شرکت‌های سیگارسازی در آمریکا گناهکار شناخته شدند

شرکت‌های سیگارسازی در آمریکا گناهکار شناخته شدند اعتیاد

ایرنا:قاضی یک دادگاه فدرال در آمریکا شماری از شرکت‌های عمده سیگارسازی را در توطئه برای فریب دادن افکار عمومی در مورد خطرهای سیگار گناهکار شناخته است. به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز، براساس این حکم شرکت‌هایی همچون “فیلیپ موریس” و “بریتیش امریکن توباکو” قوانین حفاظت در برابر اخاذی را نقض کرده‌اند. قاضی گلدیس کسلر در […]

ایرنا:قاضی یک دادگاه فدرال در آمریکا شماری از شرکت‌های عمده سیگارسازی را در توطئه برای فریب دادن افکار عمومی در مورد خطرهای سیگار گناهکار شناخته است.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز، براساس این حکم شرکت‌هایی همچون “فیلیپ موریس” و “بریتیش امریکن توباکو” قوانین حفاظت در برابر اخاذی را نقض کرده‌اند.
قاضی گلدیس کسلر در حکم خود گفت آشکار است که “کشیدن سیگار باعث بیماری، رنج و مرگ می‌شود.”
اما این شرکت‌ها با جریمه نقدی یا تامین بودجه برنامه‌های مقابله با مصرف سیگار روبرو نیستند.
با این حال آنها ملزم خواهند بود برای جلوگیری از تکرار فریبکاری‌های مشابه در آینده دست به اقدامات خاصی بزنند.
در حکم دادگاه آمده است: “علیرغم تشخیص این واقعیت (توسط شرکت ها)، متهمان برای چندین دهه به انکار، تحریف و حداقل جلوه دادن خطر سیگار ادامه دادند.”
علاوه بر دو شرکت یاد شده همچنین شرکت‌های “آر جی رینالدز”، “براون اند ویلیامسون” و “لوریلارد توباکو” در این پرونده گناهکار شناخته شدند.

این حکم تقریبا یک دهه پس از آنکه شرکت‌های سیگارسازی موافقت کردند ‪ ۲۴۶‬میلیارد دلار به ایالات مختلف پرداخت کنند صادر می‌شود. آن مبلغ برای پوشش هزینه مراقبت‌های بهداشتی کسانی که به بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات مبتلا شده بودند پرداخت شد.

شرکت‌های مزبور اتهام کلاهبرداری و توطئه را که ابتدا توسط دولت کلینتون مطرح شده بود رد می‌کنند.

فعالان در زمینه مبارزه با سیگار نتیجه این دادگاه را به عنوان یک پیروزی مهم ستایش کردند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-08-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو