کاهش شدیدقیمت روانگردان‌ها‌ درایران

کاهش شدیدقیمت روانگردان‌ها‌ درایران اعتیاد

ایسنا-رییس هیات مدیره موسسه ارتقای سلامت ایرانیان با اعلام کاهش شدید قیمت روان‌گردان‌ها و داروهای محرک در کشور، ناآشنایی ماموران مرزی با انواع متنوع این مواد و درنتیجه رشد واردات آن‌ها از مبادی ورود را از عمده عوامل افزایش مصرف داخلی این مواد ذکر کرد. دکتر شهرام نادری با هشدار نسبت به رشد احتمال قرار […]

ایسنا-رییس هیات مدیره موسسه ارتقای سلامت ایرانیان با اعلام کاهش شدید قیمت روان‌گردان‌ها و داروهای محرک در کشور، ناآشنایی ماموران مرزی با انواع متنوع این مواد و درنتیجه رشد واردات آن‌ها از مبادی ورود را از عمده عوامل افزایش مصرف داخلی این مواد ذکر کرد. دکتر شهرام نادری با هشدار نسبت به رشد احتمال قرار گرفتن مواد محرک و روان‌گردان‌ها در رتبه اول مصرف مواد اعتیادآور در کشور، ترکیب این مواد را این گونه تشریح کرد: مواد اولیه مواد محرک از پوست درخت «ساسافراس» یا از داروهای «سودوافدرین» یا «افدرین»، داروهای محرک خفیفی که در سطح جهان به راحتی در دسترس هستند، تهیه می‌شود. وی اظهار کرد: مواد محرک و روان‌گردان‌ها در انواع مختلف تولید و توزیع می‌شوند که البته متاسفانه راه‌های ترانزیت آن‌ها نیز به دلیل همین متنوع بودن، بسیار مختلف است که در این زمینه، توسعه اطلاعات و آگاهی ماموران در زمینه انواع این مواد و راه‌های انتقال آن‌ها به کشور توسط قاچاقچیان، ضرورت دارد.

نادری با اشاره به انواع مواد محرک و توهم‌زا بیان کرد: کوکایین و شیشه از عمده مواد محرک، ال.اس.دی از عمده مواد توهم‌زا و اکستاسی از عمده مواد توهم‌زای محرک محسوب می‌شود.

رییس هیات مدیره موسسه ارتقای سلامت ایرانیان در ادامه با اشاره به عوارض مصرف مواد محرک که عمده آن‌ها تاثیر به شدت نامطلوبی بر سیستم مغز و اعصاب بدن دارند، گفت: یکی از عوارض شایع روانی مصرف روان‌گردان‌ها و مواد محرک، «سایکوز‌های آمفتامینی یا پارانوییدی» است که توهمات شدید شنوایی و بینایی، اختلال در قضاوت و شعور و بدبینی شدید را به همراه دارد.

وی کاهش حافظه و تمرکز، اضطراب‌های شدید، بی‌میلی و ناتوانی جنسی در مردان، عوارض تناسلی، اختلال در قاعدگی و عقیمی در زنان، عوارض کلیوی از جمله نارسایی حاد و آمفاکتوس‌های کلیه که مجبور شدن به انجام دیالیز را در پی دارد، انواع عوارض قلبی، عوارض ریوی از قبیل اختلال تنفسی و ابتلا به سندرم «ریه کراکی» که در کشور رو به رشد است، عوارض نورولوژیک مانند تشنج و سردرد و همچنین عوارض گوارشی مانند درد‌های شدید شکمی و تهوع را از مهم‌ترین عوارض مصرف روان‌گردان‌ها و مواد محرک و توهم‌زا برشمرد.

انتهای پیام

بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
تاریخ بروزرسانی : 2008-05-04 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد