روشی جدید برای مقابله با اعتیاد به الکل

روشی جدید برای مقابله با اعتیاد به الکل اعتیاد

ایسنا-دانشمندان با تولید یک ماده شیمیایی جدید، موفق به کشف روش جدیدی برای متوقف کردن میل به مصرف نوشیدنی های الکلی در انسان شدند. به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک گروه از دانشمندان مؤسسه هووارد فلوری در شهر ملبورن استرالیا با انجام این پژوهش دریافته‌اند که متوقف کردن فعالیت سیستم ارکسین در […]

ایسنا-دانشمندان با تولید یک ماده شیمیایی جدید، موفق به کشف روش جدیدی برای متوقف کردن میل به مصرف نوشیدنی های الکلی در انسان شدند. به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک گروه از دانشمندان مؤسسه هووارد فلوری در شهر ملبورن استرالیا با انجام این پژوهش دریافته‌اند که متوقف کردن فعالیت سیستم ارکسین در مغز به کمک این ترکیب شیمیایی جدید هم چنین می‌تواند از بازگشت این میل در فرد جلوگیری کند. اعضای این تیم تحقیقاتی در این باره یاد آور شدند که این کشف می‌تواند به پیشرفت و گسترش تولید داروهایی که می‌توانند به عنوان متوقف کنندگان ارکسین عمل کننند، منتهی شود.
همچنین تصور می‌شود که سلول‌های تولید کننده ارکسین نقش قابل ملاحظه‌ای در تنظیم تغذیه دارند و بنابراین محققان معتقدند که هم چنین می توانند با کمک این روش اختلالات تغذیه‌یی را معالجه کنند.
آمارها حاکی از آن است در کشور انگلیس شمار مرگ و میر و بیماریهای مربوط به مصرف نوشیدنی‌های الکلی رو به افزایش است.
به گزارش ایسنا، بر اساس آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار ملی در این کشور، نرخ مرگ و میر ناشی از مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها در سال ۲۰۰۱ در انگلیس، ۴ هزار و ۱۴۴ نفر بود در حالی که در سال ۲۰۰۵ این رقم به ۸ هزار و ۳۸۶ نفر رسیده است.
سلولهای ارکسین در بخشی از مغز هستند که هیپوتالاموس نام دارد.
در مطالعه بر روی موشها یک تیم پژوهشی به سرپرستی دکتر اندرولارنس موفق به تولید ترکیبی شدند که تاثیرات وجدآمیز ناشی از ارکسین را متوقف می‌کند.
در یک سری از آزمایشات الکل را به طور آزادانه در اختیار موش‌هایی قرار دادند که به آنها ماده متوقف کننده ارکسین تزریق شده بود و در نتیجه محققان مشاهده کردند که این موش‌ها از نوشیدن الکل امتناع می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر لارنس در این باره اظهار داشت: ارکسین احساس وجد آمیز ناشی از نوشیدن الکل را تشدید می‌کند؛ بنابراین محققان می‌توانند با دارویی که بتواند سیستم ارکسین را در انسانها متوقف کند، میل به نوشیدن الکل را در افراد از بین برده و هم چنین مانع از بازگشت این میل شوند.

دانشمندان در حال حاضر مشغول انجام مطالعات بیشتری برای کشف دقیق نحوه فعالیت سیستم ارکسین در مغز هستند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو