مراکز درمان اعتیاد به الکل راه‌اندازی شود

مراکز درمان اعتیاد به الکل راه‌اندازی شود

ایسنا-معاون آموزشی مرکزملی مطالعات اعتیاد با اشاره به غیرقابل انکار بودن معضل اعتیاد به الکل با توجه به امکان دسترسی غیرمستقیم مصرف‌کنندگان به آن و نیز یادآوری پیش‌زمینه بودن مصرف الکل در گرایش به اعتیاد و رشد آسیبهای اجتماعی گفت: معتادان به الکل، نمی‌توانند به هیچ مرکزی برای درمان مراجعه کنند و تنها محل مراجعه […]

ایسنا-معاون آموزشی مرکزملی مطالعات اعتیاد با اشاره به غیرقابل انکار بودن معضل اعتیاد به الکل با توجه به امکان دسترسی غیرمستقیم مصرف‌کنندگان به آن و نیز یادآوری پیش‌زمینه بودن مصرف الکل در گرایش به اعتیاد و رشد آسیبهای اجتماعی گفت: معتادان به الکل، نمی‌توانند به هیچ مرکزی برای درمان مراجعه کنند و تنها محل مراجعه آن‌ها مطب پزشکان است که در آنجا نیز تنها قرص آرامبخش دریافت می‌کنند. دکتر آذرخش مکری ضمن تاکید بر لزوم راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد به الکل، اظهار کرد: اگرچه اولویت اول، حل معضل مواد مخدر به ویژه هروئین و کراک است، اما راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد به الکل از مواردی است که باید هرچه زودتر در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی، به صورت پایلوت در مرحله اولیه، قرار گیرد.

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: برخی‌ها علت راه‌اندازی نشدن مراکز درمان اعتیاد به الکل را اشکال قانونی عنوان می‌کنند و این در حالیست که مصرف مواد مخدر نیز اشکال قانونی دارد و اگر این گونه فرض شود، راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد به مواد مخدر نیز باید دچار اشکال قانونی باشد! درحالی که آسیب‌های اجتماعی را باید جدید دید و برای آن‌ها راه حل علمی و درست یافت.

مکری همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز برای درمان الکلیزم برخلاف درمان اعتیاد به مواد مخدر، داروی جایگزین وجود ندارد و به همین دلیل، دارو درمانی الکل چندان موفق نیست و تنها برای درمان عوارض جسمی اعتیاد به الکل در کوتاه مدت، مفید است.

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد عنوان کرد: مشکل‌دار شدن الکل، تنها به الکل موجود در بازار برنمی‌گردد، بلکه ده‌ها عامل دیگر از جمله انگیزه مصرف، طبقه اجتماعی مصرف کننده، شرایط و هدف مصرف، مصرف به صورت تنها یا گروهی و همچنین وجود اختلال روانی در مصرف کننده یا مصرف الکل برای تفریح، در این زمینه نقش دارند.

مکری، خود درمانی، گروه‌درمانی از طریق گروه الکلیک‌های گمنام (AA) و روان درمانی فشرده را از عمده روش‌های درمان اعتیاد به الکل برشمرد و یادآورشد: متاسفانه هیچ یک از این روش‌های درمانی توسعه پیدا نکرده است.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۷۰

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2008-04-19
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز