فروش اكستازي و LSD در قالب قرص قند! - اعتیاد

فروش اکستازی و LSD در قالب قرص قند!

فروش اکستازی و LSD در قالب قرص قند! اعتیاد

ایسنا-مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارز با مواد مخدر با اشاره به سختی مبارزه با اعتیادآورهای جدید هشدار داد: امروز موادی چون اکستازی و LSD می‌توانند به ترتیب به عنوان قرص قند یا تمبر حمل و نقل و فروخته شوند که این امر لزوم شناخت هرچه بیشتر این مواد و هوشیاری نسبت به جنس […]

ایسنا-مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارز با مواد مخدر با اشاره به سختی مبارزه با اعتیادآورهای جدید هشدار داد: امروز موادی چون اکستازی و LSD می‌توانند به ترتیب به عنوان قرص قند یا تمبر حمل و نقل و فروخته شوند که این امر لزوم شناخت هرچه بیشتر این مواد و هوشیاری نسبت به جنس و نوع آن‌ها را نشان می‌دهد. دکتر سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد پیامدهای جایگزینی اعتیاد به اعتیادآورهای جدید و صنعتی به جای اعتیاد به مخدرهای سنتی، گفت: روزی در کشور مبارزه با اعتیاد تنها مبارزه با تریاک بود که هم وزن داشت و هم بو، اما امروز به جایی رسیده‌ایم که شاید یک مصرف‌کننده، ۵۰ قرص اکستازی را در یک شیشه می‌گذارد و می‌گوید قرص قند است و کسی هم آن را شناسایی نمی‌کند، زیرا به راحتی حمل و نقل و طبق زمان دلخواه مصرف می‌شود.

وی با بیان این که قرص‌های اکستازی، اعتیادآورهای جدید و روانگردان‌ها دارای انواع بسیار زیاد و متنوع هستند، گفت: امروز LSD را به صورت تمبرهای نازک تولید می‌کنند؛ آن گونه که شاید اگر آن را در مغازه‌ لوازم‌التحریر به فروش بگذارند، شاید هیچ کس متوجه نشود که این ماده، LSD است.

مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در عین حال خاطرنشان کرد: همه این موارد در حالیست که هر یک از این تمبرها برای مصرف ۵۰ نفر کفاف می‌دهد و اگر فردی ۲۰ ورق از LSD را در کیف پول خود جای دهد، در حقیقت می‌بینیم که مواد مصرفی یک‌هزار نفر با یک کیف پول حمل می‌شود.

وی با تاکید بر این که همه این موارد سختی مبارزه با اعتیادآورهای جدید را حکایت می‌کند، اظهار کرد: این موارد در حالیست که هنوز آموزش ما در مورد یک نوع اعتیادآور جدید تمام نشده، سری جدید اعتیادآورها به بازار می‌آیند و از این طریق سختی کار مبارزه بیش از پیش افزایش پیدا می‌کند.

صفاتیان به گزارش حدود هشت ماه قبل سازمان ملل متحد در مورد اعتیادآورهای صناعی نیز اشاره کرد و گفت: بر طبق این گزارش، متاسفانه خلوص مواد صناعی نسبت به قبل کاهش پیدا کرده که این امر خطرات این مواد را دو چندان می‌کند.

وی راه‌های شناخت اعتیادآورهای جدید را نسبت به مخدرهای سنتی مشکل‌تر خواند و گفت: مصرف این مواد بیشتر در مکان‌های خاص مثل پارتی‌ها صورت می‌گیرد و اساسا الگوی مصرف این مواد متفاوت است.

این مقام مسوول، طول مدت اثر مصرف اعتیادآورهای جدید را نیز بسیار کم دانست و گفت: خیره‌شدن به یک نقطه و بروز علایم خاصی که پس از ۲۰ دقیقه از مصرف مواد محرک و به اصلاح «HI» شدن فرد ظاهر می‌شود، از جمله پرخاشگری، حالت ناامیدی، به هم ریختن هوشیاری و اختلال در حافظه قضاوت از جمله عوارض مصرف این مواد محسوب می‌شود.

انتهای پیام

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2009-03-16 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :