دیوانگی، نتیجه پریدن با ماری‌جوانا!

دیوانگی، نتیجه پریدن با ماری‌جوانا! اعتیاد

به گفته یک متخصص، ماری‌جوانا ماده‌ای به شدت اعتیادآور است که مصرف طولانی‌ مدت آن، موجب ایجاد اختلال در حافظه، فراموشی، توهمات عجیب و در نهایت دیوانگی می‌شود و در این حال، استمرار تصور جامعه مبنی بر اعتیادآور نبودن ماری‌جوانا، با توجه به رشد شمار مصرف‌کنندگان، خطرناک است. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، گرس، علف […]

به گفته یک متخصص، ماری‌جوانا ماده‌ای به شدت اعتیادآور است که مصرف طولانی‌ مدت آن، موجب ایجاد اختلال در حافظه، فراموشی، توهمات عجیب و در نهایت دیوانگی می‌شود و در این حال، استمرار تصور جامعه مبنی بر اعتیادآور نبودن ماری‌جوانا، با توجه به رشد شمار مصرف‌کنندگان، خطرناک است.
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، گرس، علف یا ماری‌جوانا که از خشک کردن و پودرکردن برگ‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید، یکی از موادی است که از زمان‌های بسیار قدیم به منظور خروج از حالت تعادل و طبیعی مورد استفاده بشر بوده است. یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده ترکیب این ماده، THC یا تتراهیدروکانابینول است که در گذشته‌های دور به عنوان داروی ضددرد مورد استفاده بود، اما با مشخص‌شدن عوارض و خواص متفاوت آن بر روی افراد، به تدریج استفاده دارویی آن کنار گذاشته شد.

ماری جوانا هم خانواده حشیش یا قوی‌ترین فرآورده حاصل از صمغ یا شیره‌ای است که از سطح برگ‌های شاهدانه یا کانابیس تراوش می‌شود و حاوی بیشترین مقدار THC در بین همه بخش‌های این گیاه است.

توهم شدید، گریه و خنده غیرطبیعی و اختلال در درک از عوارض روانی مصرف ماری‌جوانا

به گزارش ایسنا، تصور عامه مردم این است که ماری‌جوانا یا مواد هم خانواده آن، به دلیل دارا نبودن مرفین، اعتیادآور نیستند و اگر هم باشند، اعتیاد یا وابستگی به آن‌ها تنها روانی است که آسیب چندانی به شخص وارد نمی‌کند.

این تصور در حالی بین مردم رایج است که دکتر کیمیار علم‌شاهی ـ پزشک یکی از مراکز درمان نگهدارنده با متادون تهران ـ در این راستا به خبرنگار ایسنا می‌گوید: اعتیاد به ماری‌جوانا و هم خانواده‌های آن، علاوه بر عوارض روانی، عوارض جسمی نیز دارد، زیرا THC موجود در ترکیب آن، مستقیما بر سیستم ضددرد یا تولیدکننده مواد شبه افیونی جسم (سیستمی که قوی‌ترین موادمخدر طبیعی و شبه افیونی را تولید می‌کند) تاثیر می‌گذارد و از تعادل خارج‌شدن و تخریب آن را موجب می‌شود که این تخریب، بروز اختلالات جسمی و عوارض روانی بسیاری اعم از بی‌ثباتی روانی را در پی دارد.

وی با تاکید بر این که عوارض روانی مصرف ماری‌جوانا بسیار زیاد است، این موضوع که هر نوع ماده‌ای که مصرف آن انسان را از حال تعادل طبیعی خارج می‌کند، بر سیستم ضددرد اثر سوء و مخرب دارد، را نیز یادآور می‌شود و اضافه می‌کند: از مهم‌ترین عوارض مصرف ماری‌جوانا، توهم شدید، خیره ماندن به نقطه‌ای خاص، گریه و خنده غیرطبیعی، پرخوری شدید (نشئه خوری) و اختلال در درک زمان، مکان و فواصل است.

هیچ داروی جایگزین یا درمانی برای درمان اعتیاد به ماری‌جوانا وجود ندارد

این متخصص همچنین خاطرنشان می‌کند: ماری‌جوانا و هم خانواده‌های آن، مواد مخدر محسوب می‌شوند و متاسفانه هنوز هیچ داروی جایگزین یا درمانی برای درمان اعتیاد به آن‌ها وجود ندارد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-12 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
array(1) { [0]=> array(13) { ["title"]=> string(46) "هم اکنون دیگران می خوانند" ["show_type"]=> string(17) "mov_box_mor_views" ["show_date"]=> string(9) "month ago" ["color"]=> string(7) "#892c78" ["number"]=> string(2) "15" ["offset"]=> string(1) "0" ["offset_date"]=> string(2) "56" ["number_ads"]=> string(1) "0" ["offset_ads"]=> string(1) "0" ["link_cat"]=> string(0) "" ["cats_type"]=> string(0) "" ["description"]=> string(0) "" ["cats_box"]=> array(1) { [21]=> string(2) "64" } } }
جایگزین بوتاکس آمد