سوم دبیرستانی‌ها درمعرض خطربیشتر

سوم دبیرستانی‌ها درمعرض خطربیشتر

نتایج بررسی‌های یک کارشناس حوزه مواد مخدر بر روی ۴۹۲ دانش‌آموز دختر مقطع دبیرستان شهر تهران نشان داد ۳/۴۸ درصد خانواده این افراد، سیگار،۱/۲۹ درصد مشروب، ۱/۴ درصد حشیش و ۴/۱۷ درصد تریاک مصرف می‌کردند. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، «هاجر مهاجر دارابی» روز چهارشنبه در نشستی که به ارائه نتایج یک بررسی با عنوان […]

نتایج بررسی‌های یک کارشناس حوزه مواد مخدر بر روی ۴۹۲ دانش‌آموز دختر مقطع دبیرستان شهر تهران نشان داد ۳/۴۸ درصد خانواده این افراد، سیگار،۱/۲۹ درصد مشروب، ۱/۴ درصد حشیش و ۴/۱۷ درصد تریاک مصرف می‌کردند. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، «هاجر مهاجر دارابی» روز چهارشنبه در نشستی که به ارائه نتایج یک بررسی با عنوان « رابطه نگرش نسبت مصرف مواد و عوامل پیش‌بین آن در بین دختران مقطع دبیرستان شهر تهران در سال تحصیلی ۸۶-۸۵ » اختصاص داشت، افزود: طبق این ارزیابی، سوءمصرف مواد و میانگین سنی مصرف‌کنندگان در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: نوجوانان، بزرگسالان کوچک نیستند و الگو و عقاید مصرف آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است؛ بنابراین نوجوانان راهبردهای متفاوتی نسبت به راهبردهای سنتی بزرگسالان برای درمان اعتیاد نیاز دارند.

این کارشناس با بیان این‌که تحقیقات حاکیست که زنان و دختران نسبت به مردان در مسیر تجربه مصرف مواد، سریعتر عمل می‌کنند، عنوان کرد: به عبارت دیگر، زنان و دختران از مسیر مصرف کنترل شده، سریعتر به سمت مصرف کنترل نشده پیش می‌روند.

به گفته وی، سال سوم دبیرستان از سال‌ها‌ی خطرزایی است که برنامه‌های پیشگیرانه به صورتی سریع و کامل باید در این مقطع اجرا شود؛ چرا که افراد در این مقطع، نسبت به دانش‌آموزان مقاطع پیش‌دانشگاهی، نگرش مثبت‌تری به مصرف مواد مخدر دارند. از سوی دیگر، دانش‌آموزان مقطع پیش‌دانشگاهی به دلیل افزایش سن، یافتن ثبات هیجانی، عاطفی و داشتن انگیزه‌های آموزشی برای ادامه تحصیل در دانشگاه، در مبارزه با اعتیاد فعال‌تر هستند.

این پژوهشگر، در مورد نتایج تحقیقاتش همچنین عنوان کرد: دانش‌آموزان سال سومی نسبت به سال اولی‌ها نگرش مثبت‌تری به اعتیاد و معتاد و تعهد و الزام ضعیف‌تری نسبت به خود و اطرافیانشان مبنی بر مصرف نکردن مواد داشته‌اند. همچنین دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی نسبت به سال اولی‌ها گزارش می‌کنند که مذهبی‌تر هستند و در نهایت این که خانواده‌های دانش‌آموزان سال اول، نسبت به خانواده دانش‌آموزان سال دوم و پیش‌دانشگاهی تلاش کمتری در جهت بازداری از مصرف مواد به عمل می‌آورند.

مهاجر دارابی افزود: بنابراین تحصیل و اهداف آموزشی از مهمترین اهداف نوجوانان در این سنین در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، نتایج تحقیقات این کارشناس حاکیست، در مقاطع تحصیلی اول تا سوم دبیرستان، خانواده، جامعه و مسؤولان تنها به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان تاکید می‌کنند. از سوی دیگر با حاکم شدن نقش دوستان در زندگی دانش آموزان، فرهنگ هیجان و سرخوشی ناشی از مصرف مصرف مواد بین آنان تبلیغ می‌شود. بنابراین در این مقاطع نگرش مثبت‌تری نسبت به مصرف مواد در دانش آموزان شکل می‌گیرد.

به گزارش ایسنا وی در رابطه با برخورد فعال با مصرف مواد در میان دانش آموزان جنوب شهری نیز اظهار کرد: برخی معتقدند به دلیل آن که در جنوب شهر خانواده‌ها پایه اقتصادی پایین‌تری دارند، گرایش به مصرف مواد در آنان افزایش می‌یابد. در حالی که پژوهش‌ فوق نشان داد دختران جنوب شهری به دلیل آن که با مساله مصرف مواد درگیری نزدیکتری دارند و مشکلات آن را در میان خانواده، همسایه و نزدیکان احساس کرده‌اند، حاضرند با مصرف مواد مبارزه فعالتری داشته باشند، اما نوجوانان در مرکز و شمال شهر درگیری کمتری با اعتیاد داشته و اعلام آمادگی آن‌ها در راه مبارزه با مصرف مواد مخدر کمتر است.

مهاجر دارابی با اشاره به هویت‌یابی مذهبی افراد مورد بررسی در پژوهش گفت: بررسی‌ها نشان داد، هویت‌یابی مذهبی در میان دانش‌آموزان شمال شهر پایین‌تر، دوستان مصرف‌کننده آن‌ها بیشتر و همچنین همسایگان مصرف‌کننده‌شان کمتر است.

وی با اشاره به این که ترویج فرهنگ هیجان و سرخوشی در شمال شهر در حال افزایش است، افزود: از سویی دیگر به دلیل تفاوت موقعیت اجتماعی و اقتصادی دانش‌آموزان شمال شهر، ارزش‌های فرهنگی – اجتماعی بین آن‌ها بیشتر شکسته و هنجارهایشان به هنجارهای کشورهای اروپایی نزدیک‌تر و این باعث افزایش مصرف مشروب و قرص‌های اکسی بیشتری بین آن‌ها شده است.

این کارشناس افزود: این در حالیست که خانواده‌های جنوب شهر به دلیل بافت سنتی، کنترل و نظارت بیشتری بر اوقات فراغت و احتمالا مصرف مواد فرزندانشان دارند که این خود عاملی در کاهش مصرف مواد می‌شود.

به گفته وی با توجه به موضوعات یاد شده می‌توان نتیجه گرفت: هر چه هویت‌یابی مذهبی در خانواده باشد، مصرف مواد کاهش می‌یابد.

مهاجر دارابی در مورد نظریه دوستان که یکی دیگر از قسمت‌های پژوهش وی بروی ۴۵۹ دانش آموز مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی شهر تهران بود، خاطر نشان کرد: مصرف مواد یک فعالیت گروهی است، یعنی این گروه دوستان هستند که محل زمان و نوع مواد را تعیین می‌کنند. همچنین دلبستگی و وابستگی به گروه همسالان و فشار این گروه باعث الگوپذیری دانش‌آموزان از آن‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: تلاش دوستان و خانواده در بازداری فرد از مصرف مواد نتایج عکس دارد؛ یعنی این دو گروه هر چه بیشتر تلاش کنند تا فرد را از مصرف بازدارند، فرد به مصرف مواد راغب‌تر می‌شود. چرا که دانش‌آموز احساس می‌کند، اطرافیان نمی‌خواهند به وی کمک کنند، بلکه خواستار منع عملکردش هستند و در این میان او به تنها چیزی که می‌اندیشد، مصرف مواد است.

قسمتی دیگر از مطالعات این کارشناس در مورد مصرف مواد مخدر در میان همسایگان دانش‌آموزان بود که در این زمینه تصریح کرد: طبیعی است زمانی که مصرف مواد در میان همسایگان دیده می‌شود، هنجاری در فرد شکل می‌گیرد و میزان دسترسی به مواد را درک می‌کند.

انتهای پیام

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2008-02-20
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز