«قلیان میراث فرهنگی ایرانیان است»

«قلیان میراث فرهنگی ایرانیان است»

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با رد ادعای «میراث فرهنگی بودن قلیان» تاکید کرد: با عرضه قلیان‌ اکسیژنی هم برخورد می‌کنیم. دکتر مصطفی غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چنین اظهاراتی را بی‌پایه و اساس خواند و در خصوص اظهارات برخی از مسئولان در مورد توزیع و […]

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با رد ادعای «میراث فرهنگی بودن قلیان» تاکید کرد: با عرضه قلیان‌ اکسیژنی هم برخورد می‌کنیم.
دکتر مصطفی غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چنین اظهاراتی را بی‌پایه و اساس خواند و در خصوص اظهارات برخی از مسئولان در مورد توزیع و جایگزینی قلیان اکسیژنی به جای قلیان‌های سنتی تصریح کرد: عرضه قلیان اکسیژنی غیرقانونی است و وزارت بهداشت با آن به شدت برخورد می‌کند. اکسیژن درمانی، فقط باید زیر نظر پزشک انجام شود

قلیان اکسیژنی، مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت دریافت نکرده است

کمیته گردشگری سلامت نباید علیه سلامت فعالیت کند

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به این ادعا که قلیان اکسیژنی کارکرد درمانی دارد، خاطرنشان کرد: اکسیژن درمانی تنها باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود و کارکرد قلیان اکسیژنی به عنوان وسیله درمانی هنوز تایید نشده است.

غفاری در این زمینه از کسانی که مدعی کارکرد اکسیژن درمانی این وسیله هستند خواست تا مرجع موثق خود را در این رابطه معرفی کند.

وی گفت: اکسیژن تنفسی با اکسیژنی که به طور مصنوعی به بدن وارد می‌شود تفاوت زیادی دارد و حتی در مواردی وارد کردن اکسیژن به بدن مشکلاتی را به همراه دارد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: اکسیژن ماده‌ای درمانی است بنابراین اگر سازندگان دستگاه قلیان اکسیژنی مدعی اکسیژن‌تراپی هستند باید مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت دریافت کنند که تاکنون چنین امری صورت نگرفته است.

غفاری یادآور شد: چندی پیش نیز از سوی دانشگاه شهید بهشتی عدم کارکرد درمانی برای قلیان‌های اکسیژنی به سازندگان این دستگاه ابلاغ و موارد لازم برای آنها تشریح شده بود.

وی با ابراز این گلایه که کمیته گردشگری سلامت نباید علیه سلامت فعالیت کند از نحوه معرفی این دستگاه انتقاد و اظهار کرد: سازندگان قلیان اکسیژنی تنها توانسته‌اند این دستگاه را به عنوان یک اختراع به ثبت برسانند و سایر مجوزهای لازم به منظور عرضه آن به عنوان دستگاهی درمانی را اخذ نکرده‌اند.

وی همچنین خواستار توقف تبلیغ قلیان اکسیژنی شد و اظهار کرد: عرضه قلیان اکسیژنی کاملا غیرقانونی است و با آن برخورد می‌شود.

به نوشته یکی از رسانه‌ها، دبیر کمیته گردشگری سلامت در معرفی این قلیان با بیان این مطلب که می‌توان قلیان را تا حدی تحریف و از مضرات آن جلوگیری کرد، گفته بود: قلیان‌ اکسیژنی نه تنها ضرر ندارد بلکه برای بدن نیز مفید است و استعمال آن برای سلامت توصیه می‌شود.

چندی پیش قلیان اکسیژنی از سوی یک مخترع طراحی و به عنوان جایگزین سالم برای قلیان‌های سنتی معرفی شد.

به گفته سازنده قلیان اکسیژنی، این قلیان شامل بالنی همراه با کپسول اکسیژن در قسمت بالای آتشدان قلیان است که از آن برای تنظیم میزان استفاده از اکسیژن استفاده می‌شود. لوله حمل اکسیژن از بالن تا داخل منبع آب قلیان از نوع نایلون، استیل و یا برنزه بوده که در اثر تماس با اکسیژن اکسیده نمی‌شود. در قسمت منبع آب قلیان نیز آب وجود دارد که بر رطوبت آن افزوده و می‌توان با افزودن اسانس یا عرقیات نعنا، ریحان،‌ کاکوتی و اوکالیپتوس برای ضد عفونی مجاری تنفسی استفاده کرد.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۷۰

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2008-04-15
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز