«زخمها را باید دید!»

«زخمها را باید دید!» اعتیاد

ایسنا-ته ذهن کسانی که بدنبال راه‌اندازی «فاروها» هستند از انسانیت ساقط‌ شدن معتاد است جمع‌آوری مخصوص زباله است نه انسانها دکتر رفیعی ،رییس مؤسسه تحقیقات اعتیاد داریوش نیز در ادامه میزگرد ایسنا با اشاره به این که در خصوص اظهارات مسؤولان پیرامون درمان اعتیاد احساس دوگانه پیدا می‌کند، گفت: متاسفانه فرهنگ جامعه ما شده که […]

ایسنا-ته ذهن کسانی که بدنبال راه‌اندازی «فاروها» هستند از انسانیت ساقط‌ شدن معتاد است
جمع‌آوری مخصوص زباله است نه انسانها
دکتر رفیعی ،رییس مؤسسه تحقیقات اعتیاد داریوش نیز در ادامه میزگرد ایسنا با اشاره به این که در خصوص اظهارات مسؤولان پیرامون درمان اعتیاد احساس دوگانه پیدا می‌کند، گفت: متاسفانه فرهنگ جامعه ما شده که همه از کلماتی نظیر جمع‌آوری برای امور آسیبها و آسیب‌دیدگان استفاده کنیم، جمع‌آوری برای زباله است، بارها گفته می‌شود آلودگی بصری، در حالیکه اینها واقعیات جامعه هستند.

وی با طرح این سؤال که چرا نباید زخممان را ببینیم تا بتوانیم درمانش کنیم، تصریح کرد: در ته ذهن فردی که معتقد است معتادان را باید در اردوگاه جمع کرد، نادیده گرفتن زخمی است که نیاز به مرحم دارد و این کار نه اخلاقی، نه مذهبی و نه علمی است.
به گفته رفیعی در انتهای ذهن افرادی که به دنبال راه‌اندازی «فارو»ها هستند این است که معتادان از انسانیت ساقط شوند؛ این در حالیست که اگر اعتیاد را در یک فرایند یا طیف در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که بسیاری از ما نیز ممکن است در این فرایند باشیم.
وی با تأکید بر این که دستگاههای مرتبط با درمان اعتیاد در چند سال گذشته پیشرفت بسیاری داشتند، اذعان کرد: در سال ‏۸۱، حداکثر ۲۰ هزار نفر در ۷۰ مرکز دارای مجوز، تحت درمان بودند این در حالیست که هم اکنون حدود ۲۰۰ هزار نفر در ۶۰۰ مرکز تحت درمان هستند و هم اکنون ایران در بحث کاهش آسیب از بسیاری کشورهای پیشرفته جلوتر است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی در خصوص ارزیابی انجام شده پیرامون مراکز کاهش آسیب، گفت: در این مقایسه مشخص شد که تزریق از ۱۰۰ به ۱۶ درصد و تزریق مشترک نیز از ۴۰ به ۴ درصد کاهش یافته و در نهایت با استفاده معتادان از این مراکز ۴۰۰ میلیارد تومان، یعنی ۷ برابر کل بودجه اعتیاد کشور، صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: ما هم معتقدیم اعتیاد باید جرم تلقی شود، اما اشکال کار نه در جرم‌انگاری بلکه در مجازاتی است که برای آن تعیین شده که نه مؤثر و نه انسانی است؛ لذا پلیس به جای بردن معتادان به اردوگاه باید آنها را به سمت مراکز درمانی و کاهش آسیب هدایت کند.

رفیعی در خصوص اظهارات مسؤولان نیروی انتظامی مبنی بر این که این نیرو در قالب مرکز شفق موفق شده است تا این مرکز را به عنوان اولین مرکز پاک در کشور اداره کند، اظهار کرد: ما تجربه قرچک را نیز در این مورد داریم، جوجه را آخر پاییز می‌شمارند.

آیا می‌خواهیم به ۱۵ سال پیش بازگردیم؟

دکتر رفیعی در ادامه ضمن انتقاد از تصمیمات اخذ شده در جلسه ۱۱۸ ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص راه‌اندازی مجدد اردوگاهها، اذعان کرد: اسفبار این است که ما ۱۵ سال پیش نیرو صرف و استدلال، مبادله کردیم تا رسیدیم به امروز که تعداد زیادی مراکز درمانی و کاهش آسیب وجود دارد و تفکر غیراخلاقی متصور شده «کاهش آسیب اعتیاد» را در جامعه جا انداختیم و امروز می‌خواهیم مجددا به ۱۵ سال پیش باز گردیم.

وی ادامه داد: اگر چه امروز بعضی از مراکز درمانی هر شش ماه یکبار منتظرند تا مرکز درمانی‌شان تعطیل شود؛ با این همه امروز فرایند خوبی در بحث درمان اعتیاد شکل گرفته اما نمی‌دانم بر چه اساس مجددا تصمیم گرفته می‌شود تا هزینه های ۱۵ سال گذشته بر باد رود، البته نامه ۷۸ نفر هیچ ربطی به بهزیستی‌چی‌ها ندارد.

«طرح نجات هیچ ربطی به بهزیستی‌چی‌ها نداشت!»

به گفته وی اگر چه نیروی انتظامی نامه ۷۸ نفر از اساتید در اعتراض به این حرکت را نادیده گرفته و اظهار کرده است طرح «نجاتی» در کار نیست و این را بهزیستی‌چی‌ها برای خود درست کردند؛ اما باید گفت این برنامه هیچ ربطی به بهزیستی‌چی‌ها ندارد؛ چراکه امضاکنندگان آن هم شخصیتهای حقیقی هستند.

مراکز اردوگاهی مخالف طرحهای کاهش آسیب اعتیاد هستند

دکتر عزیزی، معاون دفتر پیشگیری از اعتیاد بهزیستی استان تهران نیز با بیان این که در ارزیابی بهزیستی با همکاری ستاد از نحوه اجرای طرح «شفق» مشخص شد که مراکز اردوگاهی مخالف طرحهای کاهش آسیب اعتیاد هستند، اظهار کرد: هم اکنون اولویت اول در درمان کاهش آسیب بوده و این در حالیست که مراکز اردوگاهی سبب گسترش HIV/ ایدز می‌شوند و این مهمترین خطر نگهداری اردوگاهی معتادان است.

مثلثی به نام «تولید علم توسط متخصص، پخش علم از سوی سازمان غیردولتی و تبلیغ در رسانه» الگوی موفق درمان اعتیاد است

وی ادامه داد: اگر معتادان از همان ابتدای کار به مراکز DIC منتقل شوند، ماندگاری‌شان در درمان بیش از ماندگاری پس از ترخیص از اردوگاه است.

عزیزی با توصیه درمان دادگاه مدار و ضرورت آمادگی یافتن تمامی دستگاهها جهت اجرای آن خاطرنشان کرد: معمولا عمده علت عدم موفقیت کشورها در یک زمینه را در این می‌دانند که مدیران و تاثیرگذاران آن ، تفکر تخصصی نداشته‌اند اما خوشبختانه هم اکنون متخصصان جامعه ما در بحث اعتیاد در سطح جامعه تولید دانش کرده و آن را بومی می‌کنند.

خیلی از اوقات معتاد را با اعتیاد اشتباه می‌گیریم

عزیزی افزود: بر این اساس متخصص، تولید علم کرده، سازمان غیردولتی آن را بین مردم پخش کرده و رسانه آن را تبلیغ می‌کند. با این مدل بزودی شاهد تغییر نگرش نسبت به اعتیاد در جامعه خواهیم بود.

وی با بیان این که یک تا دو دستگاه هم اکنون در مباحث جدید اعتیاد، اشراف چندانی ندارند اذعان کرد: در حال حاضر که یک سازمان غیردولتی با مردم همراه شده و برای رفع مشکلات اعتیاد و معتادان، DIC راه‌اندازی می‌کند و معتاد خیابانی صبح به صبح سرنگ خود را از مرکز دریافت می‌کند، این نشان می‌دهد که برنامه کاهش آسیب اعتیاد، کاملا با مقولات فرهنگی ما عجین است.

معاون دفتر پیشگیری از اعتیاد بهزیستی استان تهران، با اشاره به این که با فرض وجود ۷۰ میلیون جمعیت در ایران و تمرکز یک پنجم آن در تهران، جمعیت پایتخت حدود ۱۴ میلیون نفر خواهد بود، گفت: با فرض خوشبینانه، اگر آمار معتادان را ۲میلیون نفر بدانیم، بر اساس آمار سال ۷۹ بهزیستی با UNODC ، حدود ۴۰۰ هزار نفر در تهران معتاد هستند که با فرض وجود ۱۱۶ هزار معتاد تزریقی کل کشور ، ۳۳ هزار نفر نیز در پایتخت تزریقی‌اند.

عزیزی در پایان گفت: بر این اساس دستگاههایی که قصد دارند در خصوص حل مشکل معتادان در تهران فعالیت کنند باید به فکر جای نگهداری و برنامه‌ریزی برای ۴۰۰ هزار معتاد باشند.

به گفته وی متاسفانه خیلی از اوقات معتاد را با اعتیاد اشتباه می‌گیریم و فکر می‌کنیم مبارزه با اعتیاد با دستگیری معتاد برطرف می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2006-11-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو