سیگار به آنزیم ریوی صدمه وارد می‌کند.

سیگار به آنزیم ریوی صدمه وارد می‌کند. اعتیاد

سیگار به آنزیم ریوی صدمه وارد می‌کند.Reviewed by Test on Nov 22Rating: idna.ir : براساس این یافته‌ها سیگاری‌ها و غیرسیگاری‌ها به دیگر موادی که از طریق خون وارد بدن می‌شوند شامل داروها، مواد بی‌حس‌کننده و مواد مخدر به گونه‌ای متفاوت پاسخ می‌دهند. پیش از این نیز مشخص شده بود که سیگار به بسیاری از سیستم‌های […]

سیگار به آنزیم ریوی صدمه وارد می‌کند.Reviewed by Test on Nov 22Rating:

idna.ir : براساس این یافته‌ها سیگاری‌ها و غیرسیگاری‌ها به دیگر موادی که از طریق خون وارد بدن می‌شوند شامل داروها، مواد بی‌حس‌کننده و مواد مخدر به گونه‌ای متفاوت پاسخ می‌دهند. پیش از این نیز مشخص شده بود که سیگار به بسیاری از سیستم‌های بدن صدمه وارد می‌کند و این تحقیق نیز نشان می‌دهد به فشار خون نیز آسیب می‌رساند.

سیگار به آنزیم ریوی صدمه وارد می‌کند به نظر می‌رسد سیگار کشیدن باعث کاهش یک آنزیم مهمی کبدی در ریه‌ها که به تنظیم فشار خون کمک می‌کند، می‌شود. به گزارش BBC، محققان از اسکن‌های دقیق و ردیاب شیمیایی استفاده کرده‌اند تا نشان دهند سطوح مونوآمین اکسیداز در ریه افراد سیگاری ۵۰ درصد کمتر است. چنین تصور می‌شود که کاهش سطوح این آنزیم می‌تواند عملکرد ریه و نیز کنترل فشار خون را دچار نقصان کند. به گفته سرپرست این تحقیق اثرات منفی سیگار بر سلامتی انسان بی‌شمار است، با این حال اطلاعات زیادی درباره اثرات فارموکولوژیک سیگار بر بدن انسان (جدای از اثرات نیکوتین) به دست نیامده است. محققان سطوح مونوآمین اکسیداز را در بدن ۹ فرد سیگاری و ۹ فرد غیرسیگاری ارزیابی کردند. اسکن‌های به دست آمده مشخص نمود سطوح آنزیم در همه اندام‌های محیطی بجز ریه در هر دو گروه مشابه بوده‌اند. همچنین ارزیابی‌ها نشان دادند انتقال ردیاب به ذخیره خون عروقی در سیگاری‌ها به ویژه برای دقایق اولیه تزریق بسیار پایین‌تر بود. براساس این یافته‌ها سیگاری‌ها و غیرسیگاری‌ها به دیگر موادی که از طریق خون وارد بدن می‌شوند شامل داروها، مواد بی‌حس‌کننده و مواد مخدر به گونه‌ای متفاوت پاسخ می‌دهند. پیش از این نیز مشخص شده بود که سیگار به بسیاری از سیستم‌های بدن صدمه وارد می‌کند و این تحقیق نیز نشان می‌دهد به فشار خون نیز آسیب می‌رساند. نیکوتین موجود در سیگار عروق را سخت می‌کند و بنابراین باعث افزایش فشار خون می‌شود. همچنین به تعادل آنزیم‌های متفاوت مسوول برای حفظ سلامت بافت‌های ریه صدمه می‌زند. دیگر آن که سیگار به دیواره شش‌ها نیز آسیب وارد کرده و باعث ترشح مقادیر زیاد موکوس می‌شود که منجر به برونشیت مزمن می‌گردد. به علاوه صدمه به توانایی سلول‌ها برای تکثیر و ترمیم خودشان می‌تواند منجر به سرطان ریه شود. به گفته محققان گرچه این مطالعه در مقیاس کوچکی انجام گرفته است اما مدارک موجود در مورد این که افراد سیگاری سلامت و حیات خود را با سیگار به خطر می‌اندازند، تایید می‌کند.

منبع خبر: جام‌جم آنلاین صفحه سلامت ۲۲-۶-۸۴

تاریخ بروزرسانی : 2005-11-22 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد