مبارزه با سیگارونجات جان ‪ ۱۰۰‬میلیون انسان

مبارزه با سیگارونجات جان ‪ ۱۰۰‬میلیون انسان اعتیاد

ایرنا-نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد کاهش شمار سیگاریهای در جهان به میزان یک پنجم می‌تواند جان ‪ ۱۰۰‬میلیون انسان را از مرگ نجات دهد. به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری فرانسه، نتایج این مطالعه که در مجله پزشکی لانست منتشر شده است بیانگر آن است که چنانچه تا سال ‪۲۰۲۰‬ میزان استعمال دخانیات در بین بزرگسالان […]

ایرنا-نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد کاهش شمار سیگاریهای در جهان به میزان یک پنجم می‌تواند جان ‪ ۱۰۰‬میلیون انسان را از مرگ نجات دهد.
به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری فرانسه، نتایج این مطالعه که در مجله پزشکی لانست منتشر شده است بیانگر آن است که چنانچه تا سال ‪۲۰۲۰‬ میزان استعمال دخانیات در بین بزرگسالان ‪ ۵‬درصد کمتر شود از آمار مربوط به مرگ زودرس مرتبط با سیگار دست کم ‪ ۱۰۰‬میلیون مورد کاسته خواهد شد. افزایش مالیات بر سیگار، ممنوعیت تبلیغ سیگار، گسترش فضاهای عاری از سیگار و کمک به سیگاریها در ترک عادت خود می‌تواند جان ‪ ۵۰‬میلیون تن را که طی دو دهه آینده به دنیا می‌آیند از مرگ نجات دهد.
تا پایان قرن کنونی یک میلیارد انسان به علت مصرف سیگار دچار مرگ زودرس خواهند شد.
برای اولین بار سیگار مهمترین عامل مرگ در انسان شناخته شده است.
از این رو شهردار نیویورک با افزایش مالیاتها و ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی به مبارزه با سیگار روی آورده است. در حال حاضر قیمت یک پاکت سیگار در نیویورک بیشتر از ‪ ۷‬دلار است.

در این تحقیق به موفقیت چندین کشور اشاره شده است که توانسته‌اند درصد سیگاریهای بزرگسال را به زیر ‪ ۲۰‬درصد برسانند.

‪ ۲۵‬درصد بالغین جهان یعنی یک میلیون نفر سیگار می‌کشند.

صنعت دخانیات صدها میلیون دلار برای بازاریابی محصولات خود هزینه کرده‌اند و شرکت‌های دخانیات بابت تبلیغات و بازاریابی سیگار در آمریکا به ازای هر آمریکایی، ‪ ۵۰‬دلار هزینه می‌کنند.

آموزش ترک سیگار به سیگاریها در کشورهای در حال توسعه و افرادی که در آینده به سوی سیگار روی خواهند آورد نیازمند تلاشهای زیاد است.

دو سوم سیگاریهای بزرگسال در ‪ ۱۵‬کشور کم درآمد یا با درآمد متوسط زندگی می‌کنند. نیمی از آنها در پنج کشور چین، هند، روسیه، اندونزی، و بنگلادش بسر می‌برند.

کاهش آمار سیگاریها به ویژه برای زنان جوان در آسیا بسیار مهم است زیرا این زنان هرچند سیگار نمی‌کشند اما صنعت دخانیات آنها را هدف گرفته است.

وضع مالیات، موثرترین شیوه کاهش مصرف سیگار است.

به ازای هر ‪ ۱۰‬درصد افزایش قیمت سیگار مصرف دخانیات ‪ ۲/۵‬تا ‪ ۵‬درصد کاهش می‌یابد.

نویسندگان این مطالعه خواستار ممنوعیت شدیدتر تبلیغات سیگار هستند.

تاریخ بروزرسانی : 2007-05-21 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو