کوکایینی‌ها،رتبه اول رفتارجنسی پرخطر

کوکایینی‌ها،رتبه اول رفتارجنسی پرخطر

ایسنا-سرپرست کلینیک درمان اعتیاد به مواد محرک مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان این که معتادن به مواد محرک از جمله کوکایین و متامفتامین در رتبه اول انجام رفتارهای پرخطر جنسی قرار دارند، تصریح کرد: در ایران هنوز مصرف تزریفی مواد محرک به‌ویژه متامفتامین وجود ندارد، اما طبق ارزیابی‌ها متاسفانه این امر به مشکل جدی‌تری […]

ایسنا-سرپرست کلینیک درمان اعتیاد به مواد محرک مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان این که معتادن به مواد محرک از جمله کوکایین و متامفتامین در رتبه اول انجام رفتارهای پرخطر جنسی قرار دارند، تصریح کرد: در ایران هنوز مصرف تزریفی مواد محرک به‌ویژه متامفتامین وجود ندارد، اما طبق ارزیابی‌ها متاسفانه این امر به مشکل جدی‌تری در آینده تبدیل خواهد شد. حمیدرضا طاهری‌نخست، صبح روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی ستاد مبارزه با مواد مخدر که در مجتمع فرهنگی شقایق برگزار شد، با اشاره به این که انجام عمل جنسی در معتادان به محرک‌ها، بدون مصرف این مواد امکان‌پذیر نیست، گفت: رفتارهای جنسی ناهنجار در معتادان به کوکایین و متافتامین بسیار مشاهد شده و رفتارهای جنسی، تحت تاثیر مواد محرک باعث افسردگی در افراد مصرف‌کننده می‌شود.

طاهری نخست با تاکید بر این که مصرف کنندگان مواد محرک به روش‌های معمولی درمان یعنی روش‌های درمان اعتیاد به مواد مخدر جواب نمی‌دهند، بر لزوم راه‌اندازی درمانگاه‌های اختصاصی درمان معتادان به مواد محرک تاکید و عنوان کرد: تنها یک تا پنج درصد معتادان به محرک‌ها در روش‌های درمان معمولی درمان می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به علت گرایش نداشتن معتادان به مواد محرک برای درمان، اظهار کرد: از آنجا که مواد محرک مانند متامفتامین آثار بیماری را در افراد بسیار دیر یروز می‌دهند و همچنین به دلیل این که افراد می‌توانند برای مدت طولانی بدون مصرف مداوم مواد زندگی کنند، گرایش به درمان اعتیاد به محرک‌ها اندک است.

این محقق با اشاره به روش IOP یا درمان تخصصی فشرده چند جانبه معتادان به مصرف مواد محرک از جمله متامفتامین و کوکایین نیز گفت: ۱۶هفته برنامه‌ریزی ساختارمند و ۳۶ هفته ادامه درمان از محورهای اصلی روش IOP یا روش ماتریکس است.

وی پیشگیری از بازگشت، رویکردهای رفتاری ـ شناختی، آموزش روانی، رویکردهای خانوادگی و رویکردهای حمایتی ۱۲ گامی را از عمده اجزای درمان در روش درمان معتادان به محرک‌ها خواند و افزود: برنامه فشرده سرپایی IOP، تجربه درمانی ساختارمندی به درمان‌جویان دچار اختلال مصرف مواد محرک ارائه می‌دهد، زیرا در این برنامه درمان‌جویان، اطلاعات مناسب، کمک‌های لازم برای ساختن زندگی سالم و حمایت برای ترک مواد محرک و الکل را دریافت خواهند کرد و علاوه بر این، این برنامه به طور خاص مسایل مربوط به بیماران معتاد به مواد محرک، به ویژه متامفتامین و کوکائین و خانواده‌های این بیماران را هدف قرار می‌دهد.

این پژوهشگر جلسات تک نفره همراه با خانواده، جلسات گروهی مهارت‌های اولیه بهبودی، جلسات گروهی پیشگیری از بازگشت، جلسات گروهی آموزش خانواده و جلسات گروهی حمایت اجتماعی را از ارکان درمان اعتیاد به مواد محرک به روش ماتریکس برشمرد و اظهار کرد: روش برنامه سرپایی فشرده IOP بیماران را با برنامه‌های ۱۲ گامی و دیگر گروه‌های حمایتی آ‌شنا می‌کند، به آنان مدیریت زمان و مهارت‌های برنامه‌ریزی را آموزش می‌دهد و تداوم انجام آزمایش‌های منظم مصرف الکل و مصرف مواد محرک را ممکن می‌کند.

وی با بیان این که در روش درمانی IOP، ارتباط بین مشاور و بیمار اولین بخش درمان است، عنوان کرد: در این روش، برای هر بیمار یک مشاور اولیه در نظر گرفته می‌شود که این مشاور با بیمار و اعضای خانواده او در سه جلسه ۵۰ دقیقه‌ای در طی فاز فشرده درمان ملاقات و مهارت‌های اولیه بهبود وگروه‌های پیشگیری از بازگشت را برای بیمار تسهیل می‌کند.

به گزارش ایسنا، طاهری نخست بر حضور افراد خانواده بیمار در جلسات مشاوره علاوه بر جلسات گروهی آموزش خانواده تاکید کرد و افزود: مشاوری که می‌خواهد بدون مطرح کردن روابط خانوادگی، تغییر در رفتار بیمار را تسهیل کند، نهایتا روند بهبود را مشکل‌تر خواهد کرد، زیرا مشاور باید کاملا از تاثیر روند بهبود بر سیستم خانوادگی آگاه باشد و هر زمان که ممکن است یکی از اعضای مهم خانواده را در بخشی از جلسات فردی مشاوره دعوت کند.

وی با اشاره به این که مشاور باید بر موضوع جلسه متمرکز باشد و اجازه ندهد احساسات انرژیک و «خارج از کنترل» که مشخصه بیماران در بهبودی اولیه از مواد محرک است، برانگیخته شود، یادآور شد: در این جلسات، دو پیام اساسی به بیمار داده می‌شود، با این عنوان که تو می‌توانی رفتار خود را به شکلی تغییر دهی که ترک کردن آسان‌تر شود و جلسات گروهی مشاوره به تو راهبردها و فرصت‌هایی خواهد داد تا این تغییرات را تمرین کنی.

سرپرست کلینیک درمان اعتیاد به مواد محرک مرکز ملی مطالعات اعتیاد، گروه پیشگیری از بازگشت در روش درمانی IOP را نیز حائز اهمیت دانست و ادامه داد: در این جلسات، افراد دارای اختلالات مصرف مواد با هم درباره پیشگیری از بازگشت تبادل اطلاعات می‌کنند و برای کنار آمدن با مسایل درمان و اجتناب از بازگشت، کمک می‌گیرند.

وی افزود: در این جلسات طیف وسیعی از اطلاعات مشتمل بر وابستگی به متامفتامین، مصرف مواد دیگر از جمله الکل، تاثیر سوءمصرف و اعتیاد بیمار بر اعضای خانواده و چگونگی حمایت خانواده از بهبودی بیمار، ارائه خواهد شد.

طاهری نخست با بیان این که گروه حمایت اجتماعی به بیماران کمک می‌کند مهارت‌های اجتماعی‌شدن را فرا بگیرند، گفت: افرادی که یاد گرفته‌اند چگونه مصرف مواد را متوقف کنند و از بازگشت اجتناب ورزند، آمادگی این را دارند که روش زندگی سالمی درپیش بگیرند که از بهبودی آن‌ها حمایت کند.

وی با تاکید بر این که برای به کار بردن رویکرد IOP ، مشاور یا درمانگر باید سال‌های زیادی تجربه کار گروهی و فردی داشته باشد، تصریح کرد: یک مشاور تازه کار قاعدتا فاقد مهارت‌هایی است که برای گرداندن اکثر جلسات لازم است.

این پژوهشگر با اشاره به وظایف درمانگران و مشاوران درمان معتادان به محرک‌ها اظهار کرد: درمانگر به بیمار کمک می‌کند که مفاهیم درمانی جلسات ۱۲ گامی، خودیاری، روان درمانی یا درمان روانپزشکی را درک کند.

وی در مورد ویژگی‌های معتادان به مواد محرک نیز گفت: بسیاری از افراد وابسته به مواد محرک که وارد درمان می‌شوند، احساس می‌کنند از کنترل خارج شده‌اند و انتظار دارند، برنامه درمانی به آن‌ها کمک کند تا مجددا کنترل خود را به دست بیاورند، لذا اگر برنامه به شکل قطعات مجزا و نامربوط به هم به نظر برسد،‌این بیماران دچار این احساس می‌شوند که برنامه به آن‌ها کمک نخواهد کرد که این امر منجر به خروج از درمان خواهد شد.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2008-01-09
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز