سیگاری ها در معرض نابینایی

سیگاری ها در معرض نابینایی اعتیاد

پزشکان در آخرین تحقیقات خود هشدار دادند: سیگاریها چهار برابر بیشتر از کسانی که سیگار نمی‌کشند در معرض نابینایی حاصل از تخریب لکه زرد چشم قرار دارند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، تحقیقات جدید نشان می‌دهد: بیش از ۲۵ درصد تخریب لکه زرد و اختلالات بینایی به علت کشیدن […]

پزشکان در آخرین تحقیقات خود هشدار دادند: سیگاریها چهار برابر بیشتر از کسانی که سیگار نمی‌کشند در معرض نابینایی حاصل از تخریب لکه زرد چشم قرار دارند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، تحقیقات جدید نشان می‌دهد: بیش از ۲۵ درصد تخریب لکه زرد و اختلالات بینایی به علت کشیدن سیگار در زمان حال یا گذشته است و درمان موثری برای آن وجود ندارد. افراد سیگاری در مقابله با افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، چهار برابر خطر ابتلا به عارضه تنفسی دارند و از دیدگاه زیست‌شناختی، شبکیه به علت تخریب اکسیداتیو حاصل از کشیدن سیگار، صدمه می‌بیند.

این تخریب توسط رادیکال‌های آزاد که مولکول‌های ناپایدار سمی هستند، صورت می‌گیرد و به حدی شدید است که عوامل حفاظتی مانند وجود مواد ضد اکسید در رژیم غذایی در بهبود آن مؤثر نیست.

همچنین تخریب لکه زرد باعث از بین رفتن دید مرکزی ‌شده و منجر به ناتوانی در به کارگیری شبکیه جهت فعالیت‌هایی مانند خواندن، دوختن و حتی رانندگی می شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد: وقتی سیگار ترک شود چشم‌ها در برابر صدمات بیشتر مصون می‌مانند و خطر ابتلا به این عارضه در این افراد نسبت به کسانی که تا به حال سیگار نکشیده‌اند کمی افزایش می‌یابد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2007-04-25 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو