سیگاری‌ها میوه و سبزی بخورند

سیگاری‌ها میوه و سبزی بخورند اعتیاد

جام جم آنلاین: نتایج بررسی‌های جدید نشان داده است که مصرف ۳ وعده میوه، سبزی و چای سبز یا سیاه در روز در پیشگیری از بروز سرطان ریه در افراد سیگاری موثر است. افرادی که از مواد غذایی حاوی فلاونوئیدهای خاص استفاده می‌کنند ظاهرا در برابر سرطان ریه حفاظت می‌شوند. به گزارش ایسنا، مطالعات جدید […]

جام جم آنلاین: نتایج بررسی‌های جدید نشان داده است که مصرف ۳ وعده میوه، سبزی و چای سبز یا سیاه در روز در پیشگیری از بروز سرطان ریه در افراد سیگاری موثر است. افرادی که از مواد غذایی حاوی فلاونوئیدهای خاص استفاده می‌کنند ظاهرا در برابر سرطان ریه حفاظت می‌شوند.
به گزارش ایسنا، مطالعات جدید از سوی دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا نشان داده است، افراد سیگاری که مقادیر زیادی از مواد شیمیایی موسوم به فلاونوئیدها را مصرف می‌کنند کمتر با خطر ابتلا به سرطان ریه مواجه هستند. فلاونوئیدها ذرات گیاهی محلول در آب هستند که دارای خواص آنتی‌اکسیدان و ضدالتهابی می‌باشند. گفتنی است که هر دو این ویژگی‌ها مانع از آسیب رسیدن به بافت‌ها می‌شود.

نتایج این تحقیقات نشان داد: افرادی که از مواد غذایی حاوی فلاونوئیدهای خاص استفاده می‌کنند ظاهرا در برابر سرطان ریه حفاظت می‌شوند.

آزمایشات دقیق‌تر نشان داده است فلاونوئیدها با جلوگیری از شکل‌گیری رگ‌های خونی که باعث رشد تومورها می‌شوند، از بدن در برابر بروز سرطان ریه محافظت می‌کنند.

تومورهای سرطانی رگ‌های خونی را تولید می‌کنند تا بتوانند با کمک این رگ‌ها رشد کرده و گسترش پیدا کنند. فلاونوئیدها همچنین رشد سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کنند و امکان مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده و طبیعی را در بدن فراهم می‌‌کنند.

به گفته پژوهشگران؛ میوه‌ها و سبزیجاتی که بیشترین میزان فلاونوئیدهای خاص را دارند شامل توت‌فرنگی، چای سبز و سیاه، سیب، پیاز و نخودفرنگی هستند.

با این حال شانگ تاکید کرده است: از آنجا که این پژوهش برای اولین بار انجام گرفته لذا هنوز هیچ نوع توصیه‌ای برای تغییر در رژیم غذایی ارائه نمی‌شود و این کار مستلزم انجام تحقیقات بیشتر و در نتیجه ارائه نتایج قطعی‌تر است اما با این حال به‌طور کلی مصرف میوه و سبزیجات بیشتر، همواره برای بدن مفید است و توصیه می‌شود.

خواص آنتی‌اکسیدانی فلاونوئیدها به گونه‌ای است که می‌توانند اثرات مخرب ناشی از کشیدن سیگار روی مولکول دی.ان.آ را از بین ببرند.

این پژوهشگران در نظر دارند که در مطالعات بعدی خود به طور دقیق دریابند که کدام گروه از میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند چنین اثرات مطلوبی داشته باشند.

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد