کشت خشخاش را۲۵ درصد کاهش می‌دهیم

کشت خشخاش را۲۵ درصد کاهش می‌دهیم اعتیاد

کشت خشخاش را۲۵ درصد کاهش می‌دهیم Reviewed by Afshari on May 8Rating: معاون دبیر کل و مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، اعلام کرد: بر اساس تخمین سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۸، ۱۰۰ هزار نفر بر اثر تولید تریاک در افغانستان خواهند مرد. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری […]

كشت خشخاش را25 درصد كاهش مي‌دهيم Reviewed by Afshari on May 8Rating:

معاون دبیر کل و مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، اعلام کرد: بر اساس تخمین سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۸، ۱۰۰ هزار نفر بر اثر تولید تریاک در افغانستان خواهند مرد.
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آنتونیو ماریا کاستا صبح روز چهار‌شنبه در دومین نشست چهارجانبه نمایندگان ایران، افغانستان، پاکستان و سازمان ملل که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. ضمن اعلام این خبر، برگزاری این نشست را اقدام مناسبی در جهت افزایش همکاری‌های سه کشور اصلی درگیر مواد مخدر در منطقه خاورمیانه ذکر کرد و ضمن تاکید بر حمایت سازمان ملل متحد از گسترش این همکاری‌ها معضل کشورهای مذکور در حوزه مواد مخدر را بسیار جدی عنوان و اظهار کرد: مواد مخدر هم اکنون به عاملی جدی برای گسترش ناآرامی در منطقه خاورمیانه و ایجاد خطرات سیستمیک و نظامند امنیتی در این منطقه شده است.

وی با بیان این که برای مقابله با معضل مواد مخدر در منطقه خاورمیانه باید از حد گفت‌وگو و برگزاری نشست فراتر رفت و به اقدامات عملگرایان رسید، در ادامه به گسترش تهدید ترانزیت پیش سازهای تولید مواد مخدر سبک نیز اشاره کرد و گفت: تولید مواد مخدر در افغانستان قربانی زیادی از کشورهای همسایه به ویژه ایران می‌گیرد که باید در راستای رفع این معضل، همکاری کشورهای درگیر در جهت تبادل اطلاعات و توزیع تجهیزات از جمله سگ‌های موادیاب افزایش یابد.

کاستا با اشاره به این که در سراسر جهان اقدامات مبتنی بر اطلاعات امنیتی موفقترند، تصریح کرد: استمرار یک مقرر مشترک عملیاتی بین سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان در منطقه خاورمیانه ضرورت دارد.

معاون دبیر کل و مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بر لزوم ایجاد دفاتر رابط‌های مرزی مبارزه با مواد مخدر بین سه کشور ایران، ‌افغانستان و پاکستان نیز تاکید کرد و گفت: گسترش تجارت قانونی و آزاد ضمن جلوگیری از قاچاق مخفیانه خشخاش تولیدی در افغانستان و استفاده از این مواد برای مصارف دارویی یکی از راه‌حل‌های کاهش آسیب وارده از این کشت در کشور مذکور است.

وی همچنین با اذعان به این که تقاضای موادمخدر در اروپای غربی و همچنین برخی از کشورهای اروپای شرقی از جمله روسیه افزایش یافته است، افزود: تولید تریاک در افغانستان هم اکنون در پنج استان جنوبی متمرکز شده که با توجه به این موضوع، اقدامات مبارزه‌ای نیز باید بر این استان‌ها متمرکز شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست همچنین ژنرال خدای داد ـ وزیر مبارزه با موادمخدر افغانستان ـ با اعلام این که سطح زیرکشت خشخاش در این کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد، عنوان کرد: سال گذشته تنها ۱۳ استان افغانستان عاری از کشت مواد مخدر بودند که این تعداد در سال جاری به ۱۵ استان افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر این که افغانستان بدون دریافت کمک از کشورهای همسایه نمی‌تواند در زمینه مبارزه با موادمخدر موفق باشد، اقدامات ایران در این حوزه را بسیار موثر خواند و تصریح کرد: تولید خشخاش در افغانستان به هشت هزار و ۲۰۰ تن رسیده که توقف سرعت این تولید به کمک کشورهای ایران و پاکستان به ویژه در زمینه کنترل شدید مرزی نیاز دارد.

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان همچنین تاکید کرد: مردم کشورش در زمان کنونی بیش از هر زمان دیگری به صلح و امنیت نیاز دارند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست همچنین ژنرال سید خالد جعفری ـ رییس هیات پاکستانی ـ نیز با بیان این که ایران و پاکستان به مسیرهای اصلی ترانزیت مواد مخدر تولیدی در افغانستان تبدیل شده‌اند، تاکید کرد: این وضعیت حمایت همه جانبه جهانی از کشورهای همسایه افغانستان را طلب می‌کند.

وی با بیان این که کنترل بهتر مرزی عمده نیاز کنونی کشورهای ایران و پاکستان است، بر گسترش قاچاق مواد اعتیادآور مصنوعی نیز تاکید کرد و با بیان این که کشورهای همسایه افغانستان نیاز به تدوین یک استراتژیک مشترک در جهت کاهش عرضه و تقاضای موادمخدر دارند، اعلام کرد: امسال کشفیات پاکستان از مواد مخدر تولیدی افغانستان به ۳۵ تن هروئین و مرفین و ۱۱۵ تن حشیش رسید که این حجم بالا عمق فاجعه را نشان می‌دهد.

رییس هیات پاکستانی اعزامی به ایران به کشف ۱۴ هزار تن پیش ساز تولید هروئین در کشور نیز اشاره کرد و با بیان این که ترانزیت این پیش سازها بسیار گسترش یافته است، خاطر نشان کرد: ننگ مواد مخدر تنها با همکاری عمیق سه کشور ایران، ‌افغانستان و پاکستان از منطقه خاورمیانه پاک می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو