سيگار كشيدن تفريحي هم آسيب مي‌رساند - اعتیاد

سیگار کشیدن تفریحی هم آسیب می‌رساند

سیگار کشیدن تفریحی هم آسیب می‌رساند اعتیاد

نتایج یک تحقیق اخیر در دانشگاه جورجیا نشان داد: سیگار کشیدن تفریحی و گاه و بیگاه نیز به سرخرگها آسیب می‌رساند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان می‌گویند؛ حتی وقتی به طور تفریحی و هرازگاه سیگار بکشید عملکرد سرخرگهای خونی در بدنتان دچار اختلال و نقص می‌شود. دکتر کوین مک کولی از پژوهشگران […]

نتایج یک تحقیق اخیر در دانشگاه جورجیا نشان داد: سیگار کشیدن تفریحی و گاه و بیگاه نیز به سرخرگها آسیب می‌رساند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان می‌گویند؛ حتی وقتی به طور تفریحی و هرازگاه سیگار بکشید عملکرد سرخرگهای خونی در بدنتان دچار اختلال و نقص می‌شود. دکتر کوین مک کولی از پژوهشگران دستیار در این تحقیق گفت: مطالعات پیشین نشان داده بود آسیب به عملکرد سرخرگها در بین افرادی مشاهده می‌شود که به طور منظم و دائمی سیگار می‌کشند. اما نتایج این پژوهش که در مجله آنلاین فراصوت در طب و بیولوژی منتشر شده،‌محققان را شگفت زده کرد.

آنها دریافتند: کشیدن سیگار به طور تفریحی مثلا کمتر از یک بسته در هفته می‌تواند به سرخرگهای افراد آسیب وارد کند.

در این تحقیق از امواج فراصوت برای سنجش چگونگی واکنش سرخرگها در افراد سالم و جوان نسبت به تغییرات در جریان خون، استفاده شد.

نتایج آزمایشات حاکیست؛ واکنش سرخرگهای خونی در افرادی که تفریحی سیگار می‌کشند نسبت به افراد غیرسیگاری، ۳۶ درصد کاهش پیدا می‌کند.

در این تحقیق پس از آن که این گروه از افراد سیگاری تحت آزمایشات اولیه قرار گرفتند دو نخ سیگار کشیدند و دوباره سرخرگهای آنها آزمایش شد.

آنها دریافتند؛ حساسیت و واکنش پذیری سرخرگی در این اشخاص نسبت به زمان قبل از کشیدن سیگار ۲۴ درصد دیگر کاهش می‌یابد.

به گفته متخصصان؛ ‌یک سرخرگ خونی هرچقدر سالمتر باشد، در برابر تغییرات در جریان خون بیشتر واکنش نشان می‌دهد و به این ترتیب کاهش توان واکنش در این رگها نشان دهنده نقص و آسیب دیدگی آنهاست.

مک کولی تاکید کرد: این تحقیق در مقیاس کوچک صورت گرفته و انجام مطالعات گسترده تر در این زمینه ضروری است.

انتهای پیام

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2008-10-10 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :