سیگاریها بخوانند

سیگاریها بخوانند اعتیاد

ایسنا:بیش از ۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان را افراد سیگاری به خود اختصاص داده اند و این افراد حداقل ۱۵ سال زودتر از غیر سیگاری‌ها به سنین در معرض سرطان خواهند رسید. به نقل از « هما خیری» کارشناس واحد بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، علت بیش از ۸۰ درصد مرگ‌های […]

ایسنا:بیش از ۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان را افراد سیگاری به خود اختصاص داده اند و این افراد حداقل ۱۵ سال زودتر از غیر سیگاری‌ها به سنین در معرض سرطان خواهند رسید.
به نقل از « هما خیری» کارشناس واحد بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، علت بیش از ۸۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان ریه، استعمال دخانیات است و این در حالی است که با قطع استعمال سیگار حتی بعد از مصرف آن طی سال‌های متمادی، خطر پیدایش سرطان ریه به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
همچنین استعمال دخانیات یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان‌های حنجره، حفره دهان( لب، زبان، دهان و گلو) و مری به شمار می‌ رود، به طوریکه بر اساس نتایج حاصله؛ بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به سرطان حفره دهان از تنباکوهای کشیدنی یا جویدنی استفاده کرده اند.
این کارشناس می‌افزاید؛ بر طبق اسناد موجود حتی خطر پیدایش سرطان سینه در زنان سیگاری و زنانی که در معرض دود سیگار اطرافیان در مکان‌های بسته هستند، بیش از زنانی است که با دود سیگار تماس ندارند.
خیری ادامه داد: خطر سرطان کلیه، لوزالمعده و سرطان خون در سیگاری‌ها بیش از سایر افراد جامعه بوده همچنین ۵۰ درصد سرطان‌های مثانه درمردان و بیش از ۳۰ درصد این سرطان‌ها در زنان با استعمال دخانیات در ارتباط است.
وی در پایان به افراد توصیه می‌کند تا با ترک سیگار و در عین حال مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه و مواد غذایی پرفیبر، خطر بروز سرطان را در خود کاهش دهید.
برخی علائم ابتلا به سرطان عبارتند از:

– اشکال در بلع به ویژه مواد جامد غذایی
– پیدایش برجستگی یا لکه خونریزی در حفره دهان
– وجود زخم‌های مزمن
– سرفه‌های مزمن با خلط خونی
– افزایش دفعات سرفه یا پیدایش تغییر صدا که می‌تواند علامت ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری باشد
– کاهش وزن زیاد، بی اشتهایی و تب‌های مزمن
– پیدایش توده‌های بزرگ شونده در تمام نقاط بدن

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-26 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو