سفره‌خانه‌های سنتی مجاز به عرضه قلیان

سفره‌خانه‌های سنتی مجاز به عرضه قلیان

در دومین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، ضمن تاکید بر اهمیت تبلیغات علمی و رسانه‌ای در کاهش مصرف دخانیات اعلام شد:«سفره‌خانه‌های سنتی مشمول قانون عرضه قلیان نیستند.» به گزارش سرویس بهداشت ودرمان ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لنکرانی […]

در دومین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، ضمن تاکید بر اهمیت تبلیغات علمی و رسانه‌ای در کاهش مصرف دخانیات اعلام شد:«سفره‌خانه‌های سنتی مشمول قانون عرضه قلیان نیستند.» به گزارش سرویس بهداشت ودرمان ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لنکرانی در این جلسه ضمن تاکید بر نقش رسانه‌ها و تبلیغات به ویژه صدا و سیما در فرهنگ سازی و کاهش مصرف دخانیات در جامعه از عملکرد برخی هتلها در تزئین و استعمال قلیان در لابی هتلها انتقاد کرد. وی با بیان این که صرف تذکر دادن به مراکز متخلف کارساز نبوده، اظهار داشت: باید با اماکنی که مجوز ندارند، برخورد قانونی شود.

بر اساس این گزارش، در این جلسه عنوان شد: ۸۴ درصد سیگاری‌ها در کشورهای در حال توسعه هستند و مصرف سیگار از سال ۸۲ تا ۸۶ از ۱/۳ به ۶/۴ درصد و مصرف قلیان از ۱/۱۴ به ۱/۳۶ درصد افزایش یافته است.

همچنین سالانه ۶۰ هزار نفر در ایران به دلیل مصرف دخانیات می‌میرند و ۱۷۴۰ میلیارد تومان براثر استعمال دخانیات دود می‌شود و هر فرد مصرف ‌کننده قلیان در هر وعده، معادل ۱۰۰ نخ سیگار استعمال می‌کند.

سردار نجفی رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی در این نشست اظهار داشت: ۹۵ درصد شبکه توزیع مواد دخانی غیرمجاز است و «عمده فروش‌ها» تابع هیچ قانون و مقرراتی نیستند.

وی مدیریت شبکه توزیع و قانونمند کردن آن را در کنترل بازار دخانیات بسیار موثر دانست.

فراهانی رئیس مجمع امور صنفی نیز از لغو مجوز عرضه قلیان ۳۰۰ واحد صنفی که دارای سابقه قهوه‌خانه بودند، خبر داد.

گفتنی است، تاکنون ۱۴۰ مرکز مشاوره در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای مبارزه با دخانیات راه‌اندازی شده است. همچنین بر اساس نظر‌سنجی‌های صورت گرفته ۴۸ درصد مردم موافق جمع‌آوری قلیان، ۴۴ درصد موافق فرهنگ‌سازی و ۸ درصد مخالف بودند.

شایان ذکر است، در این نشست ۲ ماده مهم شامل دستورالعمل تعیین عاملین مجاز توزیع و فروش فرآورده‌های دخانی و دستورالعمل اجرایی الصاق هشدارهای بهداشتی بر روی بسته‌های سیگار و مواد دخانی به تصویب رسید.

انتهای پیام

کد

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2008-04-20
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز