سن مصرف مواد مخدر به مقطع راهنمائی..

سن مصرف مواد مخدر به مقطع راهنمائی.. اعتیاد

idna.ir :سن مصرف مواد مخدر به مقطع راهنمائی نزول پیدا کرده است معاون پژوهشی سازمان آموزش و پرورش استان گیلان: پژوهش ها، بخش کوچکی از واقعیت های اجتماعی موجود در جامعه را نشان می دهند که نمودار واقعیت هایی دردآور از کل جامعه است، اما چون بررسی در مورد آنها صورت نگرفته و اطلاعات دقیقی […]

idna.ir :سن مصرف مواد مخدر به مقطع راهنمائی نزول پیدا کرده است
معاون پژوهشی سازمان آموزش و پرورش استان گیلان:
پژوهش ها، بخش کوچکی از واقعیت های اجتماعی موجود در جامعه را نشان می دهند که نمودار واقعیت هایی دردآور از کل جامعه است، اما چون بررسی در مورد آنها صورت نگرفته و اطلاعات دقیقی از آنها در دسترس نیست، خطری احساس نمی شود.
معاون پژوهشی سازمان آموزش و پرورش استان گیلان:
سن مصرف مواد مخدر به مقطع راهنمائی نزول پیدا کرده است
خبرگزاری دانشجویان ایران _ رشت
سرویس اجتماعی
پژوهش ها، بخش کوچکی از واقعیت های اجتماعی موجود در جامعه را نشان می دهند که نمودار واقعیت هایی دردآور از کل جامعه است، اما چون بررسی در مورد آنها صورت نگرفته و اطلاعات دقیقی از آنها در دسترس نیست، خطری احساس نمی شود.
دکتر مقصود فقیرپور معاون پژوهشی برنامه ریزی و منابع انسانی سازمان آموزش و پرورش در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران با اعلام این مطلب هدف از پژوهش مشترک انجام شده در زمینه شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان دبیرستانهای شهرستان رشت را اتخاذ تصمیم مناسب برای کاهش مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان عنوان کرد.
وی گفت: نتایج این پژوهش نشان می دهد که شیوع مصرف مواد در بین دانش آموزان سطح رشت با احتساب مصرف سیگار ۲۳ درصد و بدون احتساب آن ۱۳/۱ (سیزده و یک دهم) درصد می باشد که این میزان با احتساب سیگار به تفکیک جنسیت در دختران به ۱۴/۴ (چهارده و چهار دهم) درصد و در پسران به ۳۲ درصد و بدون احتساب مصرف سیگار در دختران و پسران به ترتیب ۶/۲ (شش ودو دهم) درصد و ۱۹/۷ (نوزده و هفت دهم) درصد است.
وی فراوانی مصرف مواد را به ترتیب سیگار، الکل، تریاک، حشیش، اکستاسی و هروئین عنوان کرد و گفت: میزان مصرف مواد با احتساب سیگار در بین دانش آموزان دختر مدارس دولتی ۱۳/۶ (سیزده و شش دهم) درصد و در مدارس غیر انتفاعی ۲۶/۹ (بیست و شش و نه دهم) درصد گزارش شده است.
وی سیگار را به عنوان عاملی برای گرایش به مصرف مواد مخدر دیگر دانست و یاد آور شد: بیشترین انگیزه استفاده مواد، ارضای حسن کنجکاوی می باشد و از دیگر عوامل بروز دهنده می توان به کسب لذت، از بین بردن ناراحتی و تشویق همسالان اشاره کرد.
دکتر فقیرپور همچنین عوامل شخصیتی، خانوادگی، مدرسه ای و اجتماعی را از جمله عوامل موثر و زمینه ساز در گرایش مواد مخدر عنوان کرد و گفت: پایین بودن مهارت های اجتماعی دانش آموزان، وجود تنش در خانواده، ارتباط نامناسب فرزندان و اولیا، وجود اعتیاد در بین اعضای خانواده، بیکاری و حاشیه نشینی عموما سبب گرایش به صرف موادمخدر می شود.
وی با اشاره به نوع نگرش نادرست افراد و اطمینان کامل و غیرواقعی به خود گفت: بسیاری از افراد با تصور اینکه معتاد نخواهند شد، اقدام به مصرف مواد می کنند.
وی خاطر نشان کرد: اعتیاد و گرایش به مصرف مواد مخدر تنها ناشی از یک عامل نیست بلکه مجموعه ای از عوامل در ارتباط با یکدیگر باعث گرایش به مصرف مواد مخدر می شوند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که در سالهای اخیر سن گرایش به مصرف مواد بسیار پایین و حتی به مقطع راهنمایی رسیده است که درابتدا با مصرف سیگار شروع شده و در سالهای بعدی به وابستگی مزمن به سایر مواد منجر می گردد.
وی شیوع مصرف الکل به عنوان دومین ماده مورد مصرف نوجوانان را نگران کننده دانست و گفت: نتیجه ای که از نمونه یک تحقیق پژوهشی حاصل می شود، انعکاس از کل جامعه است لذا می توان گفت که متاسفانه شیوع مصرف الکل در بین خانواده های دانش آموزان به مراتب بیشتر است.
دکتر فقیرپور درمورد انواع جدید مواد مخدر گفت: بسیاری از مواد مانند اکستاسی تحت عناوینی چون افزایش انرژی و لذت عرضه می شوند که دراین راستا دانش و آگاهی اقشار مختلف جامعه باید به گونه ای ارتقاء داده شود تا از عوارض و تاثیرات زیانبار ناشی از مصرف آگاهی کافی بدست آوردند.
وی با تاکید بر لزوم آگاه سازی عمومی جامعه گفت: تحقق این امر تنها از طریق سازمان ها و نهادهای دولتی و حکومتی میسر نخواهد شد و تشکل های غیر دولتی که برخاسته از خود مردم هستند، می توانند نقش خوبی در آگاه سازی عموم جامعه و اقشار مردم داشته باشند.
وی وجود برنامه ای نظام مند، منسجم و مبتنی بر اصول علمی را درتمام بخش های جامعه ضروری دانست و یاد آور شد: وجود تعارض و تناقض در بخش های مختلف پیشگیری معالجه و درمان در سازمان ها و نهادهای متولی و مرتبط، سبب از بین رفتن نتایج مثبت به دست آمده در بخش های دیگر خواهد شد.
دکتر فقیرپور تاکید کرد: پیشگیری باید از سنین بسیار پایین مانند پیش دبستانی و دبستانی آغاز شود که همکاری و توجه بیشتر تمامی نهادها، سازمانها و بالاخض خانواده ها در این امر ضروری است.
وی خاطرنشان کرد:ازآنجا که اعتیاد گامی به سوی ناهنجاریهای بعدی اجتماعی است لذا با پژوهش های انجام شده و نتایج حاصل از آنها که نشان دهنده واقعیات جامعه است، اگر اقدامات موثری در رفع این معضل ویران کننده انجام نگیرد، درآینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود.
وی یادآور شد ممکن است آمارهای بدست آمده عجیب و تکان دهنده باشند که این به دلیل عدم انجام طرح های پژوهشی دراین راستا می باشد اما تا زمانی که اطلاعات درستی موجود نباشد، تلاش برای رفع آن صورت نمی گیرد.
دکتر فقیرپور در پایان خاطر نشان کرد: در زمینه پیشگیری، از یک سو باید اطلاع رسانی به اقشار مختلف جامعه به خصوص نوجوانان صورت گیرد و از سوی دیگر با ایجاد شرایط مناسب زندگی، کاهش فشارهای روانی و محدود کردن امکان دسترسی افراد به مواد، باید برنامه ای جامع و همه جانبه با همکاری تمام نهادها و سازمانها به انجام برسد.
منبع خبر: ایسنا
فرستنده خبر: Hasani

تاریخ بروزرسانی : 2005-12-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو