در زنان سیگاری بلکه در زنانی که درمعرض دود سیگارنیز هستند بیش از سایرین است.
وی ترک سیگار را عامل مهمی در جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان دانست و گفت: البته ترک سیگار باید به همراه مصرف سبزیجات و میوه‌جات تازه و مواد غذایی پرفیبر باشد تا بدینوسیله از ابتلا به سرطان جلوگیری شود.
وی در پایان به برخی علایم ابتلا به سرطان اشاره و اعلام کرد: کاهش وزن زیاد، بی‌اشتهایی و تب‌های مزمن، سرفه‌های مزمن با خلط خونی، اشکال در بلع، وجود زخم طول کشیده در بدن، پیدایش توده‌های بزرگ شونده در همه جای بدن و پیدایش برجستگی یا لکه یا خونریزی در حفره دهان از مهمترین این علایم محسوب می‌شوند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو