راه‌اندازی سامانه کارت هوشمند معتادان

راه‌اندازی سامانه کارت هوشمند معتادان

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از طرح‌ریزی سامانه‌ای بین مراکز اعتیاد و نیروی انتظامی و راه‌اندازی این سامانه از سال آینده خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه کارتهای هوشمندی در اختیار معتادان قرار می‌گیرد که علاوه بر اینکه سوابق درمانی معتادان در آن کاملا محفوظ است به هیچ وجه قابل جعل نخواهد […]

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از طرح‌ریزی سامانه‌ای بین مراکز اعتیاد و نیروی انتظامی و راه‌اندازی این سامانه از سال آینده خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه کارتهای هوشمندی در اختیار معتادان قرار می‌گیرد که علاوه بر اینکه سوابق درمانی معتادان در آن کاملا محفوظ است به هیچ وجه قابل جعل نخواهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر اسماعیل احمدی مقدم شب گذشته در مراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره آثار مکتوب در حوزه مبارزه با مواد مخدر، با تاکید بر اینکه با روش‌های سعی و خطا به دنبال حل مسایل پیچیده اجتماعی از جمله اعتیاد بودن غلط است. گفت : ما به جای اینکه خیلی کار کنیم، باید یک مقداری هم فکر کنیم، زیرا در حال حاضر ما بیشتر تلاش می‌کنیم که کار کنیم نه فکر کنیم و از هزینه کردن یک ریال برای تحقیق هم هراسانیم، در حالی که نتیجه این امر تنها از دست رفتن چندین سال فرصت و هزینه‌های فراوان است.
وی تصریح کرد : تلاش می‌کنیم، سازمان خود را در حوزه کاری به یک سازمان یادگیرنده تبدیل کنیم، زیرا برای مثال دانشگاه ممکن است، مرکز علم‌آموزی اما مرکز یادگیرندگی نباشد در حالی که یادگیرنده بودن، رشد، تحول خواهی و توسعه را موجب می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود : متاسفانه پژوهش در کشور ما گذشته گرا و تنها ناظر بر حل مشکلات است؛ این در حالی است که در کشورهای پیشرفته، آینده‌پژوهی محور عمده برنامه‌ها قرار گرفته است.

احمدی مقدم با اشاره به اینکه کشورهای عقب مانده که تنها به دنبال کشورهای پیشرفته حرکت می‌کنند، تنها در قالب سناریوهای از پیش نوشته شده آن کشورها قرار می‌گیرند، افزود: امروز مشکل ما هروئین و تریاک است، اما مساله فردای ما، قطعا این نیست و متاسفانه ما از معضلات آینده در این زمینه غافل هستیم.

وی افزود : مواد مخدر در برهه زمانی کنونی مساله پیچیده، چند بعدی و با دامنه وسیع است که افق و آینده مشخصی هم ندارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: گرایش به مواد مخدر معمولا ناشی از آشفتگی‌های روانی است و تا علت‌های اصلی برطرف نشود، معلول‌ها را نمی‌توان تعریف کرد.

احمدی مقدم، فرار از یاس، سرخوردگی، آشفتگی، تسکین موقت و لذت جویی را از عمده دلایل گرایش به مواد مخدر عنوان کرد و افزود : لازمه حل مساله‌ای به پیچیدگی اعتیاد تفکر بیشتر است، در حالی که راهکارهایی که هم اکنون برای حل این مساله مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها هزینه‌های زیاد و نتایج نامعلوم دارد.

وی با بیان این که برای حل مساله مواد مخدر نیازمند الگوهای وارداتی نیستیم، گفت: هیچ فرمول اجتماعی از جامعه به جامعه دیگر تعمیم پذیر نیست، لذا همه باید برای حل مساله مواد مخدر کمک کنند و هیچ کس دگمی به خرج ندهد.

مشاور رییس جمهور، با تاکید بر این که مساله محوری و انجام تحقیقات کاربردی در حوزه‌های مختلف مبارزه با اعتیاد باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: باید از فضای آینده اعتیاد در کشور تصویرسازی کنیم.

وی با اشاره به این که تکنیک شبیه‌سازی آینده هم اکنون در موسسات آیندپژوهی آمریکا دنبال می‌شود، تصریح کرد: باید بدانیم که آینده مواد مخدر در کشورمان چه خواهد بود و از قبل خود را برای پیشگیری از آسیب‌ها آماده کنیم که البته این امر مستلزم تغییر پارادایم‌ها و حتی در مواردی تغییر زمین مبارزه است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اذعان به این که هم اکنون هر چه درست می‌کنیم با سرعت بیشتری خراب می‌شود، بر لزوم عبور کردن از این مرحله و رسیدن به مرحله پیشگیری اجتماعی تاکید و تصریح کرد: تقویت سرمایه‌های اجتماعی و اعتمادسازی بین دولت و جامعه در حل مساله مواد مخدر بسیار موثر است.

احمدی مقدم با بیان این که هر چقدر در پژوهش در زمینه اعتیاد سرمایه‌گذاری کنیم از هزینه‌های اضافی دیگر صرفه‌جویی خواهیم کرد، اظهار کرد: علم و پژوهش محصول کل بشر است و در انحصار خطوط سیاسی قرار نمی‌گیرد، لذا ما نباید خود را از دیدگاه دیگران محروم کنیم.

وی گفت: انتظار داریم که مردم و صاحبنظران انتقادات خود را در زمینه وضعیت کنونی و اقدامات انجام شده در زمینه مبارزه با مواد مخدر را به صورت مکتوب ارائه دهند.

مشاور رئیس جمهور در پایان این مراسم در جمع خبرنگاران، در ارتباط با نقش رسانه‌ها در مبارزه با مواد مخدر گفت: نقشی که امسال از سوی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما پس از آغاز طرح ” نجات ” و مطرح شدن بحث کاهش آسیب و معتادان ایفا شد، نقش خوبی بود، اما متاسفانه این نقش عمق زیادی ندارد.

احمدی مقدم تاکید کرد: اگر بخواهیم جامعه ما، جامعه عاری از مواد مخدر باشد، باید با توجه بیشتر به بخش پیشگیری اجتماعی، بیشتر به فکر نوجوانان و جوانانی باشیم که قربانیان بعدی اعتیاد در کشور هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزود: سال آینده با اولویت قرار دادن پیشگیری از طریق تهیه فیلم‌های داستانی و مستند، کارهای هنری و اثرگذار و همچنین تقویت بخش مشاوره به ویژه در بین دانش‌آموزان و دانشجویان در مناطق آسیب پذیر که برنامه‌ریزی آن از هم اکنون آغاز شده، یک موج گسترده برای مقابله پیشگیرانه با اعتیاد در کشور آغاز خواهد شد.

وی همچنین با ویرانگرتر خواندن معضل مواد مخدر از زلزله بم، تصریح کرد: بسیاری از بلایا از جمله اعتیاد در صورت برنامه‌ریزی و صرف زمان مناسب، می‌توانند قابل پیشگیری باشند؛ اما این امر مستلزم برنامه‌ریزی جدی در زمینه آگاه‌سازی اجتماعی و تهیه الزامات است.

احمدی مقدم با اذعان به این که ما نباید برای هر کسب تجربه‌ای، هزینه‌های سنگین و تلخ پرداخت کنیم در ادامه به توزیع کارت درمانی در بین معتادان اشاره کرد و افزود : ما زندان را به عنوان نسخه به معتادان نمی‌دهیم و هر معتادی که با مراجعه به مراکز درمانی اعتیاد و دریافت کارت درمان، تحت پوشش درمانی قرار ‌گیرد، دیگر به عنوان مجرم تحت تعقیب نیست.

وی تاکید کرد: کارت‌های درمانی معتادان از نظر پلیس کاملا به رسمیت شناخته می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی به هیچ وجه حق متعرض شدن به معتادانی که دارای کارت درمان هستند را ندارد.

وی با بیان این که تلاش می‌کنیم تا سال آینده همه معتادان با دریافت کارت درمانی سرشماری شوند، از طرح‌ریزی سامانه‌ای بین مراکز اعتیاد و نیروی انتظامی و راه‌اندازی این سامانه از سال آینده خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه، کارت‌های هوشمندی در اختیار معتادان قرار می‌گیرد که علاوه بر این که سوابق درمانی معتادان در آن کاملا محفوظ است، به هیچ وجه قابل جعل نیست.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: سامانه جامعه معتادان به عنوان بانک اطلاعاتی گسترده در اختیار دستگاه‌های ذیربط جهت برنامه‌ریزی قرار خواهد گرفت.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-12-28
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز