سیگار را باید به کل کنار گذاشت

سیگار را باید به کل کنار گذاشت اعتیاد

سیگار را باید به کل کنار گذاشتReviewed by Afshari on Dec 1Rating: ایرنا-به گفته محققان، سیگاری‌هایی که مایلند خود را از خطر مرگ زودهنگام ناشی از بیماری‌های مرتبط با توتون برهانند، باید آن را بطور کامل ترک کنند زیرا کاهش تعداد سیگار حتی به نصف رساندن آن تاثیری در این رابطه ندارد. به گزارش پایگاه […]

سيگار را بايد به كل كنار گذاشتReviewed by Afshari on Dec 1Rating:

ایرنا-به گفته محققان، سیگاری‌هایی که مایلند خود را از خطر مرگ زودهنگام ناشی از بیماری‌های مرتبط با توتون برهانند، باید آن را بطور کامل ترک کنند زیرا کاهش تعداد سیگار حتی به نصف رساندن آن تاثیری در این رابطه ندارد. به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، دکتر “کیل بیارت‌ویت” مدیر سابق “سرویس غربالگری بهداشت ملی” در “اسلو” به سیگاری‌ها گفت “ترک سیگار بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به سلامتی خود بدهید.”
“بیارت ویت” و همکارانش در مطالعه‌ای بر روی ‪ ۵۱‬هزار زن و مرد در نروژ که ‪ ۲۰‬سال طول کشید، اثر کاهش میزان سیگار کشیدن را بر مرگ و میرهای ناشی از بیماری قلبی، سرطان ریه و سایر سرطان‌های مرتبط با توتون بررسی کردند.
تمامی افراد در ابتدای این مطالعه بین ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۴‬سال سن داشتند.
هدف از این تحقیق که در مجله “کنترل دخانیات” چاپ شده است، تعیین این موضوع است که اگر سیگاری‌های قهار که روزی بیش از ‪ ۱۵‬عدد سیگار می‌کشند میزان مصرف خود را ‪ ۵۰‬درصد و یا بیشتر کاهش دهند، چه فوایدی برای سلامتی آنها در بر دارد.
در این مطالعه، محققان میان سیگاری‌های قهار که به عادت خود ادامه دادند و افرادی که در جریان این مطالعه میزان مصرف خود را به نصف رساندند، تفاوت قابل توجهی از لحاظ مرگ‌ومیر زودهنگام ناشی از بیماری قلبی عروقی، سرطان‌ها و دیگر دلایل مشاهده نکردند.
این نتایج در مورد مردان و زنان یکسان بود.

سیگار کشیدن یکی از عوامل عمده مرگ قابل پیشگیری است. سیگار علاوه بر اینکه یک عامل خطرساز در ارتباط با ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و برخی انواع سرطان است، عامل برجسته ابتلا به سرطان ریه و بیماری مزمن مسدود کننده ریوی از جمله برونشیت مزمن و آمفیزم نیز است.

کارشناسان بهداشتی تخمین می‌زنند که تا سال ‪ ،۲۰۲۰‬میزان مرگ و میرهای سالانه مرتبط با سیگار در سراسر جهان دو برابر شود و به ‪ ۱۰‬میلیون نفر و یا بیشتر برسد.

این مطالعه به روشنی نشان می‌دهد که میزان خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با توتون در افرادی که سیگار را ترک می‌کنند بطور قابل ملاحظه‌ای کمتر از افرادی می‌شود که همچنان به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد