راهی تازه برای مقابله با اثرات سوء دخانیات

راهی تازه برای مقابله با اثرات سوء دخانیات اعتیاد

راهی تازه برای مقابله با اثرات سوء دخانیات Reviewed by Afshari on Aug 13Rating: محققان در آمریکا موفق به کشف مواد سمی در دود سیگار شده‌اند که این مواد می‌توانند کانال‌های کوچکی در غشا سلول‌ ایجاد کرده و در نهایت منجر به مرگ سلول شود. به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، […]

راهي تازه براي مقابله با اثرات سوء دخانيات Reviewed by Afshari on Aug 13Rating:

محققان در آمریکا موفق به کشف مواد سمی در دود سیگار شده‌اند که این مواد می‌توانند کانال‌های کوچکی در غشا سلول‌ ایجاد کرده و در نهایت منجر به مرگ سلول شود.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این پژوهش محققان، غشا سلول‌های قلب و ریه را در معرض دود سیگار قرار دادند. دکتر راتنشوار لال و دستیاران وی در دانشگاه شیکاگو در این باره خاطرنشان کردند که وقتی مواد سمی در دود سیگار این کانال‌ها را باز می‌کنند مواد سمی مستقیما از مسیر این کانال‌ها وارد سلول‌ها شده تعادل حساس، دقیق و ظریف سلول را به هم زده و در نهایت باعث مرگ سلول می‌شود.

وی می‌گوید: محققان از مشاهده این که چطور تغییر به این ظریفی می‌تواند آسیب به این بزرگی ایجاد کند، شگفت زده شدند. آسیبی که فقط نتیجه یک تغییر کوچک در خصوصیات الکتریکی غشا سلول است و این که این تغییر چه آسیب مهمی می‌تواند برجای بگذارد.

این یافته به محققان کمک خواهد کرد که به روش‌های نوینی برای جلوگیری از آسیب‌های سلولی ناشی از کشیدن سیگار دست یابند و نیز میزان آسیب وارده ناشی از سایر بیماری‌ها مانند تصلب شرائین را محدود خواهند کرد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2007-08-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو