متوسط عمرسیگاریها۱۰سال کمترست

متوسط عمرسیگاریها۱۰سال کمترست اعتیاد

ایسنا-وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تایید مصوباتی در جهت اطلاع‌ رسانی از عوارض سوءاستعمال دخانیات و همچنین صدور مجوزهایی در راستای اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات خبر داد و گفت: طبق این مصوبات به فاصله شش ماه تمام مواد دخانی قابل عرضه در کشور باید حاوی تبلیغات مصور و رنگی در […]

ایسنا-وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تایید مصوباتی در جهت اطلاع‌ رسانی از عوارض سوءاستعمال دخانیات و همچنین صدور مجوزهایی در راستای اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات خبر داد و گفت: طبق این مصوبات به فاصله شش ماه تمام مواد دخانی قابل عرضه در کشور باید حاوی تبلیغات مصور و رنگی در جهت اطلاع رسانی از عوارض مصرف دخانیات باشند. دکتر کامران باقری لنکرانی که در همایشی به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات سخن می‌گفت با بیان این که مصرف دخانیات عوارض زیادی به همراه دارد، تصریح کرد: به طور متوسط ۲۰ سال از عمر افرادی که قبل از ۳۰ سالگی مصرف سیگار را آغاز می‌کنند، کم می‌شود. همچنین به طور متوسط عمرسیگاری‌ها در برابرغیرسیگاری‌ها ۱۰سال کمتر است.

به گفته وی، افرادی که قبل از۴۰ سالگی سیگار را ترک می‌کنند، ۱۰ سال از عمراز دست رفته شان را طی سه سال به دست آورده و به متوسط زندگی قبلی خود بازمی‌گردند. مطالعات نشان داده حتی اگر بعد از۶۰ سالگی مصرف سیگار قطع شود به طور متوسط سه سال به میانگین عمر و امید به زندگی افراد افزوده می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان این که عارضه‌های سیگار قابل کنترل است، افزود: با ترک مصرف سیگار، زندگی سالمی هم برای فرد سیگاری و هم برای خانواده وی فراهم می‌شود. با عزمی بلند عوارض استعمال دخانیات قابل پیشگیری است.

کاهش ۴۰ درصدی تمایل به سیگار در غیرسیگاری‌های در معرض خطر

افزایش مصرف قلیان در کشور

لنکرانی با ابراز خرسندی از کاهش تمایل به استعمال سیگار در بین غیرسیگاری‌ها گفت: به دنبال فعالیت‌های انجام شده طی دو تا سه سال اخیر، تمایل به سیگار کشیدن در میان غیرسیگاری‌های در معرض خطر حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در کشور با افزایش مصرف قلیان روبرو هستیم.

وی ادامه داد: عوارض مصرف قلیان بسیار بیشتر از سیگار کشیدن است. به طوری که عوارض مصرف یک ساعت قلیان در خوشبینانه‌ترین حالت معادل ۴۰ نخ سیگار است، بنابراین باید به منظور پیشگیری از عوارض مصرف قلیان، فرهنگ‌سازی و تلاش‌های گسترده‌ای انجام شود.

مصوبات در زمینه اطلاع رسانی از عوارض استعمال دخانیات

بسته بندی مواد دخانی با تبلیغات مصور و رنگی

وزیر بهداشت با اشاره به تایید مصوبات ستاد کشوری مبارزه با دخانیات توسط رییس جمهور افزود: طبق این مصوبات در حال حاضر و به فاصله شش ماه تمام مواد دخانی قابل عرضه در کشور باید حاوی تبلیغات مصور و رنگی در جهت اطلاع‌رسانی از عوارض استعمال دخانیات باشند. همچنین این تبلیغات باید حداقل ۵۰ درصد سطوح بسته‌بندی را پوشش دهند.

وی با اشاره به قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات گفت: طبق قانون، عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. همچنین ثابت شده که فروش نخی سیگار تمایل به مصرف را در جوان‌ها و نوجوان‌ها افزایش می‌دهد؛ بنابراین فروش نخی سیگار نیز ممنوع است. در این راستا صدور مجوز‌هایی برای توزیع و عرضه سیگار به شکلی نظم‌ دار و قانونی از دیگر مصوبات ستاد کشوری مبارزه با دخانیات است.

اختصاص جایزه ۱۵ هزار دلاری به فعالان مبارزه با استعمال دخانیات

به گفته لنکرانی، به دنبال پیشنهاد علویان، معاون سلامت اسبق وزارت بهداشت، از امسال جایزه بین‌المللی با نام مرحوم میرزای شیرازی به کسانی که در جهت مبارزه با استعمال دخانیات فعالیت می‌کنند عرضه می‌شود. مبلغ این جایزه حدود ۱۵ هزار دلار است. این جایزه برای کلیه افراد فعال در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات در دنیا قابل عرضه است.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: در این زمینه هماهنگی‌هایی با سازمان بهداشت جهانی انجام شده و احتمال دارد همزمان با اجلاس عمومی این سازمان این جایزه عرضه شود. نقش میرزای شیرازی در تحریم دخانیات به عنوان یک نماد از مبارزه ملی ایران در برابر دخانیات مطرح است؛ بنابراین باید مبارزه با دخانیات را همیشه و در همه صحنه‌ها جدی بگیریم.

مرگ سالانه حدود۸۰ هزار نفر در اثر استعمال دخانیات

لنکرانی در ادامه با بیان این که سالانه حدود ۸۰ هزار نفر در کشور بر اثر عوارض مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند و با تشکر از فعالیت‌های نیروی انتظامی در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات تصریح کرد: طبق قانون جامع مبارزه با دخانیات، استعمال دخانیات در تمام‌ اماکن عمومی ممنوع است. نیروی انتظامی در این زمینه گام‌های موثری برداشته و امیدواریم با همکاری‌ تمام نهادهای ذی‌ربط شاهد گسترش مبارزه با استعمال مواد دخانی باشیم.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد