مالیات سیگاری‌های آلمان

مالیات سیگاری‌های آلمان اعتیاد

ایسکانیوز :افراد سیگاری در آلمان سالانه حدود ‪ ۱۵‬میلیارد یورو مالیات از محل خرید سیگار و تنباکو به دولت این کشور پرداخت می‌کنند که این رقم معادل ‪ ۵/۵‬درصد از کل بودجه کل هر ساله این کشور است. به گزارش روز پنجشنبه گروه اجتماعی ایسکانیوز به نقل از سایت شرکت دخانیات ، از سوی دیگر […]

ایسکانیوز :افراد سیگاری در آلمان سالانه حدود ‪ ۱۵‬میلیارد یورو مالیات از محل خرید سیگار و تنباکو به دولت این کشور پرداخت می‌کنند که این رقم معادل ‪ ۵/۵‬درصد از کل بودجه کل هر ساله این کشور است.
به گزارش روز پنجشنبه گروه اجتماعی ایسکانیوز به نقل از سایت شرکت دخانیات ، از سوی دیگر در حالیکه مردم آلمان در سال دو هزار میلادی حدود ‪۲۱‬ میلیارد یورو برای خرید فرآورده‌های دخانیاتی هزینه کرده‌اند، این رقم در سال گذشته (۲۰۰۵‬) به ‪ ۲۴‬میلیارد یورو افزایش یافت.
این درحالی است که ائتلاف حاکم در آلمان روز جمعه بر سر ممنوعیت سیگار کشیدن در اماکن عمومی، وسایل نقلیه عمومی، مدارس، بیمارستان‌ها و رستوران‌ها توافق کرد.
بر پایه این توافق، سیگار کشیدن در این اماکن از ژوییه سال آینده (۲۰۰۷‬)ممنوع می‌شود و نقض آن همراه با یک جریمه نقدی ‪ ۲۰۰‬یورویی همراه خواهد بود. با توجه به اینکه هدف مهم ممنوعیت سیگار در این اماکن، حفظ سلامتی اشخاص غیر سیگاری است، اماکن یاد شده می‌توانند برای مشتریان سیگاری خود محوطه و اتاق مخصوص استعمال دخانیات دایر کنند. بعلاوه بر اساس این توافق، در حالیکه در حال حاضر افراد زیر ‪ ۱۶‬سال در آلمان اجازه خرید سیگار را ندارند، این شرط سنی در آینده به ‪ ۱۸‬سال افزایش خواهد یافت.
“اولا اشمیت” وزیر بهداشت آلمان با استقبال از این توافق ائتلاف حاکم گفت: این توافق یک پیشرفت بزرگ برای گسترش سلامتی در کشور است.
این لایحه و توافق هم‌اکنون باید در فراکسیون‌های احزاب حاکم مسیحی و سوسیال دمکرات نیز بررسی و مشورت قرار بگیرد. در حالی‌که صنایع تولید سیگار در آلمان و لابی‌های آنها ابراز خرسندی کردند که این توافق سیگار کشیدن را در همه اماکن ممنوع نکرده و اماکنی را نیز از این قانون جدا دانسته است اما برخی از نمایندگان احزاب مخالف از به زانو در آمدن دولت در برابر صنایع تولید سیگار سخن می‌گویند. یک سخنگوی شرکت دخانیات “رمتسما” در آلمان گفت از اینکه توافق اخیر نمایندگان احزاب حاکم موجب پیامدهای شدید علیه حدود ‪ ۲۰‬میلیون نفر سیگاری در این کشور نشده خرسند است.
این درحالی است که “اولریکه هوفکن”، “هارالد ترپه” و “بیگی بندر” سیاستمداران حزب سبزها توافق انجام شده در مورد ممنوعیت سیگار کشیدن را محدود دانستند و اعلام کردند با این مقررات جدید نیز آلمان همچنان از دیگر کشورهای اروپایی در بخش حمایت از سلامتی غیر سیگاری‌ها عقب مانده است.
هم‌اکنون ائتلاف حاکم در آلمان از این جهت که در موضوع ممنوعیت سیگار کشیدن در اماکن عمومی بشدت تحت تاثیر لابی صنایع سیگار واقع شده مورد انتقاد قرار دارد. بنا به آمارهای منتشره حدود ‪ ۲۲‬میلیون نفر از جمعیت ‪ ۸۲/۵‬میلیون نفری آلمان سیگاری هستند و ‪ ۲۴‬درصد از شهروندان بالاتر از ‪ ۱۵‬سال این کشور روزانه سیگار می‌کشند.
طبق یک نظرسنجی دیگر نیز ‪ ۴۳‬درصد از سیگاری‌ها و ‪ ۷۵‬درصد از غیر سیگاری‌ها در آلمان با ممنوعیت سیگار کشیدن در محل کار موافق هستند.
این در حالیست که ‪ ۲۲‬درصد از سیگاری‌ها و ‪ ۵۲‬درصد از غیرسیگاری‌ها معتقدند که سیگار کشیدن در رستوارن‌ها باید ممنوع شود. بین ‪ ۱۱۰‬تا ‪ ۱۴۰‬هزار نفر در آلمان در سال ‪ ۲۰۰۴‬میلادی در اثر بیماری‌های ناشی از سیگار کشیدن از جمله سرطان، بیماری‌های تنفسی و گوارشی جان خود را از دست داده‌اند.
این درحالی است که بطور سالانه نیز علت ‪ ۲۲‬درصد از مرگ و میرها در مردها و علت ‪ ۵/۴‬درصد مرگ در زنان در آلمان نیز ناشی از بیماری‌های مرتبط با استعمال دخانیات است. همچنین هر سال حدود ‪ ۳‬هزار نفر از افراد غیرسیگاری نیز در آلمان به خاطر استنشاق دود سیگار از دیگران جان خود را در اثر بیماریی‌های همانند، سرطان شش و سکته قلبی از دست می‌دهند.
از سوی دیگر سالانه حدود ‪ ۶۰‬نوزاد زنان حامله سیگاری زنده نمی‌مانند و قبل از تولد می‌میرند. تاکنون تنها در ‪ ۵۰‬درمانگاه و بیمارستان از مجموع دو هزار و ‪۲۰۰‬ بیمارستان و درمانگاه آلمان کشیدن سیگار ممنوع بود و در بقیه این موسسات پزشکی و درمانی پزشکان و پرستارها نیز اغلب سیگار می‌کشند. در آلمان حدود ‪ ۶۰۰‬هزار دستگاه خودکار دریافت سیگار وجود دارد که خرید سیگار را در تمام ‪ ۲۴‬ساعت شبانه روز برای هر قشر سنی سهل و آسان می‌کند.
این درحالی است که دولت آلمان قصد برچیدن این دستگاهها را ندارد اما اعلام کرده این دستگاهها در آینده به کارت هوشمند مجهز خواهند شد تا هنگام خرید سیگار، سن فرد را با سن قانونی خرید سیگار تطبیق دهند./۱۲۵

تاریخ بروزرسانی : 2007-03-03 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد