سونامی هروئین،در حال شستن…

سونامی هروئین،در حال شستن… اعتیاد

سونامی هروئین،در حال شستن…Reviewed by Afshari on Jun 30Rating: گزارش ۲۰۰۸ روز جهانی مبارزه با مواد مخدر از سوی «آنتونیو ماریا کاستا» ـ رییس اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد ـ در نیویورک منتشر شد. به گزارش سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گزارش نشان می‌دهد که ثبات اخیر در […]

سونامي هروئين،در حال شستن...Reviewed by Afshari on Jun 30Rating:

گزارش ۲۰۰۸ روز جهانی مبارزه با مواد مخدر از سوی «آنتونیو ماریا کاستا» ـ رییس اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد ـ در نیویورک منتشر شد. به گزارش سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گزارش نشان می‌دهد که ثبات اخیر در بازار مواد مخدر جهان در معرض تهدید است که علت آن، ظهور کشت خشخاش و کک و خطر افزایش نرخ مصرف مواد مخدر در کشورهای در حال توسعه است که این امر پیشرفت‌های مهم اخیر در زمینه کنترل مواد مخدر را در معرض خطر قرار داده است. بر اساس گزارش UNODC، در ۱۲ ماه گذشته، کمتر از یک تن از هر ۲۰ تن در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، حداقل یک بار برای مصرف مواد مخدر تلاش کرده است.

همچنین تعداد مصرف‌کنندگان سخت مواد مخدر، شامل افرادی که به شدت وابسته به این مواد هستند، هم اکنون ۲۶ میلیون نفر ( ۶/۰ درصد جمعیت بزرگسال) کره زمین است.

بنا بر این گزارش، سالانه مصرف مواد روانگردان و دخانیات، پنج میلیون، مصرف الکل حدود ۵/۲ میلیون و داروهای غیرقانونی حدود ۲۰۰ هزار تن در جهان را به کام مرگ می‌برد.

کاستا می‌گوید: آمار مواد مخدر نشان می‌دهد که معضل مواد به میزان قابل توجهی طی قرن گذشته، کاهش یافته و طی ۱۰ سال گذشته ثابت مانده است.

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل، افغانستان در سال ۲۰۰۷، رکورد کشت خشخاش را شاهد بوده است. در نتیجه، تولید غیرقانونی خشخاش از سال ۲۰۰۵ تقریبا دو برابر شده، اما این مشکل بیشتر محلی است. همچنین۸۰ درصد کشت خشخاش در پنج استان جنوبی افغانستان که بیشترین بی‌ثباتی را دارند، رخ داده است که ‌این رقم نشان می‌دهد عرضه تریاک دو برابر بیشتر از تقاضای بازار جهانی است.

همچنین بر اساس این گزارش، سونامی هروئین، در حال شستن سواحل اروپایی است، تا جایی که کاهش شدید قیمت هروئین در خیابان‌های این کشورها هستیم. همین الگو در کلمبیا نیز دیده شده، جایی که کشت کک تا یک چهارم یعنی ۲۷ درصد افزایش یافته و در کلمبیا نیز مانند افغانستان، مناطقی که بیشترین پرورش کک را داشتند، تحت کنترل شورشی‌ها بودند.

از سوی دیگر این گزارش نشان می‌دهد که بازار حشیش ثابت و یا حتی رو به افول بوده است، اما افغانستان به بزرگ‌ترین تولیدکننده صمغ حشیش تبدیل شده و شاید حتی در این زمینه، از مراکش نیز سبقت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران بر اساس اعلام کاستا، آمارها نشان می‌دهد که متوسط مصرف مواد روانگردان مخدر در بازار آمریکا بین سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۶، دو برابر شده است.

بر اساس این گزارش سازمان ملل، ترس از ظهور بازارهای مواد مخدر در کشورهای در حال توسعه وجود دارد.

کاستا با تاکید بر تمرکز قوی‌تر بر روی سلامت به عنوان اولین اصل کنترل مواد مخدر، یادآورشد: وابستگی به مواد، یک بیماری است که باید مثل هر بیماری دیگری از آن پیشگیری شده و یا تحت درمان قرار بگیرد.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۷۰۴-۰۳۹۷۷

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو