قلیان از اماکن عمومی جمع آوری می‌شود

قلیان از اماکن عمومی جمع آوری می‌شود

معاون سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: فردا همزمان با چهارمین روز از هفته بدون دخانیات با کمک نیروی انتظامی تهران بزرگ، قلیان از اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن گردشگری دربند و سربند شهر تهران جمع آوری می‌شود. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان […]

معاون سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: فردا همزمان با چهارمین روز از هفته بدون دخانیات با کمک نیروی انتظامی تهران بزرگ، قلیان از اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن گردشگری دربند و سربند شهر تهران جمع آوری می‌شود.
به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سید موید علویان در یک نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت:‌معضل استعمال دخانیات بااین گونه حرکات به تنهایی حل نمی‌شود و نیازمند فرهنگسازی و توانمند کردن عموم هستیم.

وی با اشاره به وجود ۱۰ میلیون فرد سیگاری در کشور، ادامه داد: سن نخستین تجربه سیگار در کشور کاهش یافته است به نحوی که بررسیها نشان می‌دهد سن شروع استعمال دخانیات در کشور ۱۴ تا ۲۵ سالگی است. بنابراین ناگزیر هستیم تلاشها را ازاین گروه سنی آغاز کنیم.
وی با اشاره به مرگ سالیانه ۵۰ هزار نفر بر اثر عوارض ناشی از استعمال دخانیات در کشور افزود: این در حالیست که استعمال دخانیات در کشور و دنیا رو به افزایش است.

معاون سلامت وزارت بهداشت با بیان این که ۳ برابر میزان درآمد حاصله از تولید مواد دخانی در کشور صرف هزینه درمان بیماریهای ناشی از استعمال دخانیات می‌شود در ادامه توضیح داد: بر این اساس چنانچه کارخانه جدید تولید مواد دخانی در کشور تاسیس شود نه تنها کمکی برای اقتصاد کشور محسوب نمی‌شود بلکه ۳ برابر درآمد حاصله از آن صرف هزینه درمان می‌شود.

علویان به پدیده استنشاق تحمیلی دود سیگار اشاره کرد و یادآور شد: استعمال دخانیات در فضاهای بسته و محیط کار برای اطرافیان به ویژه زنان باردار، کودکان (منجر به بروز حملات آسمی) و افزایش خطر سرطان در Passive smoker می‌شود.

وی با اشاره به تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه‌ ملی دخانیات در مورخ دهم مهرماه ۸۵ در کشور گفت: این قانون در یازدهم آذرماه ۸۵ ابلاغ شد.

علویان با تاکید بر این که نتایج مطالعات جهانی حاکی از تاثیرگذاری اعمال محدودیت در کاهش و کنترل میزان استعمال دخانیات است، گفت: بنابراین محدودسازی و اعمال قوانین تنبیهی از آن جمله ممنوعیت فروش سیگار به زیر ۱۸ سال در این راستا کارساز است.

معاون سلامت وزارت بهداشت به ضرورت همکاری بیشتر NGOها و دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: ایران در سال ۸۴ نیز به کنوانسیون جهانی منع استعمال دخانیات پیوست.

وی در ادامه گفت: در راستای تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات آیین نامه اجرایی آن نیز تهیه و برای تصویب تقدیم هیات دولت شد تا پشتوانه اجرایی برای این قانون باشد که ظرف کمتر از یک ماه برای اجرا ابلاغ می‌شود.

علویان گفت: به استناد ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات کارکنان دولت حق استعمال دخانیات ندارند که این امر بایستی به کلیه وزارتخانه‌ها تسری یابد.

معاون سلامت وزارت بهداشت در ادامه از حذف کامل قلیان در ۱۰ استان کشور خبر داد و گفت:‌فردا نیز شهر تهران از وجود قلیان‌ها پاک می‌شود.

علویان به وجود یک تا سه مرکز مشاوره در ۴۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور اشاره کرد و افزود: برای مبارزه با استعمال دخانیات علل و عوامل گرایش به دخانیات و عوارض ناشی از استعمال دخانیات در کشورتحت بررسی است.

وی همکاری شورای شهر، شهرداری، NGOها را در این عرصه ضروری برشمرد و افزود: در خصوص مقوله دخانیات مراکز خصوصی و خیریه در حال تقویت است.

علویان با اشاره به فعالیت‌ها و مکاتبات صورت پذیرفته در زمینه قاچاق محصولات دخانی گفت:‌ارتباطاتی در زمینه بحث دخانیات با WHO و C.D.C برقرار و تحقیقاتی کاربردی در حال انجام است و به نظر می‌رسد برخی از NGOها آمادگی دارند تا به عنوان focal point در زمینه تحقیقات بر روی دخانیات در منطقه معرفی شوند.

وی با اشاره به اعمال فشارهایی مبنی بر خروج دخانیات از انحصار دولت گفت: در امور تولیدی که منجر به افزایش درآمد می‌شود خروج از انحصار کاری معقول و پسندیده است حال آن که دخانیات نه تنها منجر به افزایش تولید نمی‌شود بلکه ۳ برابر میزان درآمد صرف درمان بیماری ناشی از آن می‌شود.

وی تعامل نیروی انتظامی را کنترل و مبارزه با استعمال دخانیات قابل قبول عنوان کرد و افزود: با اعلام شماره تلفن‌هایی می‌توان از نظارت مردمی برای کنترل و مبارزه با استعمال دخانیات سود جست زیرا بهترین نظارت، نظارت مردمی است.

علویان در خاتمه از تهیه نظام مراقبت عوامل خطرساز و غیر واگیر با کمک وزارت آموزش و پرورش خبر داد و یادآور شد: استعمال دخانیات از جمله این عوامل خطرساز محسوب می‌شود.

انتهای پیام

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-05-28
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز