عوارض جسمانی اعتیاد به الکل!

اعتماد-الكل يكي از شايعترين موادي است كه در دنيا مصرف مي شود. وابستگي (اعتياد) به الكل اغلب الكليسم ناميده مي شود. الكل موجود در مشروبات الكلي اتانول نام دارد و از تخمير ميوه ، سبزي و دانه هاي گياهي به دست مي آيد. مشروبات الكلي ميزان متفاوتي از الكل را دارند (براي مثال آبجو 5 درصد، شراب 15 10 درصد و ويسكي و عرق حدود 40 درصد الكل دارند).مشروبات الكلي به صورت بي رنگ يا به رنگ هاي متفاوتي توليد مي شوند، بعضي از افراد نيز الكل طبي را كه مايعي بي رنگ است و مصارف پزشكي دارد با نوشابه هاي مختلف مخلوط مي كنند. متانول نوع ديگري از الكل است كه از چوب به دست مي آيد و به نام الكل صنعتي شناخته مي شود. با توجه به سهولت دسترسي به اين ماده و ارزان بودن آن به كرات مورد سوءمصرف واقع مي شود كه ممكن است به كوري ، اغماء و حتي مرگ منجر گردد.
عوارض جسماني الكل عبارتند از: كاهش فشار خون ، احساس گرما، تلوتلو خوردن هنگام راه رفتن .
عوارض رواني : رفتار نامناسب ، پرحرفي يا كم حرفي ، به زبان آوردن حرف نامربوط ، معاشرتي شدن يا گوشه گيري و پرخاشگري ، اختلال تعادل و ناتواني انجام حركات ظريف ، اختلال در توجه و حافظه .
در طولاني مدت ممكن است باعث اختلال خواب ، بيماري هاي معده (زخم معده ) ، مري و كبد، سوءتغذيه ، افزايش فشار خون و خطر سكته قلبي و مغزي ، ضعف عضلاني ، ناتواني جنسي و تاخير در انزال ، توهمات شنوايي ، فارموشي پايدار، افزايش خطر سرطان هاي سر و گردن و دستگاه گوارش شود.
چنانچه فردي پس از مصرف طولاني و زياد الكل ناگهان آن را قطع كند يا مقدار آن را ناگهاني كاهش دهد بطور متوسط پس از 86 ساعت علايمي مانند: تعريق ، افزايش ضربان قلب ، لرزش شديد دست ها، بي خوابي ، تهوع و استفراغ ، اضطراب ، تشنج ، توهمات شنوايي و بينايي بروز خواهند كرد.
به منظور پيشگيري از ايجاد فراموشي ناشي از مصرف طولاني مدت الكل ، هر فرد الكلي بايد روزانه 100 ميلي گرم ويتامين 1إ (تيامين ) مصرف كند. چنانچه فرد دچار مسموميت شديد با الكل شده باشد به منظور حمايت تنفسي و توجه به آب و املاح و حرارت بدن ، نظارت پزشكي ضروري است .
72 ساعت تا يك هفته پس از قطع مصرف ناگهاني امكان بروز تشنج و حالت هاي هذياني شديدي كه ممكن است منجر به مرگ شود، وجود دارد.
تهيه مطلب : كلينيك ترك اعتياد شهرداري منطقه 12