شیوع مصرف قرص‌های روانگردان…

شیوع مصرف قرص‌های روانگردان…

طرح پژوهشی بررسی میزان شیوع مصرف مواد مخدر، قرص‌های روان‌گردان و مشروبات الکلی در میان جوانان و نوجوانان شهرهای استان مرکزی از سوی جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم اجرا می‌شود. به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ایرج فیضی، رییس جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم با اعلام این مطلب گفت: گسترش مواد مخدر به یکی […]

طرح پژوهشی بررسی میزان شیوع مصرف مواد مخدر، قرص‌های روان‌گردان و مشروبات الکلی در میان جوانان و نوجوانان شهرهای استان مرکزی از سوی جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم اجرا می‌شود.
به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ایرج فیضی، رییس جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم با اعلام این مطلب گفت: گسترش مواد مخدر به یکی از مشکلات مبتلابه بیشتر کشورهای جهان تبدیل شده است .و جنگ علیه مواد مخدر موضوعی مهم در سیاست داخلی و برنامه‌های ملی کشورهاست. گسترش امکان دسترسی و مصرف مواد مخدر در جامعه و به خصوص پایین آمدن میانگین سن معتادان در سال‌های اخیر، نگرانی‌هایی درباره شیوع این پدیده در میان جوانان و نوجوانان ایجاد کرده است.

با وجود اهمیت و حساسیت این مساله و پیامدهای بسیار زیاد اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی و … آن، متاسفانه کمتر پژوهش روشمند و دقیقی در زمینه شیوع‌شناسی این مساله انجام شده است و این ضعف به یک خلا عمده در این زمینه تبدیل و باعث شده است که واقعا اطلاع دقیقی از میزان شیوع این مواد وجود نداشته باشد.

وی، در تبیین اهداف این پژوهش گفت: در سطح توصیفی، این پژوهش از نوع اکتشافی است و هدف اصلی آن این است که میزان و ابعاد مصرف مواد مخدر و اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان شهرهای استان مرکزی و نیز نگرش آنان نسبت به موضوع را مشخص کند. در سطح تبیینی پرسش اصلی این است که به چه دلایلی و تحت تاثیر چه عواملی برخی از جوانان و نوجوانان به سوی استفاده و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی روی ‌آورده و یا معتاد می‌شوند.

فیضی در ادامه میزان آشنایی جوانان و نوجوانان شهرهای استان مرکزی با انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی و داروهای روانگردان، میزان دسترسی آنان به انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی و داروهای روانگردان، نگرش جوانان و نوجوانان نسبت به مصرف مواد مخدر و پیامدهای آن و زمینه ها و شرایط مصرف مواد مخدر (خوابگاه، منزل دوستان و …) را از اهداف ویژه این طرح پژوهشی عنوان کرد.

وی درباره اهداف کاربردی این طرح پژوهشی نیز گفت: شیوع شناسی مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و داروهای روان گردان می‌تواند تصویری واقعی از وضعیت موجود را نشان دهد. این امر در صورت بالا بودن میزان شیوع نیاز به برنامه‌ریزی جدی‌تر را نشان می‌دهد و در صورت پایین بودن نیز می‌تواند ضمن رفع نگرانی‌های بی اساس، زمینه برنامه ریزی برای جلوگیری از شیوع آن‌ها را فراهم کند.

همچنین با شناسایی علل و عوامل موثر بر مصرف داروهای روانگردان می‌توان گروه‌های آسیب دیده در معرض خطر گروه‌های سالم را شناسایی کرد که این امر به تمرکز برنامه ریزی‌ها، متناسب با نیازها، شرایط و اقتضائات هر کدام از گروه‌ها منجر می‌شود و نهایتا با صرفه جویی در زمان و بودجه می‌تواند دستیابی به نتیجه مطلوب را آسان‌تر و سریع‌تر کند.

وی خاطر نشان کرد: نتایج این طرح هم می‌تواند برای دستگاه‌های مسوول و مرتبط (آموزش و پرورش، ستاد مبارزه با مواد مخدر و …) و هم برای خانواده‌ها مفید باشد.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۶۰۶-۱۷۶۸۲

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-09-22
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز