سیگار کشیدن پیر پوستی را تشدید می‌کند

سیگار کشیدن پیر پوستی را تشدید می‌کند اعتیاد

ایسنا:با بالا رفتن سن روند پیری در قسمتهای مختلف بدن از جمله قلب، کلیه و استخوانها بوجود می‌آید، پوست نیز یکی از قسمتهایی است که ممکن است با افزایش سن، این روند فیزیولوژیک در آن ایجاد شده و فرد دچار پیرپوستی شود. دکترعلی ابراهیمی متخصص بیماریهای پوست و مو در خصوص پیرپوستی، اظهار کرد: این […]

ایسنا:با بالا رفتن سن روند پیری در قسمتهای مختلف بدن از جمله قلب، کلیه و استخوانها بوجود می‌آید، پوست نیز یکی از قسمتهایی است که ممکن است با افزایش سن، این روند فیزیولوژیک در آن ایجاد شده و فرد دچار پیرپوستی شود.
دکترعلی ابراهیمی متخصص بیماریهای پوست و مو در خصوص پیرپوستی، اظهار کرد: این روند فیزیولوژیک اصلا قابل کنترل نیست، زیرا عملکرد سلولها به مرور زمان کم می‌شود و این امری است که برای تمام افراد رخ می‌دهد.وی با بیان این که عوامل خارجی نیز می‌توانند در ایجاد پیرپوستی نقش داشته و باعث تشدید پیرپوستی شوند، تصریح کرد: آفتاب مهمترین این عوامل است که می‌تواند نقش عمده‌ای در تشدید علائم پیری پوست داشته باشد و به همین دلیل است که پوست صورت، دست و گردن افراد پیر که بیشتر در معرض نور آفتاب است، عموما چین و چروک بیشتری دارد و اثرات پیری در این نواحی بارزتر از دیگر نواحی بدن دیده می‌شود.
ابراهیمی استعمال سیگار و دخانیات را دومین عامل خارجی تشدید کنده پیرپوستی دانست و گفت: این عوامل بر روی فاکتورهایی از پوست تاثیر می گذارد و سلولهای پوست را آزرده می‌کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس، استرسها و فشارهای روحی و نوع تغذیه را نیز در چروک شدن و تشدید پیری پوست مؤثر دانست و افزود: کنترل عوامل خارجی در جلوگیری از ایجاد پیرپوستی بسیار مهم و موثر است.
این متخصص بیماریهای پوست و مو افزود: با توجه به این که مهمترین عامل خارجی ایجاد کننده پیری پوستی نورآفتاب است، رعایت مواردی همچون انجام کارهای غیرضروری قبل از ساعت ۹ صبح و یا بعد از ساعت چهارتا پنج بعدازظهر(مواقعی که شدت نور آفتاب کم هست) و استفاده از ضد آفتاب ها در کنترل پیرپوستی حائز اهمیت است.

ابراهیمی با بیان این که خوردن مواد سرخ کردنی نیز گاهی می تواند به پوست آسیب برساند و ایجاد مشکل کند، عنوان کرد: از سوی دیگر مصرف سبزیها و میوه‌های تازه باعث شادابی پوست می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-11 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد