سیگار کشیدن جوانان: پنهانی و علنی

فارس: رئيس يكي از شعب دادگاه اطفال ضمن اشاره به يكي از پرونده‌هايي كه مورد بررسي قرار داده است، گفت‌: جوانان سيگاري اگر هم خودشان تمايل به ترك سيگار داشته ‌باشند به دليل اين‌كه نمي‌توانند به همسالان خود نه بگويند اين فرصت را از دست مي‌دهند.فرزاد زندپور براي نمونه به يكي از پرونده‌هايي كه مورد بررسي قرارداده است اشاره كرد و اظهار داشت: در يكي از موارد، پسربچه‌اي بود كه به خاطر ارتكاب جرمي به اين مركز آورده شده بود .و مي‌گفت از ساعت 6 بعدازظهر تا 12 شب در پارك هست‌،‌ از 12شب تا 4 صبح فيلم نگاه ‌مي‌كرد و از 4 صبح تا 12 ظهر مي‌خوابيد و هيچ كار و برنامه‌ريزي ‌نداشت، وقتي به اين پسر گفتم كمكش مي‌كنم تا سيگار كشيدن و هركار خلافي را كه انجام مي‌دهد كنار بگذارد، گفت: دوست دارم اما نمي‌توانم به دوستانم “نه” بگويم.
وي تصريح كرد: همكاري نوجوانان و جوانان و همچنين داشتن برنامه‌ريزي در زندگيشان بسيار مهم است و اين باعث مي‌شود تا به سيگار كشيدن و يا هر چيزي كه سبب لغزش آن‌ها شود، دوري كنند.
رئيس يكي از شعب دادگاه اطفال ‌درباره جواناني كه به صورت پنهاني سيگار مي‌كشند، گفت: سيگار كشيدن خود ناشي از مشكلات است و اين نيست كه كشيدن سيگار مشكل به وجود بياورد در واقع ابتدا به ساكن مشكل به وجود نمي‌‌آورد اما در آينده مي‌تواند زمينه بروز مشكل را فراهم كند.
وي در ادامه افزود: نوجواناني هستند كه هم دچار مشكلند و سيگار نيز مي‌كشند اما چون سيگار كشيدن از نظر قانوني ايرادي ندارد تنها به دليل اين‌كه سيگار مي‌كشند با آن‌ها نمي‌توانيم برخوردي كنيم و فقط به جرايمشان رسيدگي مي‌كنيم.
زندپور درباره نحوه برخورد خانواده‌ها در آن هنگامي كه از سيگار كشيدن فرزندانشان مطلع مي‌شوند، گفت: نوع رفتار خانواده‌ها متفاوت است، خانواده‌هايي كه از سطح فرهنگي بالايي برخوردارند سعي مي‌كنند تا از طريق تجربه‌هاي موجود و استفاده از مشاوره‌هاي صحيح براي حل مشكل فرزندشان اقدام كنند‌ اما در مقابل خانواده‌هايي كه از سطح فرهنگي پائيني برخوردارند به گونه ديگري رفتار مي‌كنند بنابراين نوع برخوردها به نسبت سطح فرهنگي خانواده‌ها متفاوت است.
اين قاضي دادگستري تصريح كرد: دين اسلام هميشه اعتدال و ميانه‌روي را توصيه كرده و برخورد اسلام با مشكلات بر اساس اعتدال و ميانه‌روي است لذا بايد سعي كنيم تا با تندي برخورد نكنيم.
وي در ادامه توضيح داد: هر گاه فردي بيمار مي‌شود به پزشك مراجعه مي‌كند و در اين‌گونه بهترين كار مراجعه به مشاور با تجربه است.
زندپور درباره سن شروع سيگار كشيدن به پنهاني در جوانان بيان كرد: مدرسه كه شامل گروه همسالان و دوستان است و معمولاً در اين دوران دانش‌آموزان به صورت پنهاني سيگار مي‌كشند.
وي همچنين درباره نحوه كنترل نوجوانان و جوانان گفت‌: زماني كه نوجوان متوجه مي‌شود كه تحت كنترل است مقاومت مي‌كند و كنترل مستقيم به اين صورت نمي‌تواند اثر لازم را داشته باشد‌ اما از آن‌جا‌ كه كنترل نكردن نيز صحيح نيست بايد به گونه‌اي كنترل شوند كه متوجه اين كنترل نشوند و به طور غير مستقيم باشد.
اين قاضي دادگستري در ادامه بيان كرد: بچه‌ها كنجكاو هستند و دوست دارند تجربه كنند اما از سوي ديگر به دليل اين ‌كه ورزش كردن نيز هزينه‌هايي را دربر دارد و داشتن علاقه و تلاش لازمه آن است عده‌اي از بچه‌ها به جاي ورزش‌كردن به ‌سيگار كشيدن گرايش دارند.
انتهاي پيام/