سالانه ‌٩/۴میلیون نفر بر اثرسیگار…

سالانه ‌٩/۴میلیون نفر بر اثرسیگار…

معاون سلامت وزیر بهداشت گفت: بدون شک ابتکار تهیه معاهده کنترل دخانیات از سوی سازمان جهانی بهداشت که با همت کشورهای عضو و همه دوستداران سلامتی به این مرحله رسیده است، یکی از بزرگترین دستاوردهای این سازمان در عرصه سلامت به شمار می رود که حاصل آن کاهش بار بیماری ها از محیطهای عاری از […]

معاون سلامت وزیر بهداشت گفت: بدون شک ابتکار تهیه معاهده کنترل دخانیات از سوی سازمان جهانی بهداشت که با همت کشورهای عضو و همه دوستداران سلامتی به این مرحله رسیده است، یکی از بزرگترین دستاوردهای این سازمان در عرصه سلامت به شمار می رود که حاصل آن کاهش بار بیماری ها از محیطهای عاری از دخانیات است. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،علویان در دومین کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات که در تاریخ ‌٩ تیر ماه‌ جاری در بانکوک تایلند برگزار شد. افزود: کنوانسیون کنترل دخانیات آغازگر حرکتی جهانی در تقویت پیکره قانونی کشورهای جهان در کنترل، کاهش تقاضای مصرف دخانیات و حفاظت از دود تحمیلی برای افراد غیرسیگاری بوده است.

وی با استناد به گزارشات سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اینکه، مصرف دخانیات امروزه به عنوان اولین علت مرگ قابل پیشگیری در کشورهای جهان بشمار می‌رود، یاد آور شد: سالانه ‌٩/۴ میلیون نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند و هیچ عامل دیگری این میزان مرگ و میر و کشندگی را به همراه ندارد.

معاون سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، افزود: چنین برآورد می‌شود که تا سال ‌٢٠٢٠ تعداد مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار به ‌٩ میلیون نفر برسد که مسولیت اعضای کنفرانس را در راستای کاهش بار بیماری‌های مرتبط با مصرف سیگار که معلولیت و مرگ را بهمراه دارد بیشتر نمایان می‌سازد.

علویان با اعلام این که روند مصرف مواد دخانی در ایران مانند سایر کشورهای منطقه است،گفت: کشور ما در منطقه استراتژیک خاورمیانه قرار دارد و متاسفانه به علت ناامنی‌های موجود و جنگ‌های به راه افتاده توسط قدرت های بزرگ، تشدید مواد دخانی، سلامت منطقه را به خطر انداخته است.

وی با اشاره به این که فقر، ناامنی و بی‌ثباتی نیز در منطقه چالش برانگیز بوده و موجب توسعه مصرف دخانیات شده است، برلزوم توجه به صلح جهانی و حل مشکلات کشورهای منطقه تاکید کرد.

معاون سلامت وزارت بهداشت با بیان این که تصویب قوانین ملی کنترل دخانیات بدون وجود توجه جهانی به مقوله دخانیات نتیجه قابل توجهی نخواهد داشت، گفت: حمایت فنی و مالی از کشورهای در حال توسعه که در معرض آسیب‌های ناشی از قاچاق محصولات دخانی و جایگزینی محصولات دخانی و تبلیغات فرامرزی دخانیات قرار دارند با توجه به افزایش روند مصرف دخانیات و بیماریهای مرتبط در این کشورها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

علویان تاکید کرد:صنایع چند ملیتی دخانیات باید مسولیت هرگونه اقدام در جهت افزایش تقاضای دخانیات را بپذیرند و کشورهای عضو بتوانند توسط این معاهده به حقوق خود در جبران خسارات ناشی از اقدامات صنایع مذکور رسیدگی نمایند.

وی درخصوص فعالیت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه گفت: این وزارتخانه با اعتقاد کامل به تبعات سوء مصرف مواد دخانی، از طریق پیگیری اجرای قانون ملی کنترل دخانیات و کنوانسیون کنترل دخانیات، توسعه خدمات رایگان، مشاوره ترک دخانیات در شبکه بهداشتی کشور، ممنوعیت مصرف مواد دخانی بخصوص قلیان در اماکن عمومی و مراکز تفریحی عمومی، موضوع کنترل دخانیات را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

علویان درپایان خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یکی از کشورهای عضو، حمایت خود را از کنوانسیون بین‌المللی کنترل دخانیات و آمادگی لازم را در اجرای موثر مصوبات این اجلاس با حمایت سازمان جهانی بهداشت اعلام می‌دارد.

گفتنی است، در دومین کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات، فعالیتهای انجام شده در جمهوری اسلامی ایران در خصوص کنترل دخانیات، از سوی سازمان جهانی بهداشت مورد قدردانی قرار گرفت و لوح تقدیر این دبیرخانه به دکتر علویان به نمایندگی از کمیته کشوری کنترل دخانیات و همه سازمانها و اعضای درگیر در تدوین قانون ملی کنترل دخانیات و اجرای مصوبات و قوانین مرتبط با کنترل دخانیات اهدا شد.

علویان در جلسه اهدای لوح گفت: جایزه واقعی زمانی معنا پیدا خواهد کرد که شاهد ریشه کن شدن این پدیده شوم در سراسر کشورهای جهان و رسیدن به دنیایی عاری از دخانیات باشیم.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-07-03
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز