*سیگار آفت باروری*

*سیگار آفت باروری* اعتیاد

ناباروری مردان و زنان را در سنین باروری مبتلا می‌کند و فراوانی آن به درستی معلوم نیست، به نحوی که شیوع آن در یک ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت است. به گزارش ایسنا، ۸ تا ۱۰ درصد زوجها با مشکلات ناباروری روبرو هستند و علت ناباروری در ۴۰ درصد موارد مردانه، ۵۰ درصد زنانه و […]

ناباروری مردان و زنان را در سنین باروری مبتلا می‌کند و فراوانی آن به درستی معلوم نیست، به نحوی که شیوع آن در یک ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت است. به گزارش ایسنا، ۸ تا ۱۰ درصد زوجها با مشکلات ناباروری روبرو هستند و علت ناباروری در ۴۰ درصد موارد مردانه، ۵۰ درصد زنانه و در ۱۰ درصد موارد نامشخص است. حدود ۵۰ تا ۸۰ میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می‌برند. این درحالیست که بر اساس تازه‌ترین نتایج تحقیقات سیگاری علاوه بر اثرات زودرسی نظیر کاهش شادابی چهره، از بین رفتن طراوت پوست، فساد دندان عامل خطری هم برای افزایش ناباروری در مردان به شمار می رود. به گزارش سرویس بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر ناصرامیر جنتی عضوهیات علمی پژوهشکده ابن سینا با بیان این که عواملی نظیر سیگار و عوامل محیطی به عنوان عامل خطرساز در کاهش باروری مرد و زن همواره مطرح بوده است، گفت: سیگار با کاهش حجم مایع منی و شمارش اسپرم و افزایش اشکال غیرطبیعی اسپرم و کاهش حرکات (به عبارتی از طریق تاثیر گذاری بر روی همه پارامترها) در روند کاهش باروری تاثیرگذار است.
وی افزود: سیگارباعث افزایش سلولهای التهابی در مایع منی و حتی تاثیر در DNA و ژنوم اسپرم می‌شود. بنابراین نه تنها سیگار نخستین علت سرطان مثانه و عاملی برای بروز بیماریهای قلب و عروق است بلکه مشخصا در کاهش باروری مردان و زنان نیز موثر است.
این اورولوژیست افزود: اطرافیان افراد سیگاری نیز از مضرات سیگار بی بهره نخواهند بود و آثار سوء سیگار بر باروری همسر افراد سیگاری قابل توجه است. این در حالیست که بیش از دو سوم افراد سیگاری از عوارض سیگار بر کاهش قدرت باروری خود هیچ اطلاعی ندارند.

جنتی با تاکید بر این که مصرف سیگار در مردان و زنان باعث کاهش میزان موفقیت درمانهای ناباروری می‌شود، ادامه داد: تاثیر سیگار وابسته به دوز و طول مدت مصرف آن است.

این عضو هیات علمی پژوهشکده ابن سینا به افزایش عوارض حین بارداری، سقط ، مرده زایی و تولد نوزادان کم وزن و افزایش بارداری خارج رحم به عنوان دیگر عوارض سیگار در تولید مثل اشاره کرد و افزود: سیگار در میزان نشاط و شادابی فرزندان متولد شده نیز بی تاثیر نیست.

دکتر جنتی افزود: سیگار با تاثیر بر روی شریان و ورید بافت اندام تناسلی باعث اختلال عملکرد جنسی در مردان می شود و به عملکرد جنسی آنان آسیب می‌رساند.

وی گفت: در تحقیقات انجام شده که در شهریور ۷۸ در کنگره تولید مثل آمریکا ارایه شد، نتایج تحقیق بر روی ۲۹۰ زوج سیگاری که بیش از ۷ سال حداقل روزی ۳۰ سیگار می‌کشیدند حاکی از آن بود که در زوجهای سیگاری حداکثر ظرف ۳۷ ماه باروری حاصل شده است در حالی که این مدت در افراد غیرسیگاری ۳۰ ماه بوده است. همچنین بررسی آزمایش منی، کیفیت اسپرم غیرسیگاریها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

به گفته جنتی، براساس نتایج تحقیقات سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می‌سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شود. استعمال دخانیات موجب کاهش رضایت و تمایلات جنسی می‌شود و باروری اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا حیدری سرپرست مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به وجود ۴ هزار ماده سمی در دود سیگار در خصوص آثار سوء سیگار بر روی ناباروری گفت: دود سیگار بر روی عروق آلت تناسلی نظیر عروق سایر ارگانهای بدن (قلب و مغز) اثر گذاشته و با رسوب مواد سمی دود سیگار کارایی عضو در اثر کاهش جریان خون مختل می شود و بدین ترتیب فعالیت این ارگان‌ تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

وی در ادامه توضیح داد: نتایج گزارشات دو سال اخیر حاکی از آن است که مصرف سیگار باعث ناتوانی جنسی در مردان می‌شود وانزال زودرس از حالات رخ داده شده در مردان است.

حیدری با بیان اینکه کاهش میل جنسی از اثرات سیگار بر روی زنان است، گفت: دود سیگار به کاهش حرکت اسپرم متعاقب کاهش جریان خون منجر می‌شود تولید اسپرم کاهش می‌یابد به نحوی که تعداد اسپرم در هر ۱ میلی لیتر مایع منی کمتر از حد طبیعی شده که کاهش شانس بارداری را به همراه دارد.

به گفته وی، برای داشتن بارداری موفق در هر انزال، مرد باید بیش از ۵/۱ میلیون اسپرم داشته باشد حال آن که در مردان سیگاری تعداد اسپرم کمتر از این رقم است.

حیدری افزود: در اثر بروز اختلال در دم اسپرم (بخش انتهایی و زائده بلند اسپرم) حرکت این سلول جنسی مختلف و کمتر از حد عادی می‌شود.

سرپرست مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:‌ نتایج تحقیقات صورت گرفته در ترکیه در سال ۲۰۰۵ موید این یافته‌هاست که سیگار باعث کاهش تعداد حرکت اسپرم می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالیست که درصد مردان سیگاری که به مراکز ناباروری مراجعه می‌کنند بیش از ۳۰ درصد و بیش از جمعیت عادی است.

بی تردید در کنار هزاران آثار سوء و مخرب سیگار از جمله خطر بروز انواع سرطان‌ها که جامعه بشری را تهدید می‌کند کاهش قدرت باروری و عوارض حین بارداری هم از دیگر آثار سوء به اثبات رسیده در عالم پزشکی است پس بیاییم دوباره و بیشتر بیندیشیم و با ترک استعمال دخانیات خطرات استفاده از این محصولات را کاهش دهیم.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2007-04-24 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو