رهایی از دام اعتیاد با استفاده از یوگا - اعتیاد

رهایی از دام اعتیاد با استفاده از یوگا

رهایی از دام اعتیاد با استفاده از یوگا اعتیاد

از:دایره المعارف ومتافیزیک درمان خوشایند دیگر از راه رنگ است. در نقطه ی شروع، رنگ سبز چمنی اثرات شفا بخشی فراوان دارد. گل های تازه، هم خوشبو هستند، هم رنگ آنها روی قلب اثر می گذارد. کسانی که در مرحله ترک هستند، بهتر است هر هفته یک دسته گل خریداری کنند تابدین ترتیب بابت رضایت […]

از:دایره المعارف ومتافیزیک
درمان خوشایند دیگر از راه رنگ است. در نقطه ی شروع، رنگ سبز چمنی اثرات شفا بخشی فراوان دارد. گل های تازه، هم خوشبو هستند، هم رنگ آنها روی قلب اثر می گذارد. کسانی که در مرحله ترک هستند، بهتر است هر هفته یک دسته گل خریداری کنند تابدین ترتیب بابت رضایت واستفاده نکرن از مواد یا الکل از خود قدردانی کرده باشند. هم چنین می توانند از رنگ در گزینش لباس ها و پوشش های خود از رنگهایی که دوست دارند هم بهره بگیرند. در قانون کلی، از رنگ سیاه، قهوه ای و طوسی که باعث بروز افسرده گی شود باید دوری کرد. کاربرد رنگ های روشن، اثر خوبی بر رفتار های فرد هم در خانه و هم در محل کار دارد.
سم زدایی
در آیورودا، روشی ۳ مرحله ای به نام «پانچاکارما» برای سم زدایی وجود دارد. گفتنی است این مراحل ، آماده سازی، پاک سازی و جوان سازی را در بر می گیرد. در نتیجه ، زمان بر است و باید به کمک متخصصان واجد شرایط صورت گیرد. گاهی کسی که در مراحل نخستین بهبودی قرار دارد، باید پیش از اعمال درمان های حذفی، کمی از لحاظ بنیه قوی شود. بدین منظور می تواند بطور مرتب از «تریفالا» استفاده کند، این ماده هم تقویت کننده است، و هم باعث سم زدایی می شود. استفاده از تریفالا دستور آیورودای کلاسیک است، که سه میوه ی «آمالاکی»،« هارتیاکی» و «بیهتیاکی» را در بر می گیرد.
پیروی از این دستور خوراکی ، هر سه دوشا را متعادل می کند. حتی اگر در مدت زمان طولانی به کار برده شود، اثر مخرب نخواهد داشت. در این ماده خوراکی ویتامین C به مقدار فراوان وجود داشته، و اثر آنتی اکسیدان قوی دارد.
غذای مورد تایید آیورودا، کیچاری است، کیچاری محلولی است از(برنج با سماتی، هسته ی خرد شده ی انبه، کره ی آب شده و تعدادی ادویه جات این غذا ، نیروبخش و آسان هضم است. به راحتی پخته می شود کیچاری دستگاه گوارشی را تمیز و پاک و روان می کند. خوردن کیچاری استفاده از تریفالا و انجام روزانه آبهیا نگا به مدت ۳ تا۱۰ روز می تواند به یک روند سم زدایی در منزل تبدیل شود.
آسانا
ورزش فیزیکی یوگا (آسانا) برای پرورش بدن، افزایش توانایی ذهنی و ظرفیت روحی است. تمرینات یوگا به سلامتی ستون فقرات کمک فراوانی می کند، و عملکرد اعضای داخلی بدن را نیز بهبود می بخشد. هم چنین برای سیستم عصبی و سیستم ترشحات داخلی ( هورمون ها و غدد) مفید است. بنابراین ، سلامتی وتعادل را به کل سیستم بدن باز می گرداند. اغلب مراکز سم زدایی/ توانبخشی، امروزه کلاس های یوگا را پیشنهاد می کنند، زیرا با انجام این تمرینات، مریض احساسراحتی کرده، نتایج مفیدی به دست می آورد. گفتنی است، ورزش آسانا، شامل تمرینات ملایم، با احتیاط و متعادلی است که انجام آن احساس آرامش را در انسان ایجاد زندگی ) را متعادل و جابه جا می کند. در نتیجه ، زوال و عدم تعادل ناشی از مصرف بی رویه ی الکل و مواد مخدر را از بین می برد. آسانا های یوگا به افزایش تمرکز فکر کمک کرده، و در نهایت ، دقت و هوشیاری را بالا می برد.

پرانایاما(تنفس درست)

راهکارهای تنفسی، مانند نفس عمیق، با استفاده از عضله های شکم، به حفظ تعادل و آرامش ذهن کمک کرده ذهن، فرد را روشن و هوشیار می کند. این راهکار، در هر زمان دلخواه صورت می گیرد. بیشتر مردم، نفس سطحی می کشند. در حالی که نفس عمیق، سیستم عصبی مرکزی را آرام می کند، و به آن قوت و نیرو می بخشد. این راهکار، روش مهمی برای غلبه بر اعتیاد است.

ریلکسیشن(رها سازی)

تمرینات رها سازی، برای کاهش اضطراب و بحران های ذهنی مفید است. با توجه به تحریک افراطی بدن به سبب مصرف الکل و مواد مخدر، دراین گروه، بی خوابی و ضعف اعصاب وجود دارد. یک راهکار ساده مانند شاوآسانا( حالت وانهادگی) اگر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز انجام شود، بدن و ذهن را آرام واستوار و متعادل می کند. دراین تکنیک ، نخست ریلکسیشن انجام می گیرد، یعنی هر بخش از بدن از نوک پا تا سر منقبض و سپس رها می شود. در حین انجام این کار، مرتب در ‌ذهن گفته می‌‌شود: من انگشت پا، پا، زانو، پشت،… را رها می کنم. توانایی رها سازی هوشیارانه بدن و ذهن را فروشی قوی برای افزایش ارزش شخصی و اعتماد به نفس است.

مثبت اندیشی و مراقبه

«تمام گونه های اعتیاد، نوعی وابستگی روانی است. با تلاش برای ارتباط با «خویش واقعی» باید به این حقیقت، توجه فراونی شود. «خویش واقعی » غیر وابسته و از اثرات محیطی متعالی تراست.»

برای چیره شدن بر اختلالات ذهنی باید با روش کارو عملکرد ذهن آشنا شد. کسانی که مشکل اعتیاد دارند، در حقیقت ذهن شان خارج از کنترل است. اعتیاد در ذات عقل است. تا آن اندازه افکار را وسوسه می کند، که انسان به تکرار و تکرار کار خویش تمایل پیدا می کند. نظام اعتیاد بر پایه ی عادت و تصورات منفی است. ذهن تصور می کند، که الکل یا مواد مخدر، یک راه حل است، و بر طبق عادت، آن را انتخاب می کند. چرخه یی در زندگی انسان ایجاد می شود، که رهایی از آن مشکل است. مثبت اندیشی و مراقبه، راهکارهایی را ارایه می دهند، که عملکرد ذهن را کند می کند. سپس عادت آن تغییر می یابد. گام نخست، افزایش زمان میان نیاز به مصرف، عادت فکری و عمل است. این راهکارهای ذهنی به عملکرد صحیح مغز کمک می کند و با جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی، ذهن را روشن و بی آلایش می سازد.

در ابتدای کار، مثبت کردن ذهن کار دشواری به نظر می رسد. زیرا ذهن به سبب عادت غلط و ویرانگر ، سست و بی اراده شده است.شرکت در برنامه «ست سنگ» sat saunyیعنی بودن با گروهی که عاقل و معنوی و مثبت اندیش هستند، و تمرینات معنوی انجام میدهند راهی است برای متعالی کردن ذهن و روح .

برنامه ست سنگ برای معتادان جلسات ۱۲ گانه ی دوستی است برای، سود بردن افراد جدید از گروهی افراد اهل معرفت که به انجام مراقبه و خواندن کتابهای معنوی مشغولندو اکنون در دوران خودداری ازمصرف (ترک) هستند. داستان این گروه به خوبی می گوید، که چه بودند(شناسایی) چه اتفاقی افتاد( لحظات پاک شدن از مواد) و اکنون چه هستند( تجربه ی زندگی به معنای واقعی) زمانی که امکان حضور در جلسات سات سنگ وجود ندارد، خواندن سرگذشت و گواهی کسانی که به تعادل رسیده اند، کمک فراوانی می کند.

این مطالب در متون ۱۲ گانه در دسترس هستند. ست سنگ به انسان ها القا می کند، که کار درست را انجام دهند. اعتیاد به خودی خود ویرانگر است. بنابراین حضور در کنار کسانی که ما را عاشقانه دوست دارند، به ما کمک می کند در گذر زمان، خودمان را دوست داشته باشیم . ما از بیرون کمک می گیریم، تا زمانی که درون مان به کمک ما بیاید. زمانی که معتادان، احساس عشق و درک متقابل رااز سوی دیگران دریافت کنند، بهتر می توانند از خود مراقبت کنند، ذهن معتادانی که به سبب مصرف الکل یا مواد مخدر ویران شده، است دچار وسواس های شدید و اضطراب، است. پس باید همه ی امور را دوباره یاد بگیرند؛ تحت تاثیر کسانی باشند، که شاد و قوی هستند. باید شجاعت رویارویی با مشکلات را داشته باشند و این کاراز طریق با معاشرت با انسان های شجاع ، راستگو، عاشق و دلسوز بیشتر مسیر خواهد بود. پشتیبانی بی قید و شرط، بسیار لازم است و اطرافیان باید آن ها را به خاطر قرار گرفتن در مسیر جدید زندگی ، تشویق کنند.

ترکیب ۴ روش یوگا «کارما، بهاکتی، راجا ، جنانا»

اعتیاد ، بیماری بدن، ذهن و روح است. یوگا، هر انسان را شخصیتی کل نگر از سه بعد (فیزیکی، روحانی، و سببی) می بیند. ترکیب ۴ روش یوگا، راهکار صحیحی را ارایه می دهد: ۱٫ تمرینات تنفسی و فیزیکی ها تایوگا.

۲٫ مدیتیشن و آنالیز ذهنی در راجا یوگا. ۳٫ فارغ از دور شدن از نفس بودن در کارما یوگا( رفتار بدون انگیزه ی خود پرستی) ۴٫ پرس و جوی فلسفی درباره ی (من که هستم) و ارتباط من با جهان هستی چیست؟( جنانایوگا) تمرینات این ۴ روش یوگا باید روزانه، مختصر و کوتاه صورت گیرد. این ابعاد یوگا برای بازگشت سلامت، کمال و روحیه ی جنگ با اعتیاد لازم است. تمرینات گوناگون به انسان ها کمک می کند، تا در خلال مدتی که در مرز سلامت هستند، و رفتار و روش زندگی و کنترل نفس خود را پیش می برند، در زندگی روز مره ی خود قدرت انتخاب هم داشته باشند. برای قرار گرفتن درمسیر شفابخشی و کمال ، باید انسان از نفس خود بیرون بیاید؛ وحقیقت اصلی زندگی را بداند. کار ما یوگا قابلیت رها شدن از نفس و زندگی در جهت کمک به هم نوع ودستیابی به قدرتی ماورای قدرت نفس می باشد،. بهاکتی یوگا، تمرینی برای واگذاری نفس با از خودگذشتگی و پرستش است. فعالیتی که امروزه در غرب رواج بسیاری دارد، (مناجات کردن و تکرار کردن ذکر) است. روش مطمئن است برای شفایابی که با انجام آن احساس مثبتی را از خوشی و عشق واتصال به منشأ هستی، در انسان پدید می آورد.
راجایوگا، متشکل از ۸ راهکار برای پاک سازی از طریق تمرینات یاما، نیاما، آسانا،… است. این تمرینات راهنمایی برای انظباط شخصی و کنترل ذهن در جهت مثبت است، که دقیقا ً خلاف همه ی عادت های دوران اعتیاد است. این پاک سازی به مدیتیشن می انجامد. راهکار مطمئنی برای اتصال آگاهانه با استفاده از قدرت و نفس عالی مرتبه. ، نفس واقعی را تصدیق می کند. زمانی که سرشت واقعی را تشخیص می دهیم، جنانایوگا همه ی مشکلات روانی از ریشه درمان خواهند شد. تصدیق و شناسایی نفس، همه ی هوس ها، احساس کمبودها، مشکلات ارزش دادن به خود و رفتارهایی را که به شکست نفس می انجامد، از بین می برد. ترکیب روانی یوگا وفلسفه ی یوگایی نفس درکنار روش زندگی آیورودایی، مسیری مطمئن و درست برای درک نفس در کنار روش زندگی آیورودایی است و آن، مسیری مطمئن و درست برای درک نفس به جای تخریب نفسانی است. این ترکیب قدرتمند را در درمان از طریق یوگا، می توان تجربه کرد، که در باهاما، هند، نیویورک و کالیفرنیا در سال ۲۰۰۷ اجرا شده است

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2009-06-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :