سیگاری ها جریمه می شوند!؟

سیگاری ها جریمه می شوند!؟

ایسکانیوز: اعلام جریمه ۷ هزار تومانی سیگاری ها – برای اولین بار – و مرحله دوم ۱۰ هزار تومان و در مراحل بعد افزایش آن از سوی وزیر بهداشت و درمان که به قول وی از روز اعلام عملی شد، خبری بود که روزهای گذشته در صدر اخبار پایگاه های اطلاع رسانی و خبرگزاری ها […]

ایسکانیوز: اعلام جریمه ۷ هزار تومانی سیگاری ها – برای اولین بار – و مرحله دوم ۱۰ هزار تومان و در مراحل بعد افزایش آن از سوی وزیر بهداشت و درمان که به قول وی از روز اعلام عملی شد، خبری بود که روزهای گذشته در صدر اخبار پایگاه های اطلاع رسانی و خبرگزاری ها و صفحه اول روزنامه ها خودنمایی می کرد. این طرح بیشتر کارمندان دولت که در اماکن عمومی سیگار بکشند را در بر می گیرد که به هیئت تخلفات اداری معرفی می‌شوند و بعد افراد غیر کارمند که در صورت انجام این عمل در اماکن عمومی، نیروی انتظامی می‌تواند این افراد را دستگیر و جریمه کند.
ابتکار وزیر بهداشت و درمان بسیار خوب و بجاست و عموم مردم( غیر سیگاری ها) از طرفداران بسیار پروپا قرص این گونه طرح ها و برخورد با سیگاری ها بوده و هستند اما در اینجا ذکر این نکته قابل تاکید و تامل است که آیا این طرح با جدیت دنبال و اجرا و نظارت خواهد شد یا اینکه مثل برخی از طرح ها در حد حرف و تصویب بوده و بایگانی خواهد شد.؟
وزیر بهداشت ، دلیل ممنوع کردن کشیدن سیگار را با توجه به اینکه دود سیگار با پخش ۴۰۰ نوع ماده سرطانزا، موجب بیماری دیگران شده و به دیگران لطمه می زند ذکر کرده که سخن بجایی است چراکه کشیدن هرنخ سیگار ۹/۵‬دقیقه از عمرانسان می‌کاهد ، خطر بیماری‌های قلبی و سرطان ریه درافراد غیرسیگاری که در خانه در معرض دود سیگاراطرافیانشان هستند ‪ ۲۵‬درصد بیش از دیگران است .
دانشمندان می گویند اگر الگوهای فعلی سیگار کشیدن در جهان به همین شکل ادامه یابد، تا سال ۲۰۲۰، حدود ۱۰ میلیون انسان به کام مرگ خواهند رفت و نیمی از سیگاری های امروز که شمار آنها حدود ۶۵۰ میلیون نفر است در نتیجه سیگارکشیدن می میرند.
با این حال و با وجودی که رابطه مستقیم میان دخانیات و برخی بیماریها به ویژه بیماریهای قلبی به اثبات رسیده و روزانه میلیونها نفر در سراسر جهان بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند، باز هم کشیدن سیگار و فرستادن دود به ریه ها روز به روز در حال افزایش است و حال بدتر آنکه یک مقام مسوول در دخانیات ایران از برنامه تولید این شرکت در سال ۸۶ خبر می دهد.این میزان حدود ۱۲ میلیارد نخ است که مشابه همین رقم نیز تولیدکنندگان غیردولتی خارجی در ایران تولید خواهند کرد و بین ۳ تا ۴ میلیارد نخ نیز ازسوی بخش خصوصی داخلی تولید خواهد شد!
آقای وزیر! حال نمی دانیم مبارزه با سیگار و سیگاری ، مذمت ، نکوهش، جریمه شما و هشدارهای آن را بپذیریم یا تولید رو به رشد و واردات و صادرات آن را ؟!
شما هدف از این طرح و قانون را جریمه کردن نمی دانید بلکه حساس کردن مردم و فرهنگ سازی برای احترام به حقوق دیگران و حفظ سلامت جامعه دانسته اید که توجیه قابل قبولی است اما همان گونه که خودتان هم می دانید روزانه، بارها از رسانه های مختلف اطلاع رسانی و سازمان ها و نهاد ها نکاتی در مذمت سیگار و هشدارهای مربوط به آن می بینیم و می شنویم اما کو گوش شنوا!بنابراین حتما باید قانون و اجباری وجود داشته باشد تا با این معضل مبارزه شود و شاید طرح جریمه در این راستا طرحی موفق باشد.
راستی تا به حال استدلال منطقی در مورد این که چرا شرکت دخانیات داریم، پیدا کرده اید؟ چرا واردات سیگار آزاد است ، یا اگر نیست چرا جلوی قاچاق آن گرفته نمی‌شود؟ چرا قیمت سیگار به‌جای مثلاً پاکتی ۵۰۰ یا ۶۰۰ تومان نباید به بسته‌ای ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰تومان برسد تا لااقل غیرحرفه‌ای‌ها به‌خاطر قیمت آن منصرف شوند؟و صدها پرسش بی پاسخ دیگر از هزینه های میلیونی درمان و سودهای کلان دلالان این کوفتی و مضرات فرهنگی – اجتماعی آن گرفته تا علل عدم مبارزه ساختاری و ریشه ای با آن و چرا با وجود آنکه مطالعات نشان می دهد و ثابت‌ شده که بین سیگارکشیدن و ارتکاب برخی جرایم رابطه‌ی معناداری وجود دارد و هزینه مبارزه با این جرایم (شامل خسارات، هزینه دادگاه، هزینه نارضایتی ناشی از ناامنی، هزینه زندان و…)را نیز باید در نظر گرفت، حرکت مثبتی انجام نمی شود؟!
در پایان این مقال خدمت وزیر محترم یادآور می شویم که خوب است به اطلاع عموم برسانید که جریمه های به دست آمده از سیگاری ها چه منبع و ماخذی داشته و صرف چه اموری خواهد شد.؟!
پیشنهاد می شود در طرح و حرکتی ملی در سطح گسترده با کمک سازمان ها و نهادهای مختلف مبنی بر اینکه هیچ گونه امکانات و خدماتی به افراد سیگاری تعلق نگیرد و همه جا به آنها بی اهمیتی شود تا به حرکتی گسترده برای ریشه کنی این معضل و بلای خانمانسوز که مسبب بسیاری از معضلات دیگر است ، منجر شود.//
احسان عربی مفرد

بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
تاریخ بروزرسانی : 2007-10-01 / نویسنده :
/
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاسامسونگکفش پاشنه مخفیدکتر تاجبخش
دکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
یونیک ویزاسامسونگکفش پاشنه مخفیدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری