فروش سيگار تا 6 ماه آينده محدود به ... - اعتیاد

فروش سیگار تا ۶ ماه آینده محدود به …

فروش سیگار تا ۶ ماه آینده محدود به … اعتیاد

آیین‌نامه صدور پروانه عاملان مجاز فروش سیگار به وزارت بازرگانی ابلاغ شد و بر اساس آن تا ۶ ماه آینده فقط سوپر مارکت‌ها و خوار و بار فروشان دارای پروانه عاملیت فروش سیگار، مجاز به عرضه آن هستند. خدیجه محصلی، کارشناس مسئول دخانیات وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس، با اعلام این مطلب […]

آیین‌نامه صدور پروانه عاملان مجاز فروش سیگار به وزارت بازرگانی ابلاغ شد و بر اساس آن تا ۶ ماه آینده فقط سوپر مارکت‌ها و خوار و بار فروشان دارای پروانه عاملیت فروش سیگار، مجاز به عرضه آن هستند.
خدیجه محصلی، کارشناس مسئول دخانیات وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس، با اعلام این مطلب گفت: با تصویب ستاد اجرای قانون جامع کنترل دخانیات در وزارت بهداشت، آیین‌نامه صدور مجوز عاملیت فروش سیگار به وزارت بازرگانی ابلاغ شد و مسئولان وزارت بهداشت با جدیت برای اجرای آن در تلاش هستند.
وی افزود: بر اساس این آیین‌نامه با هماهنگی وزارت بازرگانی، نیروی انتظامی و اصناف، مجوز عاملیت فروش سیگار فقط برای سوپر مارکت‌ها و خوار و بار فروشان و صنف قدیمی سقط فروشان که در برخی شهرستان‌ها مانند خوار و بار فروشان هستند، صادر می‌شود البته این اماکن حداقل باید ۱۰۰ متر با مراکز آموزشی، ورزشی و مذهبی فاصله داشته باشند.
وی گفت: مطابق این آیین‌نامه تا ۶ ماه آینده تمام عرضه‌کنندگان سیگار باید علاوه بر پروانه کسب، مجوز عاملیت فروش سیگار را نیز داشته باشند و گر نه مطابق قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات علاوه بر جمع‌آوری مواد دخانی و سیگار اماکنی که مجوز عاملیت ندارند، جریمه نقدی نیز می‌شوند.
وی افزود: عاملان مجاز فروش سیگار و مواد دخانی نیز باید ضوابط خاصی را رعایت کنند از جمله اینکه حق فروش سیگار و مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال را ندارند، فروش نخی سیگار ممنوع است و نه تنها حق تبلیغات مواد دخانی را ندارند بلکه سیگار و مواد دخانی نباید به شکلی در فروشگاه چیده شود که تبلیغ محسوب شود.
محصلی گفت: علاوه بر ماموران بهداشت محیط وزارت بهداشت، بازرسان صنفی، وزارت بازرگانی، شرکت دخانیات و ماموران اماکن نیروی انتظامی نیز بر اجرای آیین‌نامه عاملیت فروش سیگار نظارت می‌کنند، بنابراین با پوشش نظارتی کامل امیدواریم تا ۶ ماه آینده شاهد محدودیت عرضه دخانیات در کشور باشیم.
وی افزود: بر اساس قانون، محور اساسی برای کنترل مصرف دخانیات در کشور فرهنگ سازی و کاهش تقاضا برای مصرف است و از طریق کاهش تقاضا می‌خواهیم به کاهش عرضه نیر برسیم اما محدودیت عرضه با صدور مجوز عاملیت سیگار و نظارت بر اجرای آن نیز مطابق قانون باید اجرا شود.
وی گفت: با عرضه‌کنندگان سیگار و مواد دخانی غیر قانونی و قاچاق نیز مطابق قانون برخورد با قاچاقچیان، رفتار می‌شود.
کارشناس مسئول دخانیات وزارت بهداشت اضافه کرد: علاوه بر این کار، آیین نامه الصاق تصاویر بهداشتی هشدار دهنده عوارض سیگار نیز ۱۳ تیر به شرکت دخانیات ایران ابلاغ شده است و این شرکت باید تا ۶ ماه آینده تصاویر هشدار دهنده‌ای را که وزارت بهداشت در اختیار آن قرار داده است بر روی جلد همه سیگارهای داخلی و خارجی قانونی نصب کند.

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2008-08-10 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :