فروش اکستازی و LSD در قالب قرص قند!

ایسنا-مديركل امور درمان و بازپروري ستاد مبارز با مواد مخدر با اشاره به سختي مبارزه با اعتيادآورهاي جديد هشدار داد: امروز موادي چون اكستازي و LSD مي‌توانند به ترتيب به عنوان قرص قند يا تمبر حمل و نقل و فروخته شوند كه اين امر لزوم شناخت هرچه بيشتر اين مواد و هوشياري نسبت به جنس و نوع آن‌ها را نشان مي‌دهد. دكتر سعيد صفاتيان در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد پيامدهاي جايگزيني اعتياد به اعتيادآورهاي جديد و صنعتي به جاي اعتياد به مخدرهاي سنتي، گفت: روزي در كشور مبارزه با اعتياد تنها مبارزه با ترياك بود كه هم وزن داشت و هم بو، اما امروز به جايي رسيده‌ايم كه شايد يك مصرف‌كننده، 50 قرص اكستازي را در يك شيشه مي‌گذارد و مي‌گويد قرص قند است و كسي هم آن را شناسايي نمي‌كند، زيرا به راحتي حمل و نقل و طبق زمان دلخواه مصرف مي‌شود.

وي با بيان اين كه قرص‌هاي اكستازي، اعتيادآورهاي جديد و روانگردان‌ها داراي انواع بسيار زياد و متنوع هستند، گفت: امروز LSD را به صورت تمبرهاي نازك توليد مي‌كنند؛ آن گونه كه شايد اگر آن را در مغازه‌ لوازم‌التحرير به فروش بگذارند، شايد هيچ كس متوجه نشود كه اين ماده، LSD است.

مديركل امور درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر در عين حال خاطرنشان كرد: همه اين موارد در حاليست كه هر يك از اين تمبرها براي مصرف 50 نفر كفاف مي‌دهد و اگر فردي 20 ورق از LSD را در كيف پول خود جاي دهد، در حقيقت مي‌بينيم كه مواد مصرفي يك‌هزار نفر با يك كيف پول حمل مي‌شود.

وي با تاكيد بر اين كه همه اين موارد سختي مبارزه با اعتيادآورهاي جديد را حكايت مي‌كند، اظهار كرد: اين موارد در حاليست كه هنوز آموزش ما در مورد يك نوع اعتيادآور جديد تمام نشده، سري جديد اعتيادآورها به بازار مي‌آيند و از اين طريق سختي كار مبارزه بيش از پيش افزايش پيدا مي‌كند.

صفاتيان به گزارش حدود هشت ماه قبل سازمان ملل متحد در مورد اعتيادآورهاي صناعي نيز اشاره كرد و گفت: بر طبق اين گزارش، متاسفانه خلوص مواد صناعي نسبت به قبل كاهش پيدا كرده كه اين امر خطرات اين مواد را دو چندان مي‌كند.

وي راه‌هاي شناخت اعتيادآورهاي جديد را نسبت به مخدرهاي سنتي مشكل‌تر خواند و گفت: مصرف اين مواد بيشتر در مكان‌هاي خاص مثل پارتي‌ها صورت مي‌گيرد و اساسا الگوي مصرف اين مواد متفاوت است.

اين مقام مسوول، طول مدت اثر مصرف اعتيادآورهاي جديد را نيز بسيار كم دانست و گفت: خيره‌شدن به يك نقطه و بروز علايم خاصي كه پس از 20 دقيقه از مصرف مواد محرك و به اصلاح «HI» شدن فرد ظاهر مي‌شود، از جمله پرخاشگري، حالت نااميدي، به هم ريختن هوشياري و اختلال در حافظه قضاوت از جمله عوارض مصرف اين مواد محسوب مي‌شود.

انتهاي پيام