سیگار علیه پوست‌

سیگار علیه پوست‌ اعتیاد

جام جم آنلاین: همه سیگاری‌ها می‌دانند سیگار مضر است، اما همچنان به مصرف آن ادامه می‌دهند. شاید بزرگ‌ترین مشکل در مورد عوارض سیگار این باشد که به طور سریع و ناگهانی خود را نشان نمی‌دهد بلکه به‌تدریج و از طریق صدمه و آسیب به اندام‌ها و ارگان‌ها موجبات مرگ فرد را فراهم می‌آورد. سیگار کشیدن […]

جام جم آنلاین: همه سیگاری‌ها می‌دانند سیگار مضر است، اما همچنان به مصرف آن ادامه می‌دهند. شاید بزرگ‌ترین مشکل در مورد عوارض سیگار این باشد که به طور سریع و ناگهانی خود را نشان نمی‌دهد بلکه به‌تدریج و از طریق صدمه و آسیب به اندام‌ها و ارگان‌ها موجبات مرگ فرد را فراهم می‌آورد. سیگار کشیدن و عوارض ناشی از دود سیگار منجر به پیری زودرس و چین و چروک پوست می‌شود. این مساله بخصوص در نواحی اطراف چشم وضوح بیشتری دارد.
علت پیری هر چه که باشد نشانه‌ای است برای افزایش سن و برای بسیاری از افراد سیگاری، چروک‌های صورت و تظاهرات پیری زودرس، بسیار نفرت‌انگیزتر از مرگ است.انگیزه بسیاری از مراجعان به کلینیک‌های پوست به دست آوردن زیبایی ظاهری است، لذا دانستن این عوارض می‌تواند کمک شایانی به کم کردن مصرف دخانیات کند. اگر به زیبایی خود اهمیت می‌دهید توصیه می‌کنیم هشدار پزشکان را در مورد عوارض و خطرات مصرف دخانیات جدی بگیرید.
چین و چروک

طی چند دهه گذشته تحقیقات بسیاری روی ارتباط میان مصرف دخانیات و ایجاد چروک‌های پوست انجام شده است در تمامی این مطالعات نتیجه مشابهی حاصل گردید و آن این که سیگار باعث ایجاد چروک در پوست و پیری زودرس می‌شود.چین‌های عمیق و واضح صورت در افراد سیگاری به طور قابل توجهی شایع‌تر از افراد غیرسیگاری در همان شرایط سنی و جنسی است.

لازم به ذکر است خانم‌های سیگاری به علت کاهش نسبی الیاف کلاژن پوستشان نسبت به آقایان، بیشتر در معرض چین و چروک پوست در مقایسه با مردان سیگاری هستند.

نیکوتین موجود در دود سیگار از راه‌های متعدد سبب تغییر در روند واکنش‌های پوستی بدن می‌شود. نیکوتین جزو موارد منقبض کننده عروق است.

تاثیر نیکوتین برانقباض عروق باعث می‌شود اکسیژن و مواد غذایی کمتری به پوست برسد. مشخص شده است که کشیدن سیگار به مدت ۱۰ دقیقه، باعث کاهش فشار اکسیژن در بافت‌ها به مدت یک ساعت می‌گردد.

به این ترتیب کسانی که روزانه یک پاکت سیگار می‌کشند قسمت اعظم زندگانی روزانه خود را در کمبود اکسیژن به سر می‌برند که این کمبود می‌تواند باعث ایجاد تاخیر در ترمیم زخم‌ها گردد.

اختلالی که سیگار در ترمیم زخم‌ها ایجاد می‌کند باعث شده پزشکان به طور جدی به افراد سیگاری هشدار دهند که یک روز تا سه هفته قبل از هرگونه عمل جراحی و ۵ روز تا ۴ هفته پس از عمل جراحی از کشیدن سیگار جدا خودداری نمایند تا لطمه‌ای به روند ترمیم بافت وارد نشود و بافت بتواند روند ترمیم طبیعی و بدون جوشگاه خود را ادامه دهد.

دو عامل مهم سرطان لب را تماس مداوم با نور خورشید و سیگار می‌دانند افراد سیگاری، بخصوص آنهایی که در مکان‌های باز و در معرض آفتاب کار می‌کنند شانس بالایی برای ابتلا به سرطان لب دارند؛ هرچند عوامل دیگری نیز در ایجاد این سرطان دخیل هستند، اما ۸۰ درصد افرادی که سرطان لب گرفته‌اند، سیگاری بوده‌اند.

سرطان‌های پوست‌

پس از تابش نور مستقیم آفتاب که مهم‌ترین عامل سرطان پوست است سیگار دومین عامل سرطان‌های پوستی است. تحقیقات نشان داده است که ارتباط مشخصی بین کشیدن سیگار و خطر سرطان پوست وجود دارد که این خطر با افزایش مصرف روزانه و سال‌های مصرف سیگار افزایش می‌یابد.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-12 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
array(1) { [0]=> array(13) { ["title"]=> string(46) "هم اکنون دیگران می خوانند" ["show_type"]=> string(17) "mov_box_mor_views" ["show_date"]=> string(9) "month ago" ["color"]=> string(7) "#892c78" ["number"]=> string(2) "15" ["offset"]=> string(1) "0" ["offset_date"]=> string(2) "56" ["number_ads"]=> string(1) "0" ["offset_ads"]=> string(1) "0" ["link_cat"]=> string(0) "" ["cats_type"]=> string(0) "" ["description"]=> string(0) "" ["cats_box"]=> array(1) { [21]=> string(2) "64" } } }
جایگزین بوتاکس آمد