کراک، مواد مصرفی ۴۰درصد معتادان تهرانی

کراک، مواد مصرفی ۴۰درصد معتادان تهرانی اعتیاد

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با اشاره به دستگیری ۲۲ هزار و ۹۷۳ تن از حاملان مواد مخدر طی سال جاری از افزایش ۲۵ درصدی کشفیات مواد مخدر تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرهنگ کشفی امروز در نشست خبری با […]

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با اشاره به دستگیری ۲۲ هزار و ۹۷۳ تن از حاملان مواد مخدر طی سال جاری از افزایش ۲۵ درصدی کشفیات مواد مخدر تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرهنگ کشفی امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح تشدید برخورد با معتادان پرخطر از ۱۵ اردیبهشت ماه امسال در پایتخت، اظهار کرد: برای اولین بار در این طرح، جمع‌آوری، درمان و بازتوانی معتادان در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن ۶۱۵ معتاد تزریقی بدون مکان در سطح شهر، جمع‌آوری و به سه اردوگاه منتقل شدند. وی ادامه داد: برخی از افراد جمع‌آوری شده دارای مشاغلی بودند و برخی نیز شغلی نداشتند که افراد بدون شغل پس از ۲۸ روز گذراندن دوره درمان در کارگاه‌های حرفه‌آموزی تحت آموزش قرار گرفته‌اند. همچنین در رابطه با نوع کار این افراد در اردوگاه‌ها جلساتی با شهرداری برگزار شده است.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با اشاره به این که در مرحله اول این طرح دو فاکتور اصلی تزریقی و همچنین بدون مکان بودن معتادان مدنظر قرار گرفت، گفت: این فاکتورها، شناسایی افراد مشمول را با مشکلاتی همراه می‌کرد. در نتیجه در آغاز مجدد این طرح که از دو روز پیش شروع شده است، تنها معتادانی که بدون مکان هستند، توسط پلیس جمع‌آوری می‌شوند.

سرهنگ کشفی در رابطه با مرحله جدید طرح «تشدید برخورد با معتادان پرخطر» با بیان این که جمع‌آوری متکدیان معتاد نیز شامل این طرح می‌شود، گفت: ۲۵ تیم واحدهای آشکار در طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر فعال هستند، این در حالیست که بیش از ۸۰ تیم واحد نامحسوس نیز انجام این طرح را بر عهده دارند.

وی با بیان این که نگاه پلیس به موضوع جمع‌آوری معتادان یک نگاه درمانی است، تصریح کرد: هم اکنون در سطح شهر تهران مانند گذشته معتاد پرخطر دیده نمی‌شود، به طوری که در سال ۸۴ این معتادان به صورت اتوبوسی جمع‌آوری می‌شدند، اما در حال حاضر تعداد این افراد انگشت‌شمار است.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی، جمع‌آوری معتادانی که خانواده‌هایشان از طریق تماس تلفنی این افراد را به پلیس معرفی می‌کنند، در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته سرهنگ کشفی، طرح جمع‌آوری خرده‌فروشان مواد مخدر از جمله طرح‌هایی بود که همزمان با جمع‌آوری معتادان پرخطر از آغاز سال جاری اجرا شد که بر اساس آن ۲۲ هزار و ۹۷۳ تن از حاملان مواد مخدر دستگیر شدند و چهار هزار و ۷۶۵ کیلو انواع مواد مخدر نیز توسط پلیس کشف و ضبط شد که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۵ درصد را نشان می‌دهد.

سرهنگ کشفی ادامه داد: از اول سال جاری تاکنون، سه هزار و ۱۰۲ کیلو تریاک، ۸۱۶ کیلو حشیش، ۵/۳۴ کیلو مواد مخدر شیشه، ۲۹۶ کیلو کراک و ۵۸ کیلو هروئین توسط ماموران پلیس پایتخت کشف و ضبط شد.

وی افزود: میزان کشفیات قرص و آمپول مخدر و روانگردان طی سال جاری ۵۸۸ هزار و ۲۷۱ عدد بوده است.

وی با اشاره به این که در این مدت ۶۰ باند قاچاق مواد مخدر در پایتخت متلاشی شد، ادامه داد: در این مدت ۲۰ هزار شهروند تهرانی تحت آموزش چهره به چهره در رابطه با آشنایی با مواد مخدر مصرفی از طبیعی و شیمیایی قرار گرفتند و به تعداد ۳۶۷ نفر نیز از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر مشاوره ارائه شد.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ در ادامه از کشف ۲۵۰ کیلو مواد مخدر از سه باند قاچاق طی سه روز گذشته در پایتخت خبر داد و افزود: از یکی از باندهای متلاشی شده ۱۶۰ کیلو تریاک و از باند دیگری ۲۶ کیلو کراک کشف و ضبط شد.

وی با بیان این که سازمان‌های جهانی اعلام کردند که تولید مواد مخدر در افغانستان ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: با این حال به واسطه دپوی مواد مخدر، سال جاری و سال آینده قاچاق مواد مخدر به کشور کاهش چندانی نخواهد یافت.

به گزارش ایسنا، بحث میزان مصرف کراک موضوع دیگری بود که سرهنگ کشفی با ابراز نگرانی در این رابطه، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر مصرف کراک در بین معتادان تهرانی بالای ۴۰ درصد و مصرف مواد مخدر تریاک ۲۴ درصد است که می‌توان نتیجه‌گیری کرد، کراک پای ثابت تمام گروه‌های سنی به جز افراد سالمند و بالای ۴۰ سال محسوب می‌شود.

وی در این رابطه افزود: بالاترین مواد مصرفی مربوط به گروه سنی ۴۵ سال به بالا متعلق به مواد مخدر تریاک و پس از آن به کراک اختصاص دارد، این در حالیست که گروههای سنی ۱۵ تا ۳۰ سال بیشترین مواد مصرفی خود پس از کراک را شیشه انتخاب می‌کنند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ تصریح کرد: در گروه سنی بین ۳۰ تا ۴۵ سال بعد از کراک، تریاک بیشترین میزان مصرف را دارد.

وی با اشاره به کاهش قیمت مواد مخدر شیشه در بازار، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت مواد مخدر شیشه هر یک کیلو ۲۰ میلیون تومان است.

وی با بیان این که تاکنون ۲۸۰ بیغوله در تهران تخریب شده است، تاکید کرد: پلیس در تخریب این مکان‌ها نقشی نداشته و فقط ماموریت شناسایی این مناطق را بر عهده دارد.

سرهنگ کشفی در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود بیماری‌های پرخطر همچون ایدز و هپاتیت در معتادان جمع‌آوری شده، اظهار کرد: پس از جمع‌آوری این افراد در ابتدا فرم‌هایی در رابطه با بیماری‌های خاص در اختیار آن‌ها قرار داده شد که چهار درصد از ۳۰۰ معتاد جمع‌آوری شده اعلام کردند مبتلابه ایدز و هپاتیت هستند، اما بر اساس بررسی‌های پزشکی مشخص شد که بیش از ۵۰ درصد این افراد مبتلا به این بیماری‌ها بودند.

وی تصریح کرد: طبق جلساتی که با مدیر کل سلامت و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتیم، اسامی مراکز درمانی مورد نظر در اختیار ما قرار گرفت تا مراکز مورد نظر را در این رابطه به منظور درمان معتادان مبتلا به این بیماری‌ها معرفی کنیم.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ در ادامه به کشف پرونده‌ای در رابطه با ۲۶ کیلو کراک اشاره کرد و درباره جزییات این پرونده‌، گفت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی طی گزارشی اعلام کردند که قاچاقچیان قصد دارند در قالب انتقال کیسه‌های «برنج» به تهران ۲۶ کیلوگرم مواد مخدر کراک را به پایتخت منتقل کنند.

وی ادامه داد: با دریافت این گزارش پلیس طبق بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که بنا است مطابق اعلام پلیس خراسان رضوی، به یکی از باربری‌های جنوب شهر محموله‌ برنج منتقل شود، در نتیجه پلیس با اخذ مجوز قضایی در زمان تحویل بار در محل مورد نظر حاضر شد و با متوقف کردن این افراد ۲۶ کیلوگرم کراک جاسازی شده در گونی‌های برنج را کشف و ضبط کرد.

سرهنگ کشفی تصریح کرد: بر اساس آدرس درج شده فرستنده و گیرنده در این محموله ماموران پلیس دو قاچاقچی را در منطقه ملارد کرج دستگیر کردند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا بازداشت شدگان مربوط به مواد مخدر به کهریزک منتقل می‌شوند، گفت: پلیس در انتخاب مکان بازداشت شدگان تصمیم‌گیرنده نیست و این افراد را به دادسرا معرفی می‌کند. اگر هم نیازی به ادامه تحقیقات باشد با مجوز قضایی در داخل پلیس مبارزه با مواد مخدر تحقیقات خود را ادامه می‌دهد.

سرهنگ کشفی تصریح کرد: تاکنون کسی از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران به کهریزک منتقل نشده است و همچنین کهریزک نیز در ردیف یک بازداشتگاه نبوده، بلکه زندان محسوب می‌شود.

وی در پایان به موضوع جمع‌آوری معتادان زن نیز اشاره کرد و گفت: توافقاتی در رابطه با جمع‌آوری معتادان زن انجام شده، اما هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است. همچنین پیشنهاداتی در رابطه با محل اردوگاه‌های کار این افراد پیشنهاد شده بود که آخرین مرحله پیشنهادی از سوی شهرداری منطقه لویزان است، اما امروز این موضوع به شکل دیگری مطرح شد که بر اساس آن پیشنهاد شد تشکل‌های غیردولتی در این باره وارد شوند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ تصریح کرد: اما در مجموع چند نقطه در پایتخت مانند منطقه «چیتگر» اردوگاه درمانی معتادان زن فعال است که تنها زیر نظر پلیس نیست و توسط تشکل‌ها اداره می‌شود.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2009-09-02 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامپرسیلدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو