رشد سریع استعمال دخانیات زنگ خطر جدی

رشد سریع استعمال دخانیات زنگ خطر جدی اعتیاد

رئیس انجمن متخصصین ریه ایران تاکید کرد: رشد سریع استعمال دخانیات و آلودگی هوا زنگ خطر جدی برای جامعه است و مسوولان کشور دراین زمینه تدبیر کنند. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتررضوان رضایی عدل رییس انجمن متخصصین ریه ایران با اشاره به برگزاری ششمین کنگره سراسری بیماریهای ریه و […]

رئیس انجمن متخصصین ریه ایران تاکید کرد: رشد سریع استعمال دخانیات و آلودگی هوا زنگ خطر جدی برای جامعه است و مسوولان کشور دراین زمینه تدبیر کنند. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتررضوان رضایی عدل رییس انجمن متخصصین ریه ایران با اشاره به برگزاری ششمین کنگره سراسری بیماریهای ریه و مراقبتهای ویژه ( از ۲۸ فروردین ماه ۸۶ به مدت ۴ روز در تهران)، خاطرنشان کرد: این کنگره هر دو سال یکبار با هدف ارائه جدیدترین دستاوردهای پزشکی و ارتقای سطح دانش پزشکان ایرانی در زمینه بیماریهای ریه و مراقبتهای ویژه برگزار می‌شود. وی در ادامه افزود: امروزه بیماریهای ریوی از شایعه ترین بیماریها در کشور محسوب می‌شوند که آلودگی هوا و استعمال روزافزون دخانیات از عمده ترین دلایل بیماریهای ریوی هستند.
رییس انجمن متخصصین ریه ایران، بیماریهای ناشی از آلودگی هوا را تهدید کننده سلامت شهروندان کلانشهرها توصیف نمود و تصریح کرد: افزایش سریع تعداد وسایل نقلیه موتوری، هجوم جمعیت به کلانشهرها، کمبود بارندگی و غیره از جمله دلایل اصلی آلودگی هواست.

دکتررضایی عدل ادامه داد: اگر چه معضل آلودگی هوا در اکثر نقاط شلوغ دنیا وجود دارد اما این مشکل زیست محیطی در کلانشهرهای ما حادتر است به نحوی که در سالهای اخیر تهران جز آلوده ترین شهرهای جهان بوده است و تداوم این روند خطرناک موجب خواهد شد شیوع بیماریهای ریوی در سالهای آتی به شدت افزایش یابد. لذا جلوگیری از این تهدید جدی نیازمند توجه و همت مسوولان و فرهنگسازی است.

وی همچنین استعمال دخانیات را یکی از عوامل اصلی افزایش شیوع سرطان ریه و بسیاری دیگر از بیماریهای قلبی عروقی و مغزی در کشور توصیف کرد و افزود: متاسفانه سن ابتلاء به استعمال دخانیات در کشور به سرعت در حال کاهش می‌باشد که این حقیقت تلخ و بسیار نگران کننده‌ای است.

رییس انجمن متخصصین ریه ایران، تبلیغ برای ارتقای سطح سلامت جامعه را بخشی از وظایف حرفه‌ای پزشکان دانست و گفت: دولت مسؤول تامین سلامت مردم است لذا باید تمهیدات لازم را برای جلوگیری از شیوع استعمال دخانیات و نیز کاهش آلودگی هوا انجام دهد.

وی در مورد برگزاری ششمین کنگره بیماریهای ریه و مراقبتهای ویژه نیز گفت: برگزاری این کنگره فرصت مناسبی برای ارتقای سطح معلومات پزشکان کشور در حوزه تشخیص و درمان بیماریهای ریوی است.

دکتررضایی عدل ششمین کنگره بیماریهای ریه و مراقبتهای ویژه را متفاوت از کنگره های پیشین توصیف کرد و گفت: به دلیل قرابت بیماریهای ریوی با بیماریهای قلبی، عروقی و عفونی و غیره در کنگره ششم امکان شرکت گروههای مختلف پزشکان فراهم شده است.

همچنین مهمانانی از کشورهای اروپایی و آمریکا و استرالیا نیز حضور خواهند داشت که باید از تجارب علمی آنان نهایت استفاده را برد.

همچنین از دیگر ویژگیهای کنگره ششم برگزاری کارگاههای آموزشی و سمپوزیومهای تخصصی است.

به گفته رییس انجمن متخصصین ریه ایران، این کنگره سراسری، واجد امتیازات آموزش مداوم است که اغلب گروههای پزشکی مشمول استفاده از امتیازات آموزشی آن هستند که با توجه به الزامات قانونی کسب امتیاز اموزش مداوم جامعه پزشکی برای تمدید اعتبار پروانه‌های مطب گروههای مختلف پزشکان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتررضایی عدل در پایان اطلاع رسانی در زمینه راههای پیشگیری از بیماریهای ریوی را امری مهم توصیف کرد و گفت: رسانه‌ها در فرهنگسازی و ارتقای سطح سلامتی جامعه نقش بسیار زیادی دارند.

گفتنی است، پزشکان علاقمند می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به دبیرخانه کنگره مستقر در دفتر انجمن متخصصین ریه ایران واقع در تهران،‌ خیابان طالقانی غربی، خیابان سرپرست شمالی، ساختمان شماره دو نظام پزشکی، طبقه سوم مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن ۸۸۹۶۹۷۴۰ و۹ – ۸۸۹۷۸۲۷۱(داخلی ۲۹۰) تماس بگیرند.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2007-04-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو