علامت مشخصه فردی که نشئه است

خارش بخصوص در بازوان , صورت بويژه پيشاني و بيني , آلت تناسلي و سرخ شدن چشمها . استفاده بيش از حد از ترياک موجب استفراغ ميشود که در بين معتادين به تگري زدن معروف است و فرد معتاد به محض استفراغ حالش بهبود ميابد . بر خلاف فرد حشيشي که با وجود استفراغ کردن تا چند روز حالش بد باقي مي ماند . بيماران معتقدندکه ترياک مزاج سرد دارد لذا براي از بين رفتن آثار استفاده بيش از اندازه آن از موادي که طبع گرم دارند (مواد قندي ) استفاده ميشود . در مجموع معتادين با مواد غذايي که طبع سرد دارند مانند برنج و کله پاچه رابطه خوبي ندارند . معتادين معتقدند آب ليمو اثر ترياک را از بين ميبرد و به نشئگي خاتمه ميدهد .
مصرف کنندگان معتقدند شيره مزاج گرم دارد لذا براي بريدن آن (از بين رفتن آثار استفاده بيش از اندازه ) از موادي که طبع سرد دارند مانند هندوانه استفاده ميشود .

به گفته افراد وابسته به مواد افيوني يبوست ناشي از مصرف ترياک بسيار شديد است و لذا اکثرمعتادان به ملينها روي مي آورند و در سنين بالا دچارعارضه هموروئيد (بواسير) ميشوند .

افراد معتاد به علت ترس از لو رفتن به مسافرت نميروند به هيچ وجه حاضر نيستند در بيمارستان بستري شوند و پس از بستري شدن اجباري در بيمارستان , معتادين اصرار عجيبي در نشان دادن علائم بهبودي دارند . اين افراد با کسي در گير نميشوند چون اگر بازداشت شوند اعتيادشان لو ميرود . گذشته از آنچه گفته شد افراد معتاد کاملا ترسو هستند و حتي باصدائي کم از جا مي پرند . شنيده ميشود که بعضي از دانشجويان در شبهاي امتحان تا حتي 3 شب با مصرف ترياک بيدار ميمانند و درس ميخوانند اگر چه نشئگي باعث سرحالي و افزايش هوشياري فرد ميگردد اما عموما اين دانشجويان بعد از مدت کوتاهي مبتلا به اعتياد دائم ترياک ميشوندو ميزان مصرفشان بيشتر شده ومعمولا به آن درجه از سرحالي و هوشياري هم براي ادامه تحصيل دست نمي يابند ودر نهايت بعلت اعتياد ترک تحصيل ميکنند . خودمعتادين معتقدند فرد ي که نشئه است فک ميزند يعني خيلي دوست دارد حرف بزند و دوست دارد ديگران به حرفهاي او توجه نمايند . فرد معتاد به ترياک پس از نشئه شدن ميتوانديک خاطره کوتاه را شاخ و برگ داده و ساعتها باآن جمعي را سرگرم کند افرادي که ترياک را به صورت تدخيني مصرف ميکنند اگر دوره هاي خماري و محروميت نديده باشند عموما قيافه اي مانند افراد عادي دارند . اين افراد معمولا موهاي پر پشتي دارند و اگر در رفتارشان دقت نمائيم هميشه در حدود ساعت خاصي يافتن آنها غير ممکن است!! البته افرادي که مدتها از وافور استفاده کرده اند , به علت فشار منفي لازم براي کشيدن دود وافور در حفره دهاني عموما گونه هاي فرو رفته دارند .ترياک بوي خاصي دارد که پس از چند بار استشمام خاطره آن در ذهن باقي ميماند و اين بو هر چه قوي تر باشد نشانگر مرغوبيت بيشتر ترياک مصرفي فرد معتاد است .اين ماده در بين عوام به ( تل ) مشهور است . مصرف کنندگان نامهاي ديگري چون تي تي و سياه نيز برآن نهاده اندو به معتادان آن اصطلاحا تل باز مي گويند. اين ماده عموما به صورت گرمي يا مثقالي فرخته ميشود . هرمثقال gr 6875/4 مي باشد که معتادان به آن هشت نخود هم ميگويند . بعضي از اوقات ترياک در بسته هاي 6,12,25 گرمي فروخته ميشود . معتاداني که مصرف بالائي دارند (وافوريها) عموما ترياک را به صورت لول تهيه ميکنند که معادل 20-16 گرم ميباشد. در قديم از واحد ديگري به نام سير استفاده ميشد که معادل 16 مثقال يا 75 گرم بود . 52- 50 لول معادل يک کيلو گرم ميباشد . گونه هاي استعمال ترياک بين معتادان به سيخ و سنگ , سيخ و سوزن ,قل قلي , وافور وخوردن ترياک يا حب کردن معروف است .

منبع:آتیه نو