طرح «دادگاه درمانی» برای معتادان مجرم

طرح «دادگاه درمانی» برای معتادان مجرم اعتیاد

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در زمینه درمان معتادان، از اجرای آزمایشی طرح «دادگاه درمان‌مدار» در صورت موافقت قوه قضائیه و کسب مجوز خبر داد. دکتر محمدمهدی گویا، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا- منطقه لرستان، گفت: در دادگاه درمان‌مدار، معتادان بیماری که جرمی مرتکب […]

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در زمینه درمان معتادان، از اجرای آزمایشی طرح «دادگاه درمان‌مدار» در صورت موافقت قوه قضائیه و کسب مجوز خبر داد. دکتر محمدمهدی گویا، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا- منطقه لرستان، گفت: در دادگاه درمان‌مدار، معتادان بیماری که جرمی مرتکب شده‌اند اما جرم ارتکابی آنها سنگین نباشد، با موافقت قاضی، می‌توانند به جای رفتن به زندان، به صورت روزانه و هفتگی در مراکز درمانی تحت نظارت مستقیم ماموران بهداشتی به درمان بپردازند.

وی با بیان اینکه این درمان تحت نظارت مستقیم مسئولان بهداشتی و هماهنگی کامل با قاضی پرونده انجام می‌شود، افزود: مذاکرات این طرح با قوه قضاییه انجام و موافقت طرفین نیز حاصل شده است. این طرح بعد از اعلام نظر و موافقت نهایی قوه قضائیه و کسب مجوز، به صورت آزمایشی در دو استان لرستان و کرمانشاه اجرا می‌شود.

گویا ابراز امیدواری کرد که با این حرکت، قدم بزرگی در را ه پیشگیری از ایدز برداشته شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه به تعداد بیماران ایدزی کشور اشاره کرد و گفت: از سال ۶۶ تاکنون ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند که تعدادی از آنها فوت کرده،۱۷۰۰ نفر نیز تحت درمان دارویی و تعدادی دیگر در مرحله نهایی بیماری هستند.

گویا اظهار داشت: ۶۶ درصد این افراد از طریق اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده‌اند.

وی با بیان اینکه کسانی از طریق روابط جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند، گفت: این روند در حال افزایش است و کسانی که مبتلا شد‌ه‌اند، اکثرا از همسران معتادان تزریقی و آلوده‌کنندگان بوده‌اند.

رییس مرکز مدیریت بیماریها در خاتمه با بیان اینکه تا سال ۸۴ سیر صعودی موارد ابتلایی به عفونت ایدز را داشتیم، خاطرنشان کرد: البته طی ۳ سال گذشته، این روند رو به کاهش گذاشت، به طوری که در سال ۸۶ این تعداد به ۲ هزار نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود در سال ۸۷ این تعداد نیز کاهش یابد.

انتهای پیام

بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
تاریخ بروزرسانی : 2009-04-05 / گردآوری :
/
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامتور کیشکفش پاشنه مخفی
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد