سیگار در بروزعدم تمرکز کودکان نقش دارند

سیگار در بروزعدم تمرکز کودکان نقش دارند اعتیاد

ایرنا:تحقیقات نشان می‌دهد استعمال دخانیات در دوران بارداری و قرار گرفتن در معرض سرب پس از تولد نوزاد در بروز یک سوم موارد اختلال بیش فعالی و کمبود دقت و قدرت تمرکز کودکان نقش دارد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از شیکاگو، این تحقیق نشان داد حتی میزان سربی که از نظر دولت (آمریکا) قابل قبول […]

ایرنا:تحقیقات نشان می‌دهد استعمال دخانیات در دوران بارداری و قرار گرفتن در معرض سرب پس از تولد نوزاد در بروز یک سوم موارد اختلال بیش فعالی و کمبود دقت و قدرت تمرکز کودکان نقش دارد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از شیکاگو، این تحقیق نشان داد حتی میزان سربی که از نظر دولت (آمریکا) قابل قبول است، احتمال بروز این اختلال را در کودکان افزایش می‌دهد. در تحقیقات قبلی نیز اختلالات توجه در کودکان از جمله بیش فعالی با قرار گرفتن در معرض سرب و سیگار کشیدن در دوران بارداری مرتبط شناخته شده است. این مطالعه با تایید نتایج قبلی، نخستین برآوردها را در مورد میزان نقش عوامل محیطی ارایه می‌کند.
دکتر لئو تراساند معاونت مرکز محیط زیست و بهداشت کودکان در دانشکده پزشکی “ماونت ساینای” در نیویورک می‌گوید این مطالعه شمار موارد بیش فعالی مرتبط با عوامل محیطی را مشخص می‌کند.
این تحقیق همچنین نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض مقادیر اندک سرب که پیشتر با مشکلات رفتاری مرتبط شناخته شده بود، در واقع با بیش فعالی کمبود توجه ارتباط دارد.
نتایج این مطالعه با گزارش فرهنگستان ملی علوم آمریکا درسال ‪۲۰۰۰‬ مطابقت دارد. براساس این گزارش حدود سه درصد تمام اختلالات مرتبط با رشد و در زمینه عصب شناختی در کودکان ناشی از مواد شیمیایی سمی و سایر عوامل محیطی است. در بروز ‪ ۲۵‬درصد این اختلالات، ترکیبی از عوامل محیطی و ژنها نقش دارند.
یافته‌های این مطالعه اهمیت نقش عوامل محیطی در سلامت رفتاری را نشان می‌دهد و بر لزوم تقویت تلاشها برای کاهش استعمال دخانیات در دوران بارداری و میزان سرب محیط پس از تولد تاکید می‌کند.
این یافته‌ها در نسخه اینترنتی مجله ‪health perspectives‬
‪ environmental‬منتشر شده است.

بیش فعالی و کمبود توجه یک اختلال مغزی است که ‪ ۴‬تا ‪۱۲‬درصد دانش‌آموزان آمریکا یعنی ‪ ۳/۸‬میلیون کودک را مبتلا کرده است. اینگونه کودکان بی‌آرام و قرار هستند و در تمرکز حواس مشکل دارند.

علت این مشکل دقیقا روشن نیست اما گمان می‌رود عوامل محیطی و ژنتیکی شامل مصرف الکل، سیگار یا داروهای غیرمجاز در دوران بارداری در بروز این اختلال موثر باشد.

محققان اطلاعات مربوط به چهار هزار کودک ‪ ۴‬تا ‪ ۱۵‬ساله را که در یک بررسی سلامتی طی سالهای ‪ ۱۹۹۹‬تا ‪ ۲۰۰۲‬شرکت داشتند، مطالعه کردند.

‪ ۱۳۵‬تن از این کودکان تحت درمان بیش فعالی قرار داشتند.

میزان سرب خون این کودکان آزمایش شد و در مورد سابقه سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری تحقیق به عمل آمد.

محققان دریافتند احتمال ابتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود دقت در کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری سیگار می‌کشیده‌اند بیشتر است.

کودکانی که میزان سرب خون آنها بیش از دو میکروگرم در هر دسی لیتر بود چهار برابر کودکانی که میزان سرب خون آنها ‪ ۰/۸‬میکروگرم در هر دسی لیتر بود به بیش فعالی مبتلا شدند. میزان مجاز سرب خون ‪ ۱۰‬میکروگرم در هر دسی لیتر است.

میزان سرب خون حدود ‪ ۳۱۰‬هزار کودک یک تا پنج ساله آمریکایی از حد مجاز بالاتر است.

میزان سرب در خون بیش از ‪ ۵‬میلیون کودک و نوجوان ‪ ۴‬تا ‪ ۱۵‬ساله در سراسر آمریکا بالاتر از ‪ ۲‬میکروگرم در هر دسی لیتر است.

این تحقیق شواهد دیگری بر لزوم کاهش حد مجاز سرب محیط فراهم می‌کند.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار پس از تولد با افزایش احتمال بروز بیش فعالی مرتبط نبود.

آسیب پذیری در برابر مواد سمی مختلف در دوره‌های مختلف متفاوت است.

بسته به اینکه مغزی که در حال تکامل است، در چه زمانی در معرض سموم قرار بگیرد، آسیب پذیری هم کاملا متفاوت است.

زمانی که یک مغز در حال تکامل در معرض سموم قرار می‌گیرد، در میزان آسیب پذیری آن بسیار موثر است.

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو