سیگار کشیدن “کلید” فعال شدن …

سیگار کشیدن “کلید” فعال شدن …

دانشمندان اعلام کردند سیگار کشیدن می‌تواند برخی از ژنها را برای همیشه در مسیری زیانبار، فعال کند. این کشف می‌تواند به این سوال پاسخ دهد که چرا خطر ابتلا به سرطان حتی پس از ترک سیگار، همچنان بالا باقی می‌ماند. به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز، محققان دریافتند تغییرات ژنتیکی بسیاری با ترک […]

دانشمندان اعلام کردند سیگار کشیدن می‌تواند برخی از ژنها را برای همیشه در مسیری زیانبار، فعال کند. این کشف می‌تواند به این سوال پاسخ دهد که چرا خطر ابتلا به سرطان حتی پس از ترک سیگار، همچنان بالا باقی می‌ماند. به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز، محققان دریافتند تغییرات ژنتیکی بسیاری با ترک سیگار، متوقف می‌شود، اما چندین ژن نیز از جمله ژنهایی که پیش از این با مصرف سیگار مرتبط نبودند، سالهای سال همچنان فعال باقی می‌مانند. به گفته محققان این تغییرات غیرقابل برگشت می‌تواند دلیلی برای خطر سرطان ریه با وجود ترک سیگار تلقی شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه بیومد سنترال ‪ BMC Genomics‬منتشر شده است.

در هر آن، در هر سلول تنها حدود یک پنجم ژنها فعال هستند.

“راج چاری” و همکارانش از مرکز تحقیقات سرطان بریتیش کلمبیا در ونکوور با بررسی نمونه‌های بافتی ‪ ۲۰‬فرد سیگاری و آنهایی که سیگار خود را ترک کرده بودند، فعالیت ژنی آنها را با یکدیگر و با ژنهای افرادی که هرگز سیگار نکشیده بودند، مقایسه کردند.

پژوهشگران دریافتند برخی ژنهای ترمیم‌کننده ‪ DNA‬در افراد سیگاری خاموش شده و در سیگاری‌های سابق نیز خاموش مانده است. آسیب وارده به ‪DNA‬ یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان است.

ژن “‪ “CABYR‬ژنی است که در افراد سیگاری و افرادی که سیگار خود را ترک کرده‌اند روشن می‌ماند. این ژن به حرکت اسپرم کمک می‌کند.

ژن دیگری که در افراد سیگاری روشن می‌شود اما در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند خاموش است، “‪ “ENTPD8‬نام دارد. ظاهرا این ژن در ‪ DNA‬آسیب دیده نقش دارد.

تغییرات ژنتیکی دیگری که در سیگاری‌ها مشاهده می‌شود ظاهرا به مدت یک سال یا بیشتر در افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند، معکوس می‌شوند. برخی از این ژنها در کمک‌رسانی به سلولها در ترمیم مجاری هوا و تولید مثل نقش دارند.

به گفته محققان، ‪ ۵۰‬درصد از افرادی که ابتلا به سرطان ریه در آنها به تازگی تشخیص داده شده، سیگاری‌های سابق هستند.این امر برای شناخت تاثیرات سیگار کشیدن بر مجاری هوا در افراد سیگاری و سیگاری‌های سابق مهم است.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-10-01
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز