سیگار کشیدن پیر پوستی را تشدید می‌کند

سیگار کشیدن پیر پوستی را تشدید می‌کند اعتیاد

ایسنا:با بالا رفتن سن روند پیری در قسمتهای مختلف بدن از جمله قلب، کلیه و استخوانها بوجود می‌آید، پوست نیز یکی از قسمتهایی است که ممکن است با افزایش سن، این روند فیزیولوژیک در آن ایجاد شده و فرد دچار پیرپوستی شود. دکترعلی ابراهیمی متخصص بیماریهای پوست و مو در خصوص پیرپوستی، اظهار کرد: این […]

ایسنا:با بالا رفتن سن روند پیری در قسمتهای مختلف بدن از جمله قلب، کلیه و استخوانها بوجود می‌آید، پوست نیز یکی از قسمتهایی است که ممکن است با افزایش سن، این روند فیزیولوژیک در آن ایجاد شده و فرد دچار پیرپوستی شود.
دکترعلی ابراهیمی متخصص بیماریهای پوست و مو در خصوص پیرپوستی، اظهار کرد: این روند فیزیولوژیک اصلا قابل کنترل نیست، زیرا عملکرد سلولها به مرور زمان کم می‌شود و این امری است که برای تمام افراد رخ می‌دهد.وی با بیان این که عوامل خارجی نیز می‌توانند در ایجاد پیرپوستی نقش داشته و باعث تشدید پیرپوستی شوند، تصریح کرد: آفتاب مهمترین این عوامل است که می‌تواند نقش عمده‌ای در تشدید علائم پیری پوست داشته باشد و به همین دلیل است که پوست صورت، دست و گردن افراد پیر که بیشتر در معرض نور آفتاب است، عموما چین و چروک بیشتری دارد و اثرات پیری در این نواحی بارزتر از دیگر نواحی بدن دیده می‌شود.
ابراهیمی استعمال سیگار و دخانیات را دومین عامل خارجی تشدید کنده پیرپوستی دانست و گفت: این عوامل بر روی فاکتورهایی از پوست تاثیر می گذارد و سلولهای پوست را آزرده می‌کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس، استرسها و فشارهای روحی و نوع تغذیه را نیز در چروک شدن و تشدید پیری پوست مؤثر دانست و افزود: کنترل عوامل خارجی در جلوگیری از ایجاد پیرپوستی بسیار مهم و موثر است.
این متخصص بیماریهای پوست و مو افزود: با توجه به این که مهمترین عامل خارجی ایجاد کننده پیری پوستی نورآفتاب است، رعایت مواردی همچون انجام کارهای غیرضروری قبل از ساعت ۹ صبح و یا بعد از ساعت چهارتا پنج بعدازظهر(مواقعی که شدت نور آفتاب کم هست) و استفاده از ضد آفتاب ها در کنترل پیرپوستی حائز اهمیت است.

ابراهیمی با بیان این که خوردن مواد سرخ کردنی نیز گاهی می تواند به پوست آسیب برساند و ایجاد مشکل کند، عنوان کرد: از سوی دیگر مصرف سبزیها و میوه‌های تازه باعث شادابی پوست می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-11 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو