سرخوشی«اکستاسی»

سرخوشی«اکستاسی»

ایسنا-اکستاسی ماده‌ای اعتیادآور، توهم‌زا و محرک است که از آن با عنوان قرص عشق یا قرص شادی‌آور نیز یاد می‌شود و علائم جسمانی آنی مانند افزایش فشار خون و افزایش فزاینده توان بدن و همچنین تهوع، خشکی دهان، انقباض یا قفل شدن عضلات به ویژه عضلات صورت و نیز از دست رفتن تعادل از عمده […]

ایسنا-اکستاسی ماده‌ای اعتیادآور، توهم‌زا و محرک است که از آن با عنوان قرص عشق یا قرص شادی‌آور نیز یاد می‌شود و علائم جسمانی آنی مانند افزایش فشار خون و افزایش فزاینده توان بدن و همچنین تهوع، خشکی دهان، انقباض یا قفل شدن عضلات به ویژه عضلات صورت و نیز از دست رفتن تعادل از عمده عوارض مصرف این قرص محسوب می‌شود. قرص‌های اکستاسی از اوایل ورود خود به ایران، یعنی سال‌های ۸۱ و ۸۲ با قیمت بسیار بالا عرضه می‌شدند که این امر موجب شد، گرایش جوانان مرفه به مصرف آن بیشتر باشد.

اگرچه قیمت خرید این مخدر به تدریج به میزان قابل توجهی کاهش یافت، اما شیوع مصرف آن همچنان با افزایش رفاه ارتباط مستقیم دارد، بطوریکه به گفته جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، اکستاسی تنها ماده اعتیاآوری است که از این قاعده کاهش گرایش به مصرف با افزایش سطح آگاهی، رفاه بیشتر و افزایش سن مستثنا است و شیوع مصرف آن در خانواده‌های مرفه بیشتر است.

این قرص‌ها که معمولا به دلیل افزایش شدید احساس تشنگی پس از مصرف، با آب زیاد مصرف می‌شود، اغلب با اشکال مختلفی مانند چکش، قلب، لنگر، کلاه و حروف گوناگون در بازار یافت می‌شوند که این نقوش به همراه ترکیبات رنگی متنوع، شدت، مدت زمان تاثیر و نوع ماده مؤثر در ترکیب قرص را برای مصرف‌کننده مشخص می‌کنند؛ اما به تازگی برخی از تولیدکنندگان اکستاسی از حک کردن نقوش روی قرص‌ها به دلیل صرف هزینه بالا خودداری می‌کنند که به همین دلیل فروش این مواد به عنوان برخی داروهای درمانی نیز به شدت رو به افزایش است.

علایم آنی مصرف اکستاسی به فاکتورهای مختلفی اعم از میزان مصرف، تعداد دفعات مصرف، میزان خلوص ماده موثر، وضعیت روحی و جسمانی، انگیزه و موقعیت مکانی مصرف‌کنندگان ارتباط مستقیم دارد.

در افرادی که برای اولین بار قرص‌های اکستاسی را مصرف می‌کنند، حدود ۳۰ دقیقه پس از مصرف، معمولا علائمی مانند افزایش ضربان قلب، تعریق شدید و انقباض عضلانی ظاهر می‌شود، اما افرادی که به دفعات این ماده را مصرف می‌کنند، معمولا دچار علائمی مانند سوزن سوزن شدن بدن، بی‌قراری، ناآرامی و اضطراب می‌شوند.

با احساس نکردن کم آبی شدید بدن، احتمال بروز سکته قلبی یا مغزی در مصرف کنندگان افزایش می‌یابد

افسردگی شدید پس از مصرف، میل به مصرف مواد اعتیادآور خطرناک تر را افزایش می‌دهد

مصرف اکستاسی همراه با فعالیت شدید بدنی و عوارض جسمانی و روانی مختلف مانند کم آبی شدید، استفراغ و ترس همراه است که این عوارض معمولا پس از تحرکات شدید و طولانی در مکان‌های پرجمعیت مانند پارتی‌ها و میهمانی‌ها در اثر تاثیر پذیری از اطرافیان و در نتیجه مصرف بیشتر افزایش می‌یابد.

تحرکات مصرف کنندگان قرص‌های اکستاسی گاه تا حدی زیاد می‌شود که آب بدن آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد، اما از آنجا که سیستم گیرنده‌های درد در این افراد مختل می‌شود، شخص مشکلات ناشی از کم آبی شدید را احساس نمی‌کند که این معضل گاه در مواردی منجر به بروز سکته قلبی یا مغزی در این افراد نیز می‌شود.

به اعتقاد متخصصان، بزرگترین عارضه مصرف‌کنندگان اکستاسی افسردگی شدید است که در پایان سرخوشی و نشئگی اولیه پس از مصرف بروز می‌کند؛ اما این عارضه با عوارض دیگری مانند بی قراری، اضطراب، خستگی و کوفتگی عضلات و همچنین بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی شدید نسبت به زندگی همراه است. علاوه بر این، از آنجا که پس از اولین مصرف، میل به مصرف مجدد به شدت افزایش می‌یابد، لذا اولین مصرف قرص‌های اکستاسی اولین قدم در راه وابستگی روانی شدید به این قرص‌ها و حتی مواد اعتیادآور خطرناک‌تر محسوب ی‌شود.

تضعیف سیستم ایمنی بدن و کاهش میل جنسی از عوارض مصرف دراز مدت اکستاسی

به گزارش ایسنا، مصرف اکستاسی با خلوص بالا و به دفعات، کارایی و عملکرد سیستم عصبی مغز را به شدت دچار آسیب و حافظه کوتاه مدت را دچار اختلال می‌کند، سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می‌کند و در نتیجه آسیب پذیری بدن را در برابر بیماری‌های عفونی افزایش می‌دهد، به اعضایی از بدن که مسوولیت دفع مواد سمی و زاید را بر عهده دارند، مانند کلیه‌ها و کبد، صدمات جبران ناپذیر وارد می‌کند و کاهش تولید سروتونین مغز که تنظیم کننده میل جنسی، خواب، احساس خشم و عصبانیت و همچنین وضعیت روحی افراد است را موجب می‌شود، اما از آنجا که سروتونین ذخیره بدن کاهش می‌یابد، علاوه بر این که مصرف دوباره اکستاسی حالت نشئگی و سرخوشی را دیگر ایجاد نمی‌کند، تعادل فرد نیز به شدت مختل می‌شود.

گفتنی است، هر چه تعداد دفعات مصرف اکستاسی افزایش یابد، میزان تولید و ذخیره سروتونین مغز کمتر شده و در نتیجه فرد با کاهش شدید میل جنسی، افزایش تحرک پذیری و علایم افسردگی عمیق مواجه می‌شود که این عوارض اشتیاق فزاینده به مصرف مجدد و مصرف مواد اعتیادآور دیگر از جمله حشیش و همچنین سوء مصرف داروها را موجب می‌شود.

انتهای

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-10-16
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز