سیگاری‌ها رکوردداران سرطان حنجره

سیگاری‌ها رکوردداران سرطان حنجره اعتیاد

ایسنا:سرطان حنجره شایع‌ترین نوع بدخیمی سرو گردن و دومین بدخیمی در بین مردان است که غالباً در دهه ششم زندگی نمایان شده و افراد سیگاری نیز بالاترین آمار ابتلا به آن را به خود اختصاص می‌دهند.دکتر «سعید ترکمان دهنوی» در تحقیقی که به منظور دریافت رساله دکتری پزشکی خود انجام داده است، فراوانی علائم بیماری […]

ایسنا:سرطان حنجره شایع‌ترین نوع بدخیمی سرو گردن و دومین بدخیمی در بین مردان است که غالباً در دهه ششم زندگی نمایان شده و افراد سیگاری نیز بالاترین آمار ابتلا به آن را به خود اختصاص می‌دهند.دکتر «سعید ترکمان دهنوی» در تحقیقی که به منظور دریافت رساله دکتری پزشکی خود انجام داده است، فراوانی علائم بیماری در معاینه بالینی و لارنگوسکوپی غیر مستقیم در بیماران مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی حنجره در بیمارستان فیروزگر را بررسی کرد. وی در خصوص مطالعه خود می‌گوید: در این مطالعه ۸۶ مورد کارسنوم سلول سنگفرشی از سال ۷۸ تا ۸۳ ثبت شد که ۸۱ مورد مرد و پنج مورد زن بودند. همچنین بیشتر بیماران در گروه سنی ۶۰ تا ۶۵ سال قرار داشتند.
دکتر ترکمان دهنوی علائم و نشانه‌های اولیه زودرس ضایعات حنجره را شامل خشونت صدا، دیس فاژی، سرفه و تنگی نفس عنوان کرده و می‌افزاید: فراوانترین یافته در معاینه بالینی این بیماران، پر بودن فضای کریکوتیروئید درهنگام لمس کردن در ۴۹ بیمار و نداشتن کریتپاسیون غضروف حنجره در ۴۱ بیمار و همچنین احساس توده در لمس ۳۶ بیمار، تندرنس در ۲۳ مورد و بزرگی غدد لنفاوی در ۱۴ مورد بود.
وی ادامه داد: یافته‌های لارنکوسکوپی غیر مستقیم شامل درگیری فضای حنجره در ۸۱ بیمار، توده در ۷۳ بیمار و خونریزی ضایعه در ۱۲ بیمار و مرگ در شش مورد بود.
همچنین در این مطالعه ۹۵ درصد از بدخیمی های اولیه حنجره از نوع اسکواموس سل کارسینوما تشخیص داده شده است.

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو