راه‌اندازي خط جديد توليد سيگار - اعتیاد

راه‌اندازی خط جدید تولید سیگار

راه‌اندازی خط جدید تولید سیگار اعتیاد

ایسنا-دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با انتقاد از آنچه که « اقدام اخیر شرکت دخانیات برای راه اندازی خط جدید تولید سیگار در استان گیلان » خواند، این امر را مخالف قانون جامع مبارزه با کنترل دخانیات دانست و گفت: تاسیس کارخانه و تولید بیش از اندازه چشم‌ها را بر مسائل مختلف […]

ایسنا-دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با انتقاد از آنچه که « اقدام اخیر شرکت دخانیات برای راه اندازی خط جدید تولید سیگار در استان گیلان » خواند، این امر را مخالف قانون جامع مبارزه با کنترل دخانیات دانست و گفت: تاسیس کارخانه و تولید بیش از اندازه چشم‌ها را بر مسائل مختلف سیگار در کشور می‌بندد.
دکتر محمد معدنی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در واکنش به اقدام اخیر شرکت دخانیات مبنی بر تاسیس خط جدید تولید سیگار، گفت: در شرایطی که تصویب و ابلاغ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور یکی از کامل‌ترین قوانین کنترل دخانیات در سراسر جهان است، جای تاسف است که مدیرعامل شرکت دخانیات از راه‌اندازی خط جدید تولید سیگار با مشارکت یک شرکت کره‌ای در استان گیلان خبر می‌دهد.

وی در این باره ادامه داد: از طرف دیگر شرکت دخانیات اعلام کرده که با توجه به خشکسالی اخیر در کشور، درصدد افزایش سطح کشت توتون هستند، متاسفانه روند شرکت دخانیات در راستای گسترش محصولات خود به عناوین گوناگون از قبیل «دخانیات برای نسل بعد» زنگ خطری برای مسوولان ذیربط است.

تولیدات مواد دخانی در هر کشور باید با روند قانونی انجام ‌شود

دکتر معدنی با بیان اینکه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، مخالفت خود را نسبت به این امر اعلام کرده است، ادامه داد: بر اساس قانون جامع کنترل دخانیات کشور و معاهده کنترل دخانیات در سراسر دنیا، تولیدات مواد دخانی در هر کشوری باید با روندی قانونی انجام ‌شود.

وی گفت: بر این اساس شرکت‌های دخانیات ابتدا باید کنترل قاچاق سیگار، کنترل مافیای سیگار و کنترل محصولات غیربهداشتی را در دستور کار داشته و فرهنگ سازی لازم را در این زمینه انجام دهند؛ سپس در مورد تاسیس یک کارخانه تصمیم گیری کنند.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد معتادان ابتدا از سیگار شروع کرده و سپس به طرف سایر اعتیادها کشیده می‌شوند، گفت: دروازه تمام اعتیادات سیگار است. دولت دو برابر مصرف دخانیات در کشور، برای درمان عوارض ناشی از آن هزینه می‌کند. به این ترتیب اگر روزانه پنج میلیارد تومان خرج مصرف سیگار می‌شود، دولت ۱۰ میلیارد تومان برای درمان عوارض آن هزینه می‌کند. در حقیقت روزانه ۱۵ میلیارد تومان صرف سیگار می‌شود.

تولیدات بیش از اندازه، چشم‌ها را بر روی مسایل مختلف سیگار می‌بندد

وی در این باره ادامه داد: در صورتی که این هزینه‌ها صرف کارهای فرهنگی برای جوانان و نوجوانان شود، نشاط و شادابی را به آنها هدیه کرده‌ایم. این در حالیست که با تولیدات بیش از اندازه و تاسیس کارخانه چشم‌ها بر روی قاچاق و مسایل مختلف سیگار بسته می‌شود.

مصرف قلیان معادل مصرف ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار است

دکتر معدنی با اشاره به مصرف قلیان و مضرات ناشی از آن به ایسنا گفت: مصرف قلیان معادل مصرف ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار بوده و عوارض آن بسیار بیشتر از سیگار است. در این راستا با همکاری نیروی انتظامی و وزارت بهداشت، در دوره‌ای، قلیان‌ها جمع آوری شد. زمانی که قانون جامع مبارزه با دخانیات یکی از افتخارات کشور است، چرا باید با تعلل و حساس نبودن نسبت به آن، شاهد بروز ناهنجاری‌ و بیماری در جوانان کشور باشیم.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با تاکید بر ضرورت عزم ملی برای اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات در کشور از تمام مسوولان به ویژه وزارت صنایع خواست که نسبت به راه‌اندازی خطوط جدید تولید سیگار در کشور تامل کنند و گفت: جمعیت مبارزه با دخانیات در این رابطه ساکت نمی‌نشیند.

انتهای پیام

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2008-09-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :